Reklama

Reklama

ZUS podaje: znów wyższe zasiłki. Dla medyków i strażaków

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Portal Płock

ZUS podaje: znów wyższe zasiłki. Dla medyków i strażaków - Zdjęcie główne

foto Fot. Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wszyscy zatrudnieni w placówkach opieki zdrowia - zarówno pracownicy medyczni, jak i niemedyczni - znów mają prawo do wyższego zasiłku chorobowego. Będzie on wynosił ponownie 100 proc. Na podwyższony zasiłek mogą również liczyć strażacy ochotnicy.

Reklama

Nowe przepisy przysługują tym, dla których niezdolność do pracy nastąpiła po zetknięciu z COVID-19 (w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych). Dotyczy to także zadań strażaków ochotników. 

- Przepisy umożliwiają wyrównanie zasiłku chorobowego za okres od 5 września do 100 proc. podstawy wymiary zasiłku osobom zatrudnionym w podmiotach leczniczych - podaje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim. - Przeliczenie zasiłku będzie następowało na wniosek. Jeśli zasiłki wypłaca sam pracodawca,  to wniosek należy przekazać pracodawcy. Osoba prowadząca własną firmę składa wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Może to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych - precyzuje.

Na 100 proc. wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy, a potem pełnego zasiłku chorobowego, mogą również liczyć osoby zatrudnione w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej świadczących usługi całodobowo, noclegowniach oraz innych placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku. W ich przypadku podwyższone świadczenia przysługują od 29 listopada.

Co ważne, zasiłek przysługuje zarówno osobom objętym obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym, jak i dobrowolnym -  a więc np. zleceniobiorcom czy osobom prowadzącym działalność gospodarczą.

Dokumentem potrzebnym do wypłaty podwyższonego zasiłku jest oświadczenie ubezpieczonego, że niezdolność do pracy jest spowodowana COVID-19. - Strażak ochotnik składa oświadczenie, że niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja w warunkach domowych jest spowodowana COVID-19 i powstała w związku z wykonywaniem zadań członka OSP – precyzuje Olewiński.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej zus.pl. Tam można znaleźć również wzór oświadczenia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy