Reklama

ZUS oferuje ulgę. Trzeba się śpieszyć, bo termin niedługo mija

Opublikowano:
Autor:

ZUS oferuje ulgę. Trzeba się śpieszyć, bo termin niedługo mija  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niewiele czasu na złożenie odpowiedniego wniosku mają przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z tzw. małego ZUS-u. Czas na złożenie dokumentów mija 8 stycznia.

Niewiele czasu na złożenie odpowiedniego wniosku mają przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z tzw. małego ZUS-u. Czas na złożenie dokumentów mija 8 stycznia. 

Firma nie przynosi dochodów, a składki opłacać trzeba. Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom drobnych przedsiębiorców i proponuje tzw. mały ZUS, czyli preferencyjne składki. Jakie warunki muszą spełnić przedsiębiorcy? 

Działalność gospodarcza musi być prowadzona przynajmniej przez 60 dni w roku kalendarzowym i być zarejestrowana w systemie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Nie wolno też korzystać ze zryczałtowanego rozliczenia w formie karty podatkowej, a przychód za ubiegły rok działalności nie może przekroczyć trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. to 63 tys. złotych). Z ulgi w formie małego ZUS-u można korzystać przez 36 miesięcy w ciągu pięciu lat. 

- Skorzystanie z ulgi oznacza opłacanie obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne. Podstawa służąca ich obliczeniu będzie proporcjonalna do przychodu z 2018 r. Jeśli w poprzednim roku przedsiębiorca nie prowadził działalności przez cały rok bo np. zawiesił ją albo zamknął i ponownie rozpoczął, przy obliczaniu progu przychodu musi zastosować proporcję - tłumaczy Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego. 

Należy pamiętać, że ulga nie obejmuje składki zdrowotnej-tę trzeba opłacać w pełnym wymiarze. Jak skorzystać z małego ZUS-u? Komplet dokumentów trzeba złożyć do wtorku 8 stycznia. 

- Należy złożyć deklarację zgłoszeniową z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 05 90 albo 05 92. Wcześniej trzeba jeszcze wyrejestrować się z ubezpieczeń z poprzednim kodem tytułu ubezpieczenia. Można to zrobić online przy pomocy programu Płatnik lub Platformy Usług Elektronicznych ZUS - dodaje Olewiński. 

A kto z małego ZUS-u nie może skorzystać? Przedsiębiorcom, którzy prowadzili pozarolniczą działalność artystyczną, twórczą, osobom wykonującym wolny zawód, wspólnikom spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej albo jednoosobowej spółki z o.o. oraz osobom prowadzącym publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE