Reklama

Zobaczcie nietypowe pasy dla pieszych z podpowiedziami

Opublikowano:
Autor:

Zobaczcie nietypowe pasy dla pieszych z podpowiedziami - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Takich pasów dla pieszych trudno nie zauważyć. Już z daleka rzuca się w oczy wykorzystana kolorystyka. Pieszy może przeczytać podpowiedzi. Dodano nawet strzałki.

Takich pasów dla pieszych trudno nie zauważyć. Już z daleka rzuca się w oczy wykorzystana kolorystyka. Pieszy może przeczytać podpowiedzi. Dodano nawet strzałki.

Co prawda nie spotkamy na pasach na ul. Tysiąclecia sympatycznego policjanta, który uczuli, że przy przechodzeniu przez jezdnię, kiedy nie ma sygnalizacji świetlnej, lepiej spojrzeć w lewo, czy aby nie jedzie samochód, później w prawo. Problem przejścia dla pieszych między pasażem Pawła Nowaka a aleją Roguckiego rozwiązano w inny, nawet o wiele tańszy sposób. Wystarczyły puszki farby w trzech kontrastowych kolorach do dominującej szarości płyt, po których wędrujemy w głąb osiedla Wielka Płyta. Na czerwonym tle mamy teraz białe pasy, ale akurat na takie przejścia natrafiamy także na innych osiedlach. Tu pełnią funkcję wizualnego ostrzeżenia dla dzieci, które tamtędy przechodzą do szkoły lub do pobliskiego ośrodka rehabilitacyjnego. Dostawiono także po bokach pasów dodatkowe znaki. 

W tym przypadku postanowiono pójść o krok dalej i otworzono jeszcze puszkę z żółtą farbą i domalowano jeszcze cztery napisy z nakazem ?patrz w lewo? i ?patrz w prawo? wraz ze strzałkami na wszelki wypadek. A jeśli komuś zdarzało się pomylić lewą stronę z prawą, to już może być pewny, że nie tym razem. My jednak trzymamy kciuki, żeby ktoś zbytnio nie zaczytał się w te polecenia, tylko pozostał po prostu czujny w tak ruchliwym miejscu. Policja właśnie prowadzi kampanie profilaktyczną "Kierowco, nie polujemy na zebrach". "Zebrami" potocznie nazywamy przejścia dla pieszych, na których co jakiś czas dochodzi do tragedii. Funkcjonariusze zwracają uwagę, że zarówno kierowcy, jak i piesi zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i o przepisach ruchu drogowego obowiązujących właśnie na przejściach dla pieszych. 

W sprawie powstania tak oznaczonych przejść dla pieszych radny Piotr Szpakowicz z klubu Prawa i Sprawiedliwości wystosował interpelację w lipcu. Wówczas dowiedział się od wiceprezydenta Piotra Dyśkiewicza, że jest ona "bezzasadna", ponieważ zaplanowano już tego typu rozwiązania na kilku ulicach, w tym na Tysiąclecia. Pozostałe ulice to: Sierpecka, Kolejowa, Miodowa (przy skrzyżowaniu z Jaśminową), Góry, Korczaka, Słoneczna, Bielska i Jana Pawła II. 

Fot. Emil Grochowski

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE