Generalny remont liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego idzie pełną parą, jak zapewnia Ratusz, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Efekty ponadrocznej pracy przy najstarszej szkole w Polsce widać już na zewnątrz Kolegiaty św. Michała i dawnego Kolegium jezuickiego, a także wewnątrz Kolegiaty.
Co udało się zrobić do tej pory? Jak informuje Konrad Kozłowski z biura prasowego Ratusza, w auli Kolegiaty otworzono znaczną część tynków wapiennych, odsłonięto i odrestaurowano odkryte zaraz na początku prac polichromie Władysława Drapiewskiego, które przed wojną zdobiły szkolną kaplicę. Ponadto odbudowano już absydę, w której wcześniej znajdował się ołtarz, a także wykonano nowy, podwieszany sufit auli i wybudowano od podstaw chór. Zmieniło się też na zewnątrz - zniknęły rusztowania, odsłaniając i od Małachowskiego i od Piekarskiej odrestaurowaną elewację z pięknymi architektonicznymi detalami. Są już także nowa klatka schodowa wewnątrz budynku, szyb windy dla osób niepełnosprawnych, nowe ściany działowe, wymieniony dach w budynku Kolegium jezuickiego, co umożliwiło zmianę funkcji poddasza z nieużytkowej na użytkową. Trwają tez prace m.in. w harcówce, w której będzie mała aula dla szkolnego teatru.
- Ważnym elementem projektu rewitalizacji było zabezpieczenie mykologiczne podziemi szkoły - informuje Konrad Kozłowski. - Osuszono fundamenty całego historycznego zespołu budynków, wykonano nowe izolacje poziome i pionowe.
Na finiszu są już także roboty sanitarne w Kolegium i Kolegiacie związane z kanalizacją, a także z centralnym ogrzewaniem, wentylacją, branżą elektryczną. Większość ścian wewnątrz obu zabytkowych budynków ma już również nowe tynki i okna, a także podwieszane stropy z płyt gipsowo-kartonowych.
Remont Małachowianki ma trwać dwa lata - stareńka szkoła ma być jak nowa do października 2014. Szacuje się, że remont pochłonie ok. 30 mln zł. Lwia część tej sumy - 25 mln, to dotacja unijna przyznana przez Zarząd Województwa Mazowieckiego. Mimo że oferenci zaproponowali dużo mniejsze sumy (najniższa, która wygrała przetarg - nieco ponad 18 mln zł), jednak wraz z kolejnymi odkryciami i postępem prac, zwiększa się także zakres robót. Projekt wykonawczy ze względu na zabytkowy charakter remontowanych budynków jest tzw. projektem otwartym, co pozwala sukcesywnie wprowadzać zmiany dostosowując plany i zakres prac do skali tego co zostało odkryte w Małachowiance w czasie prowadzonych prac. Np. odkryte szczątki ponad 270 osób systematycznie trafiają do badań antropologicznych, a po ich zakończeniu odbędzie się ich ponowny pochówek na jednym z płockich cmentarzy.
Odnowiona Małachowianka. Ze względu na zabytkowy charakter obiektu i stopień zaawansowania prac, plac budowy pozostaje całkowicie zamknięty dla osób postronnych, fot. Portal Płock, UMP
