Reklama

Zobacz, jak wygląda Małachowianka [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Zobacz, jak wygląda Małachowianka [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Remont najstarszej polskiej szkoły idzie zgodnie z planem, z zewnątrz jest już prawie gotowa, a i wewnątrz prace idą pełną parą. Są już podwieszane sufity, modny wzór glazury. Zobaczcie najnowsze zdjęcia Małachowianki.

Remont najstarszej polskiej szkoły idzie zgodnie z planem, z zewnątrz jest już prawie gotowa, a i wewnątrz prace idą pełną parą. Są już podwieszane sufity, modny wzór glazury. Zobaczcie najnowsze zdjęcia Małachowianki.

Generalny remont liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego idzie pełną parą, jak zapewnia Ratusz, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Efekty ponadrocznej pracy przy najstarszej szkole w Polsce widać już na zewnątrz Kolegiaty św. Michała i dawnego Kolegium jezuickiego, a także wewnątrz Kolegiaty.

Co udało się zrobić do tej pory? Jak informuje Konrad Kozłowski z biura prasowego Ratusza, w auli Kolegiaty otworzono znaczną część tynków wapiennych, odsłonięto i odrestaurowano odkryte zaraz na początku prac polichromie Władysława Drapiewskiego, które przed wojną zdobiły szkolną kaplicę. Ponadto odbudowano już absydę, w której wcześniej znajdował się ołtarz, a także wykonano  nowy, podwieszany sufit auli i wybudowano od podstaw chór. Zmieniło się też na zewnątrz - zniknęły rusztowania, odsłaniając i od Małachowskiego i od Piekarskiej odrestaurowaną elewację z pięknymi architektonicznymi detalami. Są już także nowa klatka schodowa wewnątrz budynku, szyb windy dla osób niepełnosprawnych, nowe ściany działowe, wymieniony dach w budynku Kolegium jezuickiego, co umożliwiło zmianę funkcji poddasza z nieużytkowej na użytkową. Trwają tez prace m.in. w harcówce, w której będzie mała aula dla szkolnego teatru.

- Ważnym elementem projektu rewitalizacji było zabezpieczenie mykologiczne podziemi szkoły - informuje Konrad Kozłowski. - Osuszono fundamenty całego historycznego zespołu budynków, wykonano nowe izolacje poziome i pionowe.

Na finiszu są już także roboty sanitarne w Kolegium i Kolegiacie  związane z kanalizacją, a także z centralnym ogrzewaniem, wentylacją, branżą elektryczną.  Większość ścian wewnątrz obu zabytkowych budynków ma już również nowe tynki i okna, a także podwieszane stropy z płyt gipsowo-kartonowych.

Remont Małachowianki ma trwać dwa lata - stareńka szkoła ma być jak nowa do października 2014.
Szacuje się, że remont pochłonie ok. 30 mln zł. Lwia część tej sumy - 25 mln, to dotacja unijna przyznana przez Zarząd Województwa Mazowieckiego. Mimo że oferenci zaproponowali dużo mniejsze sumy (najniższa, która wygrała przetarg - nieco ponad 18 mln zł), jednak wraz z kolejnymi odkryciami i postępem prac, zwiększa się także zakres robót. Projekt wykonawczy ze względu na zabytkowy charakter remontowanych budynków jest tzw. projektem otwartym, co pozwala sukcesywnie wprowadzać zmiany dostosowując plany i zakres prac do skali tego co zostało odkryte w Małachowiance w czasie prowadzonych prac. Np. odkryte szczątki ponad 270 osób systematycznie trafiają do badań antropologicznych, a po ich zakończeniu odbędzie się ich ponowny pochówek na jednym z płockich cmentarzy.

Odnowiona Małachowianka. Ze względu na zabytkowy charakter obiektu i stopień zaawansowania prac, plac budowy pozostaje całkowicie zamknięty dla osób postronnych, fot. Portal Płock, UMP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE