Reklama

Zobacz, jak wygląda Małachowianka [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Zobacz, jak wygląda Małachowianka [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Remont najstarszej polskiej szkoły idzie zgodnie z planem. Widać już powoli, jak będzie wyglądała odnowiona Małachowianka. Zobaczcie zdjęcia.

Remont najstarszej polskiej szkoły idzie zgodnie z planem. Widać już powoli, jak będzie wyglądała odnowiona Małachowianka. Zobaczcie zdjęcia.

Generalny remont liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego idzie pełną parą, jak zapewnia Ratusz, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Efekty ponadrocznej pracy przy najstarszej szkole w Polsce widać już na zewnątrz Kolegiaty św. Michała i dawnego Kolegium jezuickiego , a także wewnątrz Kolegiaty.

Co udało się zrobić przez ponad rok trwania prac?  Jak informuje Konrad Kozłowski z biura prasowego Ratusza, w auli Kolegiaty otworzono znaczną część tynków wapiennych, odsłonięto i odrestaurowano odkryte zaraz na początku prac polichromie Władysława Drapiewskiego, które przed wojną zdobiły szkolną kaplicę. Ponadto odbudowano już absydę, w której wcześniej znajdował się ołtarz, a także wykonano  nowy, podwieszany sufit auli i wybudowano od podstaw chór. Zmieniło się też na zewnątrz - zniknęły rusztowania, odsłaniając i od Małachowskiego i od Piekarskiej odrestaurowaną elewację z pięknymi architektonicznymi detalami.

- Ponadto od strony ul. Małachowskiego została wykonana nowa klatka schodowa wewnątrz budynku, w której pojawiły się nowe betonowe schody oraz szyb windy dla osób niepełnosprawnych - informuje Konrad Kozłowski.

Cały czas trwają też prace w dawnym Kolegium, związane m.in. z odwodnieniem i zabezpieczeniem fundamentów. Do tej pory usunięto stare tynki i posadzki, prace wykończeniowe wnętrz na poszczególnych kondygnacjach są już mocno zaawansowane. - W dotychczasowej harcówce po remoncie będzie funkcjonowała nowa, mała aula na potrzeby szkolnego teatru - informuje Konrad Kozłowski.

Pełne ręce roboty mają też archeolodzy, którzy w najstarszej szkole w Polsce odnajdują coraz to ciekawsze znaleziska, m.in. szczątki ponad 270 osób. - Obecnie wydobywane są szczątki z warstw romańskich - relacjonuje Konrad Kozłowski. - Podobnie jak w przypadku wielu wcześniejszych odkryć brakuje przy nich przedmiotów, które pozwoliłyby na przybliżone datowanie pochówków. Nie ma też żadnych śladów pod trumnach: gwoździ, uchwytów.

Remont Małachowianki ma trwać dwa lata - stareńka szkoła ma być jak nowa do października 2014.

Szacuje się, że remont pochłonie ok. 30 mln zł. Lwia część tej sumy - 25 mln, to dotacja unijna przyznana przez Zarząd Województwa Mazowieckiego. Mimo że oferenci zaproponowali dużo mniejsze sumy (najniższa, która wygrała przetarg - nieco ponad 18 mln zł), jednak wraz z kolejnymi odkryciami i postępem prac, zwiększa się także zakres robót. Projekt wykonawczy ze względu na zabytkowy charakter remontowanych budynków jest tzw. projektem otwartym, co pozwala sukcesywnie wprowadzać zmiany dostosowując plany i zakres prac do skali tego co zostało odkryte w Małachowiance w czasie prowadzonych prac. W efekcie np. zrezygnowano z pierwotnego wykonania atrapy chóru w kaplicy (auli), a w zamian został wybudowany chór, na który będzie można będzie wejść, zmieniona została koncepcja wykonania sufitu, tak aby można było eksponować polichromie Władysława Drapiewskiego. W podziemiach powstanie także specjalna platforma dla zwiedzających umożliwiająca, podobnie jak ma to miejsce na Wawelu, ekspozycję i zwiedzanie XIII-wiecznych fundamentów odkrytych w Kolegiacie św. Michała. Odkryte szczątki ludzkie systematycznie trafiają do badań antropologicznych, a po ich zakończeniu odbędzie się ich ponowny pochówek na jednym z płockich cmentarzy.

Odnowiona Małachowianka. Ze względu na zabytkowy charakter obiektu i stopień zaawansowania prac, plac budowy pozostaje całkowicie zamknięty dla osób postronnych, fot. UMP


1,2 - Kolegiata św. Michała
3 - absyda, Kolegiata św. Michała
4,5,6,- aula (kaplica) w Kolegiacie św. Michała
7- Kolegiata św. Michała
8- poddasze Kolegiaty św. Michała
9- sala lekcyjna w Kolegiacie św. Michała
10-Kolegiata św. Michała
11-Kolegium jezuickie - klatka schodowa
12-Kolegium Jezuickie - dawna harcówka
13,14- miejsce prac archeologicznych
15- widok od Piekarskiej
16- Kolegium JezuickieUdostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE