Ratusz zamieścił filmiki przedstawiające poziom natężenia hałasu w Płocku. Mieszkańcy mogą sprawdzić, czy mieszkają w miarę cichej okolicy, czy poziom decybeli jest nagminnie przekraczany.
Kamera wolno sunie Jachowicza, Piłsudskiego, Armii Krajowej, Czwartaków obok migają bloki w jaskrawych barwach - takie wizualizacje udostępnione przez Ratusz w związku z dzisiejszą sesją rady miasta, podczas której Jan Czuchaj przedstawił rajcom swoje analizy dotyczące poziomu hałasu w Płocku, pojawiły się dziś w Internecie. Kolory oznaczają poziom hałasu, najciszej mają mieszkańcy „zielonych” bloków (poniżej 55 decybeli), najgłośniej jest na obszarach pomalowanych na granatowo i fioletowo, czyli na ogół tuż przy ulicach (powyżej 75 db). Jeden z filmików przedstawia też poziom hałasu z lotu ptaka, inny obrazuje, jak głośno jest przy torach kolejowych. Udostępnione filmiki to na razie tylko próbka, pełna wersja mapy akustycznej z wyjaśniającą wszystkie oznaczenia legendą ma się pojawić na specjalnie w tym celu utworzonej podstronie na portalu Urzędu Miasta najpóźniej na początku lipca.
Jak już pisaliśmy, badania hałasu zlecone sopockiej firmie przez ratuszowy Wydział Kształtowania Środowiska i Miejski Zarząd Dróg (drogowcy zlecili dodatkowo przeprowadzenie pomiarów w ośmiu punktach o odpowiednio wysokim natężeniu ruchu, których lokalizację precyzyjnie określa stosowne rozporządzenie) potwierdziły to, co wielu czuło, a raczej słyszało intuicyjnie: że w wielu miejscach Płocka jest za głośno. Badania wykazały m.in, że normy dotyczące hałasu są przekroczone w pięciu miejscach na osiem wskazanych przez MZD. Bo norma dla terenu otoczonego budownictwem mieszkaniowym to 60 decybeli w ciągu dnia i 50 db w nocy, a okazało się, że te wartości są przekroczone przy ul. Kutnowskiej, Wyszogrodzkiej, Dobrzyńskiej, Otolińskiej i przy Piłsudskiego. W trzech pozostałych miejscach wskazanych przez MZD, czyli przy Wyszogrodzkiej (za salonem Forda i przed PKO), na Trasie ks. J. Popiełuszki i przy Bielskiej (za przejazdem kolejowym w kierunku lotniska) poziom decybeli był podobny albo nawet wyższy, ale w tych przypadkach normy nie zostały przekroczone, bo wokół wskazanego punktu pomiaru w środku miasta stoją albo budynki usługowe czy przemysłowe, albo są to tereny niezabudowane.
Mapa akustyczna, która miała powstać do czerwca 2012 r. jest wynikiem zobowiązań, które na gminy nakładają przepisy dotyczące ochrony środowiska. Opracowanie ma wskazać, jakie kroki trzeba podjąć, by obniżyć poziom hałasu.
Filmiki można obejrzeć w naszej galerii
O tym, co dotychczas zrobili drogowcy, by uszy nie puchły nam od hałasu czytaj W Płocku jest za głośno. Sposoby na hałas
Zobacz, czy mieszkasz w głośnym miejscu
Opublikowano:
Autor: Małgorzata Rostowska
Przeczytaj również:
WiadomościRatusz zamieścił filmiki przedstawiające poziom natężenia hałasu w Płocku. Mieszkańcy mogą sprawdzić, czy mieszkają w miarę cichej okolicy, czy poziom decybeli jest nagminnie przekraczany.
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE