Reklama

Znów p.o. sekretarza. Złamano prawo?

Opublikowano:
Autor:

Znów p.o. sekretarza. Złamano prawo? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Według znowelizowanej ustawy, nie można już powoływać kogokolwiek na pełniącego obowiązki sekretarza miasta, tymczasem Dorota Kozanecka zastąpiła Marcina Uchwała właśnie jako p.o. Czy prezydent złamał prawo? - pyta radna Wioletta Kulpa.

Według znowelizowanej ustawy, nie można już powoływać kogokolwiek na pełniącego obowiązki sekretarza miasta, tymczasem Dorota Kozanecka zastąpiła Marcina Uchwała właśnie jako p.o. Czy prezydent złamał prawo? - pyta radna Wioletta Kulpa.

Miejsce Marcina Uchwała, który po kilu miesiącach nieobecności ze definitywnie zrezygnował z funkcji sekretarza miasta - jak podawano - ze względów zdrowotnych, zajęła Dorota Kozanecka, wówczas p.o. dyrektora ratuszowego wydziału organizacji i procesów pracy. Zgodnie z decyzją prezydenta, szefowa wydziału została powołana na to stanowisko jako pełniąca obowiązki.

To w płockim Ratuszu żadna nowość - wcześniej Uchwał, nie mając wymaganego ustawą stażu pracy na stanowisku kierowniczym, przez rok swego urzędowania w Ratuszu był p.o. sekretarza.
I te dwa przykłady to nie wyjątki - pełniących obowiązki długi czas było naprawdę sporo.

Dlaczego zatem prezydent miałby teraz złamać prawo, powołując Dorotę Kozanecką na p.o. sekretarza miasta?

Otóż - jak wskazuje radna Wioletta Kulpa - 20 maja br. wprowadzono zmiany w ustawie o pracownikach samorządowych, które zakazują obsadzanie stanowiska sekretarza w drodze powierzania obowiązków. Jak już pisaliśmy kilkakrotnie, chodziło o to, by ukrócić omijanie procedur konkursowych przez samorządy i zatrudniania w urzędzie zaufanych osób. Do tej pory jeśli dany kandydat nie spełniał ustawowych wymogów np. odnośnie wykształcenia czy stażu pracy, mógł być zatrudniany jako p.o. i to na długo. Po zmianach takiej możliwości nie ma.

A tymczasem Dorota Kozanecka jest kolejnym p.o. sekretarza...

Wygląda jednak na to, że prezydent prawa nie złamał. Andrzej Nowakowski wyjaśnia w rozmowie z nami, że powierzenie obowiązków Dorocie Kozaneckiej nastąpiło, gdy zmiany nie weszły w życie i obowiązywały dotychczasowe przepisy.

Faktycznie, okazuje się, że Marcin Uchwał odszedł… w samą porę. Trudno nie dopatrzyć się w tym niemałej czujności - jak dowiedzieliśmy się w Ratuszu - z pełnienia funkcji sekretarza miasta zrezygnował 28 sierpnia. Tymczasem znowelizowana ustawa weszła w życie 1 września.

Według zapowiedzi prezydenta, na stanowisko zostanie rozpisany konkurs. Do tego czasu Dorota Kozanecka będzie p.o. sekretarza miasta. Jak długo - nie wiadomo.

Czytaj też :
Uchwał nie jest sekretarzem.A Ratusz milczy

PO wytacza wojnę p.o. Przykład idzie z Płocka

Dlaczego Marcin Uchwał był p.o. ?


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE