Reklama

Reklama

Znów p.o. sekretarza. Złamano prawo?

Opublikowano: 6 października 2013 22:51
Autor:

Znów p.o. sekretarza. Złamano prawo? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Według znowelizowanej ustawy, nie można już powoływać kogokolwiek na pełniącego obowiązki sekretarza miasta, tymczasem Dorota Kozanecka zastąpiła Marcina Uchwała właśnie jako p.o. Czy prezydent złamał prawo? - pyta radna Wioletta Kulpa.

Reklama

Według znowelizowanej ustawy, nie można już powoływać kogokolwiek na pełniącego obowiązki sekretarza miasta, tymczasem Dorota Kozanecka zastąpiła Marcina Uchwała właśnie jako p.o. Czy prezydent złamał prawo? - pyta radna Wioletta Kulpa.

Miejsce Marcina Uchwała, który po kilu miesiącach nieobecności ze definitywnie zrezygnował z funkcji sekretarza miasta - jak podawano - ze względów zdrowotnych, zajęła Dorota Kozanecka, wówczas p.o. dyrektora ratuszowego wydziału organizacji i procesów pracy. Zgodnie z decyzją prezydenta, szefowa wydziału została powołana na to stanowisko jako pełniąca obowiązki.

To w płockim Ratuszu żadna nowość - wcześniej Uchwał, nie mając wymaganego ustawą stażu pracy na stanowisku kierowniczym, przez rok swego urzędowania w Ratuszu był p.o. sekretarza.
I te dwa przykłady to nie wyjątki - pełniących obowiązki długi czas było naprawdę sporo.

Dlaczego zatem prezydent miałby teraz złamać prawo, powołując Dorotę Kozanecką na p.o. sekretarza miasta?

Otóż - jak wskazuje radna Wioletta Kulpa - 20 maja br. wprowadzono zmiany w ustawie o pracownikach samorządowych, które zakazują obsadzanie stanowiska sekretarza w drodze powierzania obowiązków. Jak już pisaliśmy kilkakrotnie, chodziło o to, by ukrócić omijanie procedur konkursowych przez samorządy i zatrudniania w urzędzie zaufanych osób. Do tej pory jeśli dany kandydat nie spełniał ustawowych wymogów np. odnośnie wykształcenia czy stażu pracy, mógł być zatrudniany jako p.o. i to na długo. Po zmianach takiej możliwości nie ma.

A tymczasem Dorota Kozanecka jest kolejnym p.o. sekretarza...

Wygląda jednak na to, że prezydent prawa nie złamał. Andrzej Nowakowski wyjaśnia w rozmowie z nami, że powierzenie obowiązków Dorocie Kozaneckiej nastąpiło, gdy zmiany nie weszły w życie i obowiązywały dotychczasowe przepisy.

Faktycznie, okazuje się, że Marcin Uchwał odszedł… w samą porę. Trudno nie dopatrzyć się w tym niemałej czujności - jak dowiedzieliśmy się w Ratuszu - z pełnienia funkcji sekretarza miasta zrezygnował 28 sierpnia. Tymczasem znowelizowana ustawa weszła w życie 1 września.

Według zapowiedzi prezydenta, na stanowisko zostanie rozpisany konkurs. Do tego czasu Dorota Kozanecka będzie p.o. sekretarza miasta. Jak długo - nie wiadomo.

Czytaj też :
Uchwał nie jest sekretarzem.A Ratusz milczy

PO wytacza wojnę p.o. Przykład idzie z Płocka

Dlaczego Marcin Uchwał był p.o. ?


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.