Reklama

Znaleźli kilkadziesiąt szkieletów i kilka czaszek

Opublikowano:
Autor:

Znaleźli kilkadziesiąt szkieletów i kilka czaszek - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już w poniedziałek 18 maja ekipa badawcza pod wodzą archeologów z Muzeum Mazowieckiego w Płocku – zastępcy dyrektora muzeum Tomasza Kordali i kierownika muzealnego działu archeologii Zbigniewa Miecznikowskiego - rozpocznie badania w centrum miasta.

Już w poniedziałek 18 maja ekipa badawcza pod wodzą archeologów z Muzeum Mazowieckiego w Płocku – zastępcy dyrektora muzeum Tomasza Kordali i kierownika muzealnego działu archeologii Zbigniewa Miecznikowskiego - rozpocznie badania w centrum miasta. 

Będą one kontynuacją tych zeszłorocznych, prowadzonych w okolicy kamienicy przy ul. 1 Maja, dawnej siedziby UB, Milicji Obywatelskiej i w końcu policji.

- W zeszłym roku badacze z muzealnymi archeologami na czele znaleźli tam pozostałości średniowiecznego cmentarzyska. 78 obiektów o charakterze grobowym, o różnym stanie zachowania, a w nich szkielety 78 osób i kilka oddzielnych czaszek mężczyzn, kobiet i dzieci. Zachowały się tam ślady dawnych pogańskich obyczajów, przechowywanych mimo rozwoju chrześcijaństwa  w wierzeniach ludowych. W dłoni jednej z osób archeolodzy znaleźli np. monetę okręconą w skrawki materiału - wyliczają w płockim muzeum. 

Były na cmentarzysku i inne przedmioty - żelazne nożyki, kabłączki skroniowe – ozdoby opasek zdobiących kobiece głowy, pierścionki.

Ubiegłoroczne znaleziska badają teraz specjaliści z Katedry Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego pod nadzorem specjalizującego się w dziedzinie antropologii prof. Wiesława Lorkiewicza. Po ich ukończeniu będziemy wiedzieć, jaka była płeć przodków płocczan znalezionych na cmentarzu, ile mieli lat, na jakie choroby chorowali (jedna z czaszek nosi np. ślady trepanacji). Badania DNA odpowiedzą nam z kolei, czy pochowani na dawnym cmentarzu był ze sobą spokrewnieni i skąd pochodzili.

- W tym roku badania kontynuować będzie 10-osobowe ekipa złożona z muzealnych archeologów i studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Skupią się oni na pobliskim do ubiegłorocznego terenie i pracować będą, z zachowaniem reżimu sanitarnego, aż do września. Poszukiwacze mają nadzieję natrafić na szczątki kościoła – średniowieczne cmentarze w większości przypadków funkcjonowały bowiem przy świątyniach - informuje Muzeum Mazowieckie.

Gdy wykopaliska dobiegną końca, gdy zakończą się wszystkie badania, Muzeum Mazowieckie w Płocku wyda monografię średniowiecznego cmentarza z ul. 1 Maja, z częścią archeologiczną, autorstwa prof. Wiesława Lorkiewicza.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE