Reklama

Zmysłowa wystawa w Muzeum Mazowieckim. Lada moment wernisaż

Opublikowano:
Autor:

Zmysłowa wystawa w Muzeum Mazowieckim. Lada moment wernisaż - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy współczesny kanon kobiecego piękna okaże się równie trwały, jak platynowe obrazy wychodzące z pracowni Wacława Wantucha? W Muzeum Mazowieckim pokażą 30 fotografii autora, który na koncie ma ponad siedemdziesiąt wystaw i trzy albumowe bestsellery, stanowiące kanon czarno-białego aktu polskiego w XXI wieku.

Czy współczesny kanon kobiecego piękna okaże się równie trwały, jak platynowe obrazy wychodzące z pracowni Wacława Wantucha? W Muzeum Mazowieckim pokażą 30 fotografii autora, który na koncie ma ponad siedemdziesiąt wystaw i trzy albumowe bestsellery, stanowiące kanon czarno-białego aktu polskiego w XXI wieku.

Wacław Wantuch potrafi wydobyć piękno, znany jest z ukazywania na fotografii nagich kobiecych ciał - zmysłowych aktów. Gospodarz słynnych, także zagranicą, elitarnych warsztatów, które prowadzi w swojej pracowni w maleńkiej, podkrakowskiej wsi. Poszukuje geometrycznych i abstrakcyjnych kobiecych form, uzyskiwanych poprzez współpracę z bardzo wysportowanymi modelkami oraz mistrzowskie opanowanie światła.

– Tym razem spotykamy nieco innego Wantucha. Chyba jeszcze bardziej wrażliwego. W najnowszym projekcie artysta spotyka różne kobiety, także te, które nie przystają do współczesnego popowego kanonu z okładek magazynów dla mężczyzn – zapraszają do obejrzenia wystawy "Platinum" w Muzeum Mazowieckim.

Współautorem 30 fotografii stało się również słońce. – Kieruje swoją uwagę ku temu, co ukryte w cieniu, znajduje się poza smugą światła. Nie uciekając od oczywistego kontekstu erotycznego swoich prac, opowiada nam nie tylko o tym, jakie są jego modelki – próbuje nam przekazać kim one są! Prezentowane fotografie to jednocześnie efekt kilkuletnich eksperymentów fotografa z najszlachetniejszą techniką wykonywania odbitek fotograficznych – platynotypią.

Platynotypia do I wojny światowej należała do najpopularniejszych metod produkcji odbitek. Została później wyparta przez technologię srebrową – łatwiejszą do opanowania i tańszą. Odbitki platynowe cechuje jednak niezwykła plastyka. Łagodne, pełne przejścia tonalne, nieosiągalne w żadnym innym procesie, w połączeniu z naturalną, ciepłą kolorystyką, nadają fotografiom niepowtarzalny klimat. Trwałość i stabilność procesów chemicznych, które zachodzą w trakcie prawidłowego wykonywania odbitek platynowych określane są jako nieskończone. Wantuch swoje fotografie dodatkowo utrwala na unikalnym papierze bawełnianym, uważanym za najdoskonalszy i najtrwalszy z papierów artystycznych.

Wystawę „Platinum” zorganizowała Leica 6x7 Gallery Warszawa, a jej prezentacja w Muzeum Mazowieckim w Płocku, przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.

Wernisaż wystawy odbędzie się w siedzibie Muzeum Mazowieckiego w Płocku (ul. Tumska 8) w środę, 10 kwietnia. Początek o godz. 17.00. Wystawę będzie można zobaczyć do 9 maja 2019 roku.

Materiały prasowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE