Reklama

Zmiany i atrakcje wodne na basenie. Zanosi się na duży remont

Opublikowano:
Autor:

Zmiany i atrakcje wodne na basenie. Zanosi się na duży remont - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zdecydował się na modernizację części rekreacyjnej pływalni Podolanka mieszczącej się przy ul. Czwartaków. Później ma być atrakcyjniej, ale w najbliższe wakacje z basenu nikt nie skorzysta.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zdecydował się na modernizację części rekreacyjnej pływalni Podolanka mieszczącej się przy ul. Czwartaków. Później ma być atrakcyjniej, ale w najbliższe wakacje z basenu nikt nie skorzysta.

Jeden z naszych czytelników pytał wręcz, czy powstanie na Podolszycach nowy basen, a może nawet aquapark. Nie powstanie. Budynek od zewnątrz się nie zmieni, za to spore zmiany zaplanowano wewnątrz. Przede wszystkim chodzi o modernizację istniejącej niecki basenu rekreacyjnego z częścią hamowną, polegającą na wyłożeniu basenu stalą nierdzewną. Obecnie niecka rekreacyjna cechuje się nieregularnym kształtem, podobnym do fortepianu, z dnem opadającym w kierunku południowym. Jej konstrukcję wykonywano dwuetapowo - najpierw wykonywano płytę denną, następnie wylewano ściany. Niecka podparta jest nieregularną siatką słupów o rozpiętości przęseł dochodzących nawet do 5,8 m. Płyta denna niecki ma grubość 30 cm, z kolei ściany boczne 25 cm.

W związku z nadmiernym zarysowaniem dna i ścian niecki rekreacyjnej, podjęto decyzję o wykonaniu gruntownej naprawy połączonej z modernizacją. - Ponadto w 2018 r. na ścianie bocznej wschodniej stwierdzono występowanie widocznych przecieków w miejscach zarysowań przechodzących z płyty dennej w ściany boczne - czytamy w dokumentacji przetargowej. Badania wykazały "niepokojący stan zawilgocenia ścian bocznych i wzrosty odczytów na spodzie płyty dennej w porównaniu do 2017 r.". - Na podstawie wieloletnich pomiarów zawilgocenia, ugięć i szerokości rozwarcia rys należy stwierdzić, że proces redystrybucji sił wewnętrznych w niecce rekreacyjnej zachodzi w sposób intensywny. Nastąpiło znaczne powiększenie szerokości rozwarcia rys. Z analizy dokształceń dna i pomiarów szerokości rozwarcia rys wynika jednoznacznie, że doszło do rozszczelnienia izolacji przeciwwodnej niecki rekreacyjnej w okresie od sierpnia 2015 do sierpnia 2016 r. Przecieki na ścianach bocznych świadczą o przedostaniu się wód basenowych do wnętrza konstrukcji, co bardzo niekorzystnie wpływa na jej trwałość.

Zaplanowane działania mają zahamować postępującą degradację istniejącej konstrukcji żelbetowej, poprawić funkcjonalność i uatrakcyjnić nieckę rekreacyjną.

- Wymiana niecki basenu rekreacyjnego na stalową spowoduje, że basen rekreacyjny będzie całkowicie szczelny. W konwencjonalnej niecce zawsze gdzieś woda potrafi przeciekać. W tym przypadku nie ma na to szans. Chcemy zresztą mieć 20 lat gwarancji na stalową nieckę - mówi Hubert Woźniak z Referatu Informacji Miejskiej w płockim Ratuszu.

Zaplanowano roboty żelbetowe wzmacniające konstrukcję, do tego w miejscach podlegających modernizacji zostanie wykonana izolacja przeciwwodna plaży (czyli miejsca wokół niecki, wyłożonego płytkami ceramicznymi), w wyznaczonych miejscach powstanie nowa nawierzchnia plaży. Modernizację przejdzie instalacja sieci technologicznej basenu rekreacyjnego. To, co ma uatrakcyjnić Podolankę, to montaż nowych urządzeń wodnych. Jakich? Woźniak dodaje: - Dojdzie wiele atrakcji: trzy dysze do masażu placów zamontowane na jakieś bocznej ścianie, ławeczka rurowa, armatka wodna dająca silny strumień wody, czy też leżanka powietrzna.

Czym jest taka leżanka? Będzie się leżało na ławie pod którą znajduje się woda z bąbelkami. Ciało jest wówczas masowane pęcherzykami powietrza wtłaczanymi na płaszczyźnie leżanki. Kolejną atrakcją ma być gejzer powietrza, czyli mały basen, w którym co pewien czas dochodzi do wypchnięcia wody.

Powstanie grota sztucznej fali. Jest to wydzielona część niecki w postaci niepełnego kręgu wypełnionego wodą. W jego wnętrzu, dzięki regularnym podskokom osób, wytwarza się falę. Niekiedy krąg otaczany jest korytem sztucznej rzeki. Taka rwąca rzeka powstanie na Podolance - będzie miała długość 26 metrów i szerokość 1,8 metra.

Realizacja potrwa 10 tygodni (rozpocznie się w czerwcu, oczywiście o ile uda się znaleźć wykonawcę). Basen przez wakacje będzie więc nieczynny.

Pływalnia Podolanka powstała w 1999 r. Powierzchnia użytkowa wynosi 7245,90 metrów kwadratowych, z czego hala basenowa zajmuje 1547 metrów kwadratowych. W środku mamy również szatnię główną, kasę, pomieszczenia socjalno-higieniczne, przebieralnie, ponadto dostępna są: niecka sportowa (głęboka na 1,8 m), 6-osobowe jaccuzzi, brodzik dla dzieci (głębokość 0,4 m) i wspomniany basen rekreacyjny (z głębokością od 0,9 do 1,3 m kwadratowych).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE