Reklama

Reklama

Zmarł Żołnierz Wyklęty Wiktor Sumiński. Walczył w naszym regionie

Opublikowano: 6 marca 2018 11:28
Autor:

Zmarł Żołnierz Wyklęty Wiktor Sumiński. Walczył w naszym regionie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W niedzielę rano, w Gryficach, w wieku 96 lat zmarł Wiktor "Kropidło" Sumiński, jeden z najstarszych Żołnierzy Wyklętych. Od 1945 działał w ramach podziemia antykomunistycznego w oddziale Ruchu Oporu Armii Krajowej w dawnym powiecie gostynińskim.

Reklama

W niedzielę rano, w Gryficach, w wieku 96 lat zmarł Wiktor "Kropidło" Sumiński, jeden z najstarszych Żołnierzy Wyklętych. Od 1945 działał w ramach podziemia antykomunistycznego w oddziale Ruchu Oporu Armii Krajowej w dawnym powiecie gostynińskim.

Wiktor Sumiński urodził się 28 lipca 1921 roku w Koszelówce. W czasie okupacji działał w konspiracji w ramach Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej, a następnie oddziału Ruchu Oporu Armii Krajowej na terenie powiatu gostynińskiego. Był członkiem grupy „Rybitwa” dowodzonej przez Władysława Dubielaka ps. „Myśliwy”. 

[ZT]10017[/ZT]

Uczestniczył w kilkudziesięciu akcjach zbrojnych, wymierzonych w komunistyczny aparat represji. 11 stycznia 1947 roku, podczas próby odbicia uwięzionych kolegów z aresztu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Gostyninie i zdobycia samochodu funkcjonariuszy, Wiktor Sumiński został aresztowany. Po półrocznym, brutalnym śledztwie został skazany na karę śmierci, zamienioną po amnestii na 10 lat więzienia. Wolność odzyskał w styczniu 1957. 

Działania Wiktora Sumińskiego po wielu latach zostały przez sąd uznane za walkę o niepodległość, a wyrok skazujący został uznany za nieważny. W roku 2015 postanowieniem Prezydenta Andrzeja Dudy został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W kwietniu 2016 awansowano go do stopnia podporucznika WP w stanie spoczynku i odznaczono Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb Wiktora Sumińskiego odbędzie się w czwartek w Resku (woj. zachodniopomorskie). 

[ZT]10200[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.