Pomimo swojej nazwy, TZA nie powinien być utożsamiany tylko i wyłączenie z agresją. Przede wszystkim są to spotkania, które mają wyposażać w zachowania prospołeczne, uczyć samokontroli, będących alternatywą dla zachowań nieakceptowanych społecznie.”
Złość jest ważną i cenną emocją, ale należy radzić z nią sobie i wyrażać ją tak, aby nie krzywdzić tym ani siebie ani innych – taką informację chcemy, jako Fundacja Przystanek Rodzina, przekazywać dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym. Pokazywać, jak można przeżywać złość, jak radzić sobie w sytuacjach konfliktowych i problemowych, tworząc warunki do modelowania pożądanych postaw i zachowań.
Mając taki cel, w I połowie maja, bieżącego roku, w Płocku oraz w Bodzanowie, rozpocznie się Trening Zastępowania Agresji ART, organizowany przez nas, Fundację Przystanek Rodzina. Spotkania są skierowane do dzieci w wieku 10-12 lat oraz osób dorosłych, doświadczających trudności w relacjach społecznych oraz w radzeniu sobie w sytuacjach problemowych i konfliktowych. Stosujących agresję słowną, fizyczną, psychiczną lub autoagresję. Uczestnictwo w spotkaniach jest bezpłatne. TZA realizowany jest w ramach zadania ,,Ośrodki wsparcia dla dzieci i młodzieży na Mazowszu Płockim”, współfinansowanego ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
TZA to cykl 15 spotkań, prowadzonych dla stałej, ośmioosobowej grupy, raz w tygodniu. W Płocku, będą to spotkania dla dzieci i dorosłych, zaś w Bodzanowie tylko dla dzieci.
Trening Zastępowania Agresji dla dorosłych w Płocku, będzie odbywał się w poniedziałki w godzinach 16.30-18.30, zaś dla dzieci w piątki w godzinach 16.00-18.00. Spotkania będą organizowane w siedzibie Fundacji Przystanek Rodzina przy ul. Misjonarskiej 22 lok.4.
Trening Zastępowania Agresji dla dzieci w Bodzanowie, będzie prowadzony w poniedziałki w godzinach 16.00 – 18.00, w siedzibie Ośrodka wsparcia dla dzieci i młodzieży, przy ul. Bankowej 7.
Co daje Trening Zastępowania Agresji ?
- uczy prawidłowo odbierać i interpretować zachowania innych osób, które wywołują złość;
- rozwija umiejętność hamowania reakcji agresywnych, uczy kontroli własnej impulsywności;
- pozwala poznać alternatywne sposoby radzenia sobie ze swoją złością;
- uczy współpracy w grupie;
- praca w grupie stwarza możliwość poznania innych sposobów postrzegania i radzenia sobie w różnych sytuacjach społecznych,
- zapewnia możliwość przećwiczenia konkretnych umiejętności w bezpiecznych warunkach a następnie wykorzystania ich w realnych sytuacjach społecznych,
- rozwija kompetencje emocjonalno-społeczne,
- uczy kształtować adekwatną samoocenę.
Link do formularza zgłoszeniowego na TZA dla dziecka
https://forms.gle/RdQY1MWhJT6YWv6X8
Link do formularza zgłoszeniowego na TZA dla osoby dorosłej
https://forms.gle/6fQhA3xUaYZbRr3W7