Reklama

Źle i bardzo źle. W nocy znów problemy z jakością powietrza

Opublikowano:
Autor:

Źle i bardzo źle. W nocy znów problemy z jakością powietrza - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dane ze stacji pomiarowej przy ul. Reja z godziny 23.00 we wtorek znów wskazywały na podwyższoną zawartość zanieczyszczeń w powietrzu. Dotyczyło to zarówno pyłu PM 10, jak i PM 2,5.

Dane ze stacji pomiarowej przy ul. Reja z godziny 23.00 we wtorek znów wskazywały na podwyższoną zawartość zanieczyszczeń w powietrzu. Dotyczyło to zarówno pyłu PM 10, jak i PM 2,5.

Wygląda na to, że problem ze smogiem nie odejdzie tak łatwo w zapomnienie. W nocy z wtorku na środę poziom pyłu zawieszonego w powietrzu PM 10 wyniósł 130 mikrogramów na metr sześcienny (norma dobowa: 50 µg/m3, informuje się przy poziomie stężenia dobowego 200 µg/m3, próg alarmowy to 300 µg/m3), co jest równoznaczne ze złą jakością powietrza. O wiele gorzej było z pyłem PM 2,5, tu już – zgodnie z danymi z godziny 23.00 - mieliśmy 125 mikrogramów na metr sześcienny (norma średnia roczna: 25 µg/m3). Zajrzeliśmy na stronę internetową płockiego Ratusza, a tam niestety już zniknął baner ze strony głównej umożliwiający szybki dostęp do danych ze stacji pomiarowej na Reja (do strony http://plock.online/jakosc-powietrza).

[ZT]14264[/ZT]

We wtorek Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prognozował podwyższony poziom zanieczyszczeń powietrza, który miał nastąpić 18 stycznia. To wystarczyło, aby w Warszawie pojawiły się zalecenia ograniczenia przebywania na powietrzu dla osób starszych, z chorobami serca i dróg oddechowych, z astmą. W związku z sytuacją ze smogiem mieszkańców poproszono o korzystanie z transportu publicznego (jednak ta nie będzie już darmowa). Warto mieć jednak na uwadze te same zalecenia także w kontekście Płocka.

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów wydał we wtorek rekomendacje w związku z problemem ze smogiem, który dotyczy już wielu polskich miast. Jak informuje portal money.pl dotyczą m.in. przyspieszonych prac nad rozporządzeniami w sprawie norm jakości dla węgla (aby nie wprowadzano do obrotu węgla niespełniającego norm jakościowych czy niesortowanego) oraz nowych kotłów na paliwo stałe (to miałoby być przyjęte do końca kwietnia, aby jak najszybciej wyeliminować tzw. kopciuchy, których już nie będzie można sprzedawać czy montować, dopuszczalne byłyby te spełniające najwyższą, piątą klasę parametrów emisyjnych), wprowadzenia wymogu podłączenia budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej tam, gdzie istnieje taka możliwość na terenach miejskich i podmiejskich. Ponadto zalecano przekierowanie środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na działania zmierzające do poprawy jakości powietrza. Zaproponowano również tańszą, nocną taryfę za anergię elektryczną do wykorzystania dla celów grzewczych, aby mogli sobie na nią pozwolić także najmniej zamożni. Jeden z punktów dotyczy rozwoju sieci stacji pomiarowych, aby łatwiej można było zlokalizować źródła zanieczyszczeń. Na razie ministrowie zgłosili swoje uwagi, po czym rekomendacje wróciły do KERM z prośbą o uwzględnienie poprawek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE