Reklama

Zginął mając 14 lat. Pozwólmy mu dorosnąć

Opublikowano:
Autor:

Zginął mając 14 lat. Pozwólmy mu dorosnąć - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Chcieliśmy dać Antolkowi dorosnąć, choćby symbolicznie - mówią kibice Wisły Płock, którzy w 95. rocznicę obrony Płocka zamierzają zasadzić w Płocku dąb i nazwać go imieniem młodziutkiego harcerza, który zginął przy Stanisławówce. Kto wie, może nasz Antolek kiedyś będzie tak znany jak dąb Bartek?

- Chcieliśmy dać Antolkowi dorosnąć, choćby symbolicznie - mówią kibice Wisły Płock, którzy w 95. rocznicę obrony Płocka zamierzają zasadzić w Płocku dąb i nazwać go imieniem młodziutkiego harcerza, który zginął przy Stanisławówce. Kto wie, może nasz Antolek kiedyś będzie tak znany jak dąb Bartek?

Antoni Gradowski, bo tak brzmi pełne imię młodziutkiego harcerza, zginął w okolicach Stanisławówki 18 sierpnia 1920 r. podczas obrony Płocka przed bolszewikami. Miał zaledwie 14 lat. Chłopak został pochowany tuż za bramą cmentarza na Kobylińskiego i jako jeden z najmłodszych obrońców miasta szybko stał się symbolem bohaterskiej walki płocczan o swoje domy i ulice.

Za kilka dni minie 95 lat od tych wydarzeń. Okrągłą rocznicę chcą uczcić jak co roku kibice Wisły Płock, którzy szczególnie polubili obrońców Płocka. Ale w tym roku już nie marsz i płonący most będą gwoździem programu, lecz zasadzenie dębu i nadanie mu imienia Antolka. - Chcemy dać Antolkowi dorosnąć, choćby symbolicznie - mówią kibice ze Stowarzyszenia Sympatyków Klubu Wisła Płock.

Antolek zostanie zasadzony wieczorem 18 sierpnia w parku między Domem Technika a cmentarzem ewangelickim w okolicach tarasu widokowego.  Zbiórkę zaplanowano o 19.20.

Po naradzie z ogrodnikiem miejskim zdecydowano się na zasadzenie dębu węgierskiego. - W parku nie ma takiej odmiany, więc Antolek będzie się wyróżniał. Po uroczystości, podczas której głos zabiorą m.in. Cezary Supeł - autor książki o obronie Płocka czy Wiesław Paluchowski, prezes Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37, odbędzie się tradycyjny marsz na Tumy.

Płocczanie znają Antolka, ale czy o nim i o pozostałych „płockich Orlętach” słyszeli mieszkańcy inni miast? Kto wie, może dąb Antolek zyska sławę jak dąb Bartek, który od co najmniej kilkuset lat rośnie w Świętokrzyskiem i dzięki temu rozsławi bohaterów z 1920 r.? - Może wyprawimy wreszcie Antolkowi osiemnastkę? - mówią kibice.

Zasadzenie Antolka to oddolne uroczystości, ale sporo planów na okrągłą rocznicę ma również miasto. W niedzielę 16 sierpnia na placu Narutowicza będzie dużo dymu i wystrzałów - zaplanowano rekonstrukcję obrony barykady „Płocka barykada”. Z kolei 18 sierpnia tradycyjnie na cmentarzu garnizonowym płocczanie uczczą pamięć poległych w obronie miasta, a potem przeniosą się na Stary rynek, gdzie będą świętować bohaterstwo miasta z udziałem Wojska Polskiego i jego Orkiestrą Reprezentacyjną. Wieczorem odbędzie się również rejs statkiem po Wiśle upamiętniający Flotyllę Wiślaną biorącą udział w obronie Płocka w 1920 roku (za okazaniem karty wstępu, odbiór biletów w Ratuszu pok. 10 i 11).

Szczegółowy plan uroczystości w naszym Kalendarzu Wydarzeń

Fot. Portal Płock

Zdjęcia z ubiegłorocznych uroczystości przy grobie Antolka. Więcej w naszej galerii

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE