reklama
reklama

Zero tolerancji! Limit 0,0 alkoholu we krwi kierowców? Przepisy mogą zostać zaostrzone

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KMP Płock

Zero tolerancji! Limit 0,0 alkoholu we krwi kierowców? Przepisy mogą zostać zaostrzone - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe | foto KMP Płock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTo byłaby rewolucyjna zmiana, mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach i zminimalizowanie liczby wykroczeń i wypadków.
reklama

Co przepisy stanowią obecnie?

Artykuł  115 §16 Kodeksu karnego mówi, iż ze stanem nietrzeźwości mamy do czynienia wówczas, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila, albo też wtedy, gdy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu ma wartość więcej niż 0,25 mg na litr. 

Kierowcy, u których w przypadku kontroli zajdzie podejrzenie, że mogą prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu grozi kara pozbawienia wolności, mandat sięgający nawet 5 tys. zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 3 miesięcy do 3 lat. Możliwe jest również nałożenie obowiązku ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy. 

Ale niewykluczone są duże zmiany w przepisach. Do rządu wpłynął wniosek o zmianę limitu alkoholu we krwi. 

reklama

- Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce wystosował do rządu apel o rozpoczęcie prac legislacyjnych nad całkowitym wyeliminowaniu alkoholu wśród kierowców - pisze moto.pl. - Wnioskodawcy uważają, że wprowadzenie limitu 0,0 sprawi, że przepis będzie tak jasny i klarowny, że nie będzie pozostawiał kierowcom pola manewru.

Obecnie sporo kierowców zakłada, że może wypić pewną dawkę alkoholu bez negatywnego wpływu na organizm. A to często ryzykowna sprawa!

reklama

Związek uważa, że coraz popularniejsze spożywanie napojów bezalkoholowych w naszym kraju może być dobrym kierunkiem do całkowitego wyeliminowania możliwości posiadania nawet znikomych ilości alkoholu.

Przepisy 0,0 w Europie są już w Czechach, Słowacji, Rumunii, na Węgrzech.

- Kluczowe jest zrozumienie, że nawet niewielka ilość alkoholu we krwi może w różnym stopniu wpływać na zdolność koncentracji oraz czas reakcji. Są sytuacje, których nie przewidzimy, a na podjęcie decyzji będziemy mieć ułamki sekund, w przypadku opóźnienia konsekwencje mogą być tragiczne. Powinny powstać przepisy, które będą jednoznacznie wskazywać granice, których lepiej nie przekraczać - podkreśla moto.pl.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo