Reklama

Zbyt rozrywkowa muzyka na ślubie kościelnym? Konieczny kurs

Opublikowano:
Autor:

Zbyt rozrywkowa muzyka na ślubie kościelnym? Konieczny kurs - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od początku 2021 r. wszystkie osoby, które pragną pełnić posługę muzyczną podczas udzielania sakramentu małżeństwa w Diecezji Płockiej, będą zobowiązane do ukończenia kursu liturgicznego. Duchowni tłumaczą, że obecnie osoby takie często mają problem z doborem repertuaru, a niekiedy wybierają utwory zaczerpnięte ze świeckiej muzyki rozrywkowej

Od początku 2021 r. wszystkie osoby, które pragną pełnić posługę muzyczną podczas udzielania sakramentu małżeństwa w Diecezji Płockiej, będą zobowiązane do ukończenia kursu liturgicznego. Duchowni tłumaczą, że obecnie osoby takie często mają problem z doborem repertuaru, a niekiedy wybierają utwory zaczerpnięte ze świeckiej muzyki rozrywkowej.

W Diecezji Płockiej sprawy m.in. muzyki i śpiewu podczas Mszy św. z udzielaniem ślubu reguluje instrukcja Biskupa Płockiego o przygotowaniu i sprawowaniu sakramentu małżeństwa.

- Osoby zawierające ślub w kościele oraz ci, którzy w trakcie takiej Mszy św. wykonują śpiewy powinny mieć świadomość, że jest to sakrament, czyli spotkanie z Jezusem Chrystusem w liturgii. W związku z tym śpiewy muszą mieć charakter religijny, a nie świecki - czytamy na stronie Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Płockiej. 

Ks. Marcin Sadowski, diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej i dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej „Musicum” im. Ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku twierdzi, że osoby wykonujące śpiewy podczas Mszy św. z sakramentem małżeństwa miewają problem z doborem repertuaru, niekiedy wybierają utwory zaczerpnięte ze świeckiej muzyki rozrywkowej. Zdaniem ks. Sadowskiego często wynika to z niewiedzy czy braku przygotowania do tego, aby poprawnie dobierać śpiewy na taką liturgię. 

- Z tego powodu będziemy organizować kurs liturgiczny dla takich osób: żeby zrozumiały czym jest liturgia, jak ona przebiega, jakie śpiewy mogą być podczas niej wykonywane - podkreśla ks. Marcin Sadowski. Uważa on, że muzyka jest integralną częścią liturgii, podczas której udzielany jest sakrament małżeństwa, musi być ona w pełni włączona w liturgię eucharystyczną, będącą pamiątką męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, dlatego też śpiewy nie mogą być wtedy świeckie, ale dostosowane do tego, co dzieje się w czasie liturgii.

Obowiązek odbycia specjalnego kursu wprowadza Instrukcja Biskupa Płockiego o przygotowaniu i sprawowaniu sakramentu małżeństwa, nr 20. Dotyczy to zarówno wokalistów, jak i instrumentalistów. W ramach kursu będą prowadzone zajęcia wyjaśniające sens liturgii, przebieg i znaczenie liturgii sakramentu małżeństwa, zasady poprawnego doboru repertuaru na Mszę św. połączoną z udzieleniem sakramentu małżeństwa. Uczestnicy zapoznają się też z prawodawstwem liturgicznym oraz zaleceniami Biskupa Płockiego i Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej.

Pierwsze kursy zaplanowano 17 października i 7 listopada br. w Płocku, koszt pięciogodzinnych zajęć to 150 zł. Od przyszłego roku osoby i zespoły muzyczne biorące udział w ceremonii ślubu będą zobowiązane do posiadania zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu. Ksiądz proboszcz, wikariusze lub organista mogą zażądać okazania stosownej legitymacji, ważnej trzy lata. Brak ważnej legitymacji będzie skutkował odmową wykonania śpiewów lub utworów podczas ceremonii ślubnej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE