Reklama

Zawieźli rodakom paczki i wyprawki szkolne

Opublikowano:
Autor:

Zawieźli rodakom paczki i wyprawki szkolne - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości To była trzecia edycja "Świątecznej Paczki Rodakom na Wileńszczyźnie". Do potrzebujących Polaków trafiło 300 paczek oraz 200 wyprawek szkolnych.

To była trzecia edycja "Świątecznej Paczki Rodakom na Wileńszczyźnie". Do potrzebujących Polaków trafiło 300 paczek oraz 200 wyprawek szkolnych.

Na początku pomocą zajmował się komitet społeczny, w tym roku po raz pierwszy akcję prowadziła Fundacja "Cokolwiek Uczyniliście". Kilkutygodniowa zbiórka żywności, słodyczy i środków czystości miała szeroki zasięg, odbyła się bowiem w Płocku, Gostyninie i Sochaczewie. 

Na Litwę wyruszyło 11 wolontariuszy. Pomoc trafiła do Polaków z okolic miasteczka Soleczniki, tuż przy granicy z Białorusią, prawie 500 km od Płocka. Fundacja współpracuje ze organizacją pozarządową - Wspólnotą Miłosierdzia Bożego, która pomogła przygotować listę potrzebujących.

- Na czele Wspólnoty stoi Polak Tadeusz Romanowski, prowadził naszą kolumnę samochodów w określone miejsca, czyli do rodzin, szkół i do przedszkola - opowiada Witold Wybult. - Na pomoc Wspólnoty czekają tam codziennie wiele osób, w ciągu miesiąca rozdawana jest tona chleba. Szokujące, ale ludzie czekają nieraz kilka godzin po to, by otrzymać najprostsze produkty. 

W tym roku fundacji udało się przekazać także wyprawki dla dzieci z dwóch szkół i jednego przedszkola. Sfinansowała je Fundacja Energa z Gdańska.

- To były zeszyty, farby, kredki, długopisy i inne przybory szkolne, to wszystko jest dzieciom bardzo potrzebne - dodaje prezes Wybult. 

W szkołach i przedszkolu były piękne występy artystyczne, dotarł także Mikołaj. Witold Wybult podkreśla, że ważniejsze od samych paczek było spotkanie z rodakami, rozmowa, życzenia. 

- Miej serce i patrzaj w serce. Te słowa Adama Mickiewicza są nam, wolontariuszom i darczyńcom, bardzo bliskie - mówi prezes fundacji. - Chcieliśmy pokazać tym ludziom, że Polska o nich pamięta. 

Latem 2019 r. 50 polskich dzieci z Wileńszczyzny wypoczywało w Płocku. Fundacja planuje powtórzenie akcji kolonijnej. Ma też w planie inne projekty pomocy rodakom na Wileńszczyźnie. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE