Reklama

Zatrzymano kobietę podejrzaną o sprofanowanie w Płocku wizerunku Maryi

Opublikowano:
Autor:

Zatrzymano kobietę podejrzaną o sprofanowanie w Płocku wizerunku Maryi - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do zatrzymania miało dojść w poniedziałek rano. Poinformował o tym na Twitterze minister spraw wewnętrznych i administracji, Joachim Brudziński. - Żadne bajanie o wolności i „tolerancji” NIKOMU nie daje prawa do obrażania uczuć ludzi wierzących.

Do zatrzymania miało dojść w poniedziałek rano. Poinformował o tym na Twitterze minister spraw wewnętrznych i administracji, Joachim Brudziński. - Żadne bajanie o wolności i „tolerancji” NIKOMU nie daje prawa do obrażania uczuć ludzi wierzących.

Przypomnijmy, że w sobotę, 27 kwietnia podczas konferencji w Płocku zorganizowanej na terenie płockiej parafii pokazano wlepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą. Szef MSWiA, Joachim Brudziński zapowiedział, że sprawa "kulturowego barbarzyństwa" zajmie się policja z urzędu.

[ZT]22213[/ZT]

[ZT]22216[/ZT]

Kilka dni później na portalu natemat.pl opublikowano list od "warszawskich aktywistek wolnościowych", które miały odpowiadać za rozpowszechnienie wizerunku 'Matki Boskiej Równościowej". Został naklejony na mury i chodniki w okolicy kościoła św. Dominika. Wcześniej 27 kwietnia Kaja Godek poinformowała na Twitterze, że wizerunek znaleziono m.in. na toalecie toi toi.

[ZT]22241[/ZT]

W poniedziałek, 6 maja Joachim Brudziński ogłosił na Twitterze:

- Dziś rano Polska Policja zatrzymała osobę podejrzewaną o dokonanie profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w Płocku. Osoba ta była wytypowana już od kilku dni, ale przebywała za granicą. Jeszcze dziś zostaną postawione jej zarzuty z artykułu 196 Kodeksu karnego".

Artykuł 196 Kodeksu karnego dotyczy obrażania uczuć religijnych innych osób: - Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Brudziński podziękował policjantom: - Dziękuję @PolskaPolicja za sprawną akcję z wytypowaniem i zatrzymaniem osoby podejrzewanej o profanację świętego od wieków dla Polaków wizerunku Matki Bożej. Żadne bajanie o wolności i „tolerancji” NIKOMU nie daje prawa do obrażania uczuć ludzi wierzących.

Jak przypomina rzeczniczka płockiej policji, sierż. sztab. Marta Lewandowska, 27 kwietnia proboszcz jednej z płockich parafii złożył zawiadomienie, z którego wynikało, że w nocy z 26/27 kwietnia na terenie miasta rozklejone zostały obrazki z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej z aureolą z tęczowej flagi.

- W związku z tym  przeprowadzono oględziny i zabezpieczono obrazki, przesłuchano świadków oraz zabezpieczono monitoring.  W KMP w Płocku wszczęto dochodzenie w sprawie obrażania uczuć religijnych (art.196kk). Policjanci po analizie zgromadzonego materiału ustalili dane osoby, która mogła mieć związek z tym przestępstwem. Dziś rano płoccy policjanci, na podstawie nakazu wydanego w płockiej prokuraturze, weszli do jej mieszkania w Warszawie, gdzie w trakcie przeszukania ujawnili kilkadziesiąt obrazków z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej z aureolą z tęczowej flagi. W związku z tym 51-letnia kobieta została zatrzymana. Zabezpieczono także należący do niej sprzęt komputerowy.

Jak się dowiedzieliśmy, kobiecie postawiono zarzut na podstawie przytoczonego art. 196. Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Płocku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE