Reklama

Zasłużeni dla Płocka. Dla kogo medale?

Opublikowano:
Autor:

Zasłużeni dla Płocka. Dla kogo medale? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na najbliższej sesji radni mają zagłosować nad przyznaniem pięciu medali „Zasłużony dla Płocka”. Wytypowano społeczników, kolekcjonerów, pasjonatów, w tym jednego byłego senatora.

Na najbliższej sesji radni mają zagłosować nad przyznaniem pięciu medali „Zasłużony dla Płocka”. Wytypowano społeczników, kolekcjonerów, pasjonatów, w tym jednego byłego senatora.

Na liście do przyznania madali "Zasużony dla Płocka" znajdziemy pięć nazwisk: Jerzego Skarżyńskiego, prof. Zbigniewa Pawła Kruszewskiego, Adama Łukawskiego, Jana Milnera oraz Zygmunta Romana Różalskiego.

Jerzego Skarżyńskiego zna mnóstwo osób. Medal „Zasłużony dla Płocka” przyznano mu za „działalność dla Płocka, upowszechnianie kultury i ochronę dziedzictwa narodowego”. Jest wieloletnim przewodniczącym stowarzyszenia „Starówka Płocka”, to on zainicjował i co roku prowadzi akcję „Ratujmy Płockie Powązki” polegającą na zbieraniu funduszy na poprawę stanu zabytkowych mogił na cmentarzach przy ul. Kobylińskiego. Świetnie zna ich historię.

Jerzy Skarżyński urodził się w Grójcu, do Płocka przyjechał w sierpniu 1973 roku jako dwudziestolatek. Swoje życie zawodowe związał z kombinatem (gdzie został dwukrotnie odznaczony tytułem „Zasłużonego Pracownika Orlenu, za pierwszym razem za całokształt oraz osiągnięcia techniczne, za drugim w dziedzinie prospołecznej, był też jednym ze współzałożycieli Solidarności na terenie zakładu). Prywatnie oddał serce najbliższym, płockiej starówce i zabytkom, które są tam ulokowane. Niestrudzenie walczy wraz z innymi mieszkańcami o płocką skarpę, aby mogły się nią cieszyć kolejne pokolenia. Uzyskał nominację do tytułu „Płocczanina roku 2014”.

Kolejny medal miałby trafić do prof. Zbigniewa Pawła Kruszewskiego, byłego senatora i członka Krajowej Rady Sądownictwa (w latach 2001-2005). Kapitała postanowiła uhonorować go w dowód uznania za „rozsławienie kulturowego dziedzictwa Płocka, a także za wieloletnią bezinteresowną pracę społeczną na rzecz mieszkańców miasta”. Jest absolwentem płockiej Jagiellonki, po studiach, już jako magister inżynier, podjął pracę jako wykładowca akademicki w płockiej filii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1982 roku jest członkiem TNP, natomiast od czternastu lat prezesem najstarszego regionalnego towarzystwa naukowego w Polsce. Wydawany przez TNP kwartalnik „Notatki Płockie” już za jego kadencji wprowadzono na listę czasopism punktowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ponadto zainicjował cyfryzację zbiorów bibliotecznych. Dodajmy, że to obecnie jedyny płocczanin reprezentujący Płock w Państwowej Akademii Nauk. W latach 90. założył Zespół Oświatowo-Konsultacyjny „Profesor”. Dzięki niemu płoccy studenci mają możliwość kształcenia na różnych kierunkach w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica, w której edukację zdobyło już 40 tys. osób.

- Za promowanie historii Płocka oraz działalność charytatywną – w taki sposób umotywowano medal dla Adama Łukawskiego, założyciela drukarni AGPRESS. Początkowo w swojej drukarni zatrudniał zaledwie dwie osoby, teraz już około 50. W uzasadnieniu kapituła powołuje się na zasługi w dziedzinie promocji regionu poprzez sponsorowanie wydawnictw związanych z Płockiem lub wydawanie własnych, szczególnie kalendarzy przy współpracy z TNP, Muzeum Mazowieckim i Muzeum Diecezjalnym. Sponsoruje materiały wydawnicze związane z akcją „Ratujmy Płockie Powązki”. Współpracuje z kilkoma płockim organizacjami, jak fundacja „Silni Razem” lub stowarzyszenie „Jestem”.

Wśród wyróżnionych osób znalazł się również Jan Milner, były prezes Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej i kolekcjoner, co uzasadniono „popularyzacją historii o płockich jednostkach wojskowych działających w II Rzeczypospolitej i formacji wojskowych biorących udział w obronie Płocka w 1920 roku przed najazdem bolszewickim oraz upowszechnianiem wiedzy z zakresu numizmatyki, falerystyki i medalierstwa”. Jan Milner od 20 lat jest prezesem płockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Powierzono mu także funkcję skarbnika w TNP. Założył w Płocku Towarzystwo Przyjaciół Książek i Bibliotek. Jego nazwisko można powiązać również z działalnością Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego, w tym jako skarbnika i współorganizatora sześciu edycji Jarmarku Tumskiego.

Piąty medal być może ponownie znajdzie się w zasobach kolekcjonera propagującego historię Płocka, Zygmunta Romana Różalskiego. Dostrzeżono również jego pracę społeczną na rzecz turystyki i sportu. Jest przewodnikiem turystycznym, sędzią kickboxingu i działaczem społecznym. W 2004 roku był jednym ze współzałożycieli klubu kickboxingu, Centrum Sportów Walki. Angażuje się w organizację Mistrzostw Polski w kickboxingu, walk zawodowych o tytuł Mistrza Świata i Europy. Polski Związek Kickboxigu odznaczył go nawet Złotym Medalem za Zasługi dla PKZB. Także PTTK swojego czasu doceniła organizowane przez niego rajdy piesze i motorowe, organizację kół PTTK. Kolekcjonuje stare kartki pocztowe związane z Płockiem, fotografie i medale, które co pewien czas są udostępniane na wystawach. Na tym polu zdobył już nagrody, w tym Srebrny Medal im. prof. Ryszarda Kiersznowskiego.

Wszystkie projekty uchwał są już dostępne i opatrzone podpisem przewodniczącego płockich radnych, Artura Jaroszewskiego. Czekają już tylko na ostateczną decyzję w trakcie sesji 23 lutego.

Czytaj też:

Fot. Jerzy Skarżyński jako uczestnik wystawy ze zbiorami płockich kolekcjonerów (od lewej strony), Zbigniew Paweł Kruszewski (w towarzystwie byłego premiera Waldemara Pawlaka, posła Piotra Zgorzelskiego i byłego starosty Michała Boszko w trakcie konferencji w SWPW), kalendarz na 2016 rok firmy Agprss, Adam Łukawski - Karolina Burzyńska/Portal Płock, Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE