Reklama

Zarobki, wydatki, zakupy... Coraz lepiej w Płocku i na Mazowszu?

Opublikowano:
Autor:

Zarobki, wydatki, zakupy... Coraz lepiej w Płocku i na Mazowszu? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przeciętne zarobki w Płocku to ponad 5 tys. zł brutto, w powiecie płockim ziemskim - ponad 4 tys. zł, a przeciętny dochód na osobę na Mazowszu to 2030 zł. Przynajmniej tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2018 rok.

Przeciętne zarobki w Płocku to ponad 5 tys. zł brutto, w powiecie płockim ziemskim - ponad 4 tys. zł, a przeciętny dochód na osobę na Mazowszu to 2030 zł. Przynajmniej tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2018 rok. 

Takie dane opublikował GUS oraz Urząd Statystyczny w Warszawie. Co ważne, podane przez GUS dane co do zarobków dotyczą przedsiębiorstw, w których pracuje minimum 10 osób.

- Przeciętny dochód rozporządzalny na jedną osobę w ubiegłym roku wyniósł na Mazowszu 2031 zł, to o 6 proc. więcej niż w 2017 r. i aż o 20 proc. więcej niż przeciętnie w kraju Mieszkańcy województwa mazowieckiego najwięcej wydawali na żywność i napoje bezalkoholowe - to 22 proc.ogółu wydatków oraz na rachunki za energię i użytkowanie mieszkania - 17 proc. - informuje Marcin Kałuski, specjalista ds. kontaktów z mediami w Mazowieckim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Urząd ten przygotował właśnie informację "Budżety gospodarstw domowych w województwie mazowieckim w 2018 r.". Wynika z niej, że w porównaniu z rokiem poprzednim gospodarstwa domowe osiągały wyższe dochody, natomiast ich wydatki w skali roku utrzymały się na zbliżonym poziomie. Odnotowano spadek spożycia większości podstawowych artykułów żywnościowych oraz spadek wyposażenia gospodarstw domowych w urządzenia trwałego użytkowania starej generacji. Gospodarstwa domowe lepiej oceniały swoją sytuację materialną niż rok wcześniej.

Badanie budżetów gospodarstw domowych pełni ważną rolę w ocenie poziomu życia ludności, jest bowiem jedynym źródłem informacji o dochodach, wydatkach, spożyciu ilościowym żywności oraz o wyposażeniu gospodarstw domowych w dobra trwałego użytkowania. Prowadzone jest metodą reprezentacyjną (opartą na próbie losowej), która daje możliwość uogólnienia (z określoną precyzją) uzyskanych wyników na wszystkie gospodarstwa domowe. Prezentowane wyniki badania ustalono na podstawie oświadczeń.

W 2018 r. w województwie mazowieckim badaniem tym objęto około 5,5 tys. osób. Decydujący wpływ na poziom warunków życia członków gospodarstwa domowego ma tzw. dochód rozporządzalny, który jest sumą bieżących dochodów (pieniężnych i niepieniężnych) gospodarstwa domowego pomniejszoną o podatki od dochodów, spadków, darowizn oraz nieruchomości. Przeznaczany jest na wydatki oraz przyrost oszczędności.  Na Mazowszu wyniósł on dokładnie 2031,59 zł. 

Co ciekawe, w porównaniu z 2017 r. największy wzrost dochodów - bo aż o prawie 30 proc. - nastąpił z gospodarstwa indywidualnego w rolnictwie. Odnotowano również znaczny wzrost dochodów z pracy na własny rachunek (o prawie 17 proc.).

Niepokojące, że aż o około 30 proc. więcej wydaliśmy na transport,  na wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego - o 10 proc., a na  edukację - o prawie 9 proc. Na żywność i napoje bezalkoholowe gospodarstwa domowe przeznaczały przeciętnie ponad 1/5 dochodów. Znaczącą grupą wydatków były opłaty ponoszone przez gospodarstwa domowe z tytułu użytkowania mieszkania i za korzystanie z nośników energii. W 2018 r. stanowiły one przeciętnie 1/6 ogółu wydatków.

Ciekawie wygląda sytuacja jeśli chodzi o spożycie artykułów żywnościowych. W 2018 r. w województwie mazowieckim, w porównaniu z rokiem poprzednim, spadło spożycie m.in. olejów i tłuszczów, warzyw, mięsa, soków owocowych i warzywnych, cukru, pieczywa. Wzrosło natomiast spożycie np. wód mineralnych i źródlanych, owoców i jogurtów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE