Reklama

Zapraszają na ciekawą promocję i pyszne darmowe pierogi

Opublikowano:
Autor:

Zapraszają na ciekawą promocję i pyszne darmowe pierogi - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do wydarzenia zostało wprawdzie jeszcze sporo czasu, ale już teraz warto zarezerwować sobie popołudnie we wtorek 28 stycznia, by pojawić się w płockim Muzeum Mazowieckim.

Do wydarzenia zostało wprawdzie jeszcze sporo czasu, ale już teraz warto zarezerwować sobie popołudnie we wtorek 28 stycznia, by pojawić się w płockim Muzeum Mazowieckim. 

O godz. 17 zaplanowano tam bowiem promocję 16. numeru „Naszych Korzeni”, popularno-naukowego półrocznika poświęconego historii i przyrodzie Płocka i regionu. Ale będzie też zaskakujący dodatek - poczęstunek pierogami. 

W placówce przy ul. Tumskiej 8 w Płocku pojawią się panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Bodzanowskie Pierożanki". Zaoferują do degustacji lepiuchy bodzanowskie, regionalne, tradycyjne pierogi, które w maju ub. r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisało na listę produktów tradycyjnych w kategorii „Gotowe dania i potrawy w województwie mazowieckim”.

Niedawno przedstawicielki KGW z Bodzanowa oferowały swój sztandarowy produkt w weekendy przy Ogrodach Światła PKN Orlen tuż przy płockiej katedrze. Za swój największy sukces "Bodzanowskie Pierożanki" uważają wrześniowy wyjazd do stolicy, gdzie lepiuchy smakował prezydent Polski Andrzej Duda. 

- Historia smaku lepiuchów bodzanowskich sięga czasów po II wojnie światowej. Ich tradycyjny farsz składa się jedynie z cebuli, maku oraz musztardy, smakuje to wszystko wyśmienicie! - opowiada Milena Kolibczyńska  z Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Prekursorem farszu cebulowo-makowego była ludność żydowska, która przed i w czasie wojny zamieszkiwała Bodzanów. Połączenie żydowskich smaków z charakterystycznym polskim pierogiem dało początek tej niezwykłej potrawie.

- Podobno panie z Bodzanowa planują przywieźć do Płocka aż 300 pierogów! Wszyscy są zaproszeni, poczęstunek jest darmowy - dodaje Milena Kolibczyńska.

Podczas spotkania „Nasze Korzenie” będzie można zaś kupić w promocyjnej cenie 4 zł. Tym razem w piśmie znalazło się 14 artykułów. M.in.  Tomasz Kordala, zastępca dyrektora muzeum i redaktor naczelny pisma, omówił wyniki badań wykopaliskowych przy ul. 1 Maja w Płocku, gdzie kilka lat wcześniej doszło do odkrycia cmentarzyska wczesnośredniowiecznego. Z kolei Zbigniew Grabowski w czwartej części cyklu prezentującego dawne ziemiańskie siedziby z okolic Płocka, przedstawił dwory w Rembielinie, Rokiciu, Unierzyżu i Cieślach. 

To tylko część atrakcji, zapraszamy 28 stycznia o godz. 17 do Muzeum Mazowieckiego przy ul. Tumskiej 8 w Płocku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE