Reklama

Zamieszanie ze śmieciami w trzech gminach. O co chodzi?

Opublikowano:
Autor:

Zamieszanie ze śmieciami w trzech gminach. O co chodzi? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od nowego roku w trzech gminach w okolicy Płocka rzeczywistość z odbiorem śmieci znacząco się zmieniła. Mieszkańcy są zdezorientowani i nie do końca wiedzą, kto i na jakich zasadach odbiera od nich odpady.

Od nowego roku w trzech gminach w okolicy Płocka rzeczywistość z odbiorem śmieci znacząco się zmieniła. Mieszkańcy są zdezorientowani i nie do końca wiedzą, kto i na jakich zasadach odbiera od nich odpady. 

Chodzi o gminy Bielsk, Brudzeń Duży oraz Czerwińsk nad Wisłą, dotychczas obsługiwane przez firmę Remondis. Ogłoszonych przetargów nie udało się rozstrzygnąć w terminie i z początkiem stycznia nastała nowa, śmieciowa rzeczywistość. Firma zabrała pojemniki, a  zdezorientowani mieszkańcy bombardowali firmę telefonami z pytaniem: o co chodzi. Ostatecznie w dwóch gminach Remondis wydzierżawił pojemniki, ale  Arkadiusz Jażdżyk, prezes firmy, wydał oświadczenie.

Oświadczenie: 

W związku z licznymi sygnałami docierającymi od mieszkańców gmin Bielsk, Brudzeń Duży oraz Czerwińsk nad Wisłą odnośnie świadczenia od stycznia 2019 roku usługi odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych na terenie ww. gmin, pragniemy przedstawić stanowisko w sprawie. Cytujemy w całości. 

Oświadczamy, iż byliśmy zainteresowani kontynuacją świadczenia zadania pn. "Odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zlokalizowanych na terenie Związku Gmin Regionu Płockiego". Świadczy o tym udział w dwóch przetargach nieograniczonych organizowanych przez ZGRP. Z uwagi na unieważnienie obu postępowań, obejmujących teren gmin Bielsk, Brudzeń Duży oraz Czerwińsk nad Wisłą, byliśmy przekonani, iż zamawiający, czyli Związek Gmin Regionu Płockiego, z uwagi na krótki czas, jaki pozostał do rozpoczęcia świadczenia usługi przekaże naszej spółce zaproszenie do udziału w zamówieniu prowadzonych w tym trybie z wolnej ręki. Niestety takie zaproszenie nie zostało do nas przekazane. W wyniku tego nie mogliśmy złożyć swojej oferty na świadczenie usługi na terenie gmin Bielsk, Brudzeń Duży oraz Czerwińsk nad Wisłą.

Jednocześnie pragniemy zwrócić uwagę, iż w postępowaniach prowadzonych przez ZGRP w trybie z wolnej ręki zostały zmienione warunki świadczenia usługi. Nowy wykonawca nie musi podjeżdżać do każdej nieruchomości, żeby odbierać odpady zielone, ponieważ na tego rodzaju odpady będą rozstawione pojemniki zbiorcze w miejscowościach gminnych. Zmienił się również sposób odbioru tzw. odpadów wielkogabarytowych. Te odpady będą odbierane wyłącznie od osób, które złożyły do Biura Związku odpowiedni wniosek. Ulega więc znacznemu zmniejszeniu liczba sprzętu i kilometrów, które musielibyśmy przejechać realizując umowę z przetargu nieograniczonego. Dodatkowo na terenie gmin Czerwińsk nad Wisłą oraz Gąbin wykonawca nie ma obowiązku wyposażania właścicieli nieruchomości w pojemniki przeznaczone do gromadzenia zmieszanych odpadów komunalnych. Dlatego też stawki w przeliczeniu na jedną osobę, uzyskane przez ZGRP w tym postępowaniu, są w niektórych przypadkach niższe niż te, które wykonawcy złożyli w trybie prowadzonych przetargów nieograniczonych. Należy jednak zauważyć, iż w gminach Słupno oraz Stara Biała stawki te przekroczyły 20 zł na osobę i wynoszą odpowiednio 22,79 zł oraz 27,98 zł. Oznacza to, iż mieszkańcy tych gmin, gdzie stawka na osobę jest niższa, finansują odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenów gmin Słupno oraz Stara Biała. 

Informujemy również, iż ZGRP zwróciło się do naszej spółki z zapytaniem dotyczącym dzierżawy pojemników na terenie gmin Bielsk, Brudzeń Duży oraz Czerwińsk nad Wisłą w dniu 10 stycznia 2019 r. Z uwagi na dobro mieszkańców, nie chcąc wprowadzać dodatkowej dezorganizacji, zdecydowaliśmy się złożyć ofertę na dzierżawę pojemników, w które byli już wyposażeni właściciele nieruchomości. Nasza oferta została wybrana dla gmin Bielsk oraz Brudzeń Duży. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE