Reklama

Zamieszają w garach babci Krysi. Powstanie nowa restauracja

Opublikowano:
Autor:

Zamieszają w garach babci Krysi. Powstanie nowa restauracja - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeśli im się uda, w Płocku powstanie nowa restauracja, w której seniorzy zjedzą obiad za kilka złotych. A jaki ma to związek z pewnym niewielkim skrzatem w spiczastej czapce?

Jeśli im się uda, w Płocku powstanie nowa restauracja, w której seniorzy zjedzą obiad za kilka złotych. A jaki ma to związek z pewnym niewielkim skrzatem w spiczastej czapce?

Staropolskie dania obiadowe i domowa kuchnia - kotlet mielony, smażona ryba lub stek z indyka z ziemniakami i surówką, serniki, szarlotki i inne słodkości - a wszystko pod jednym dachem. Z początku planowali wykorzystanie lokalu znajdującego się niedaleko cmentarza i centrum miasta, aby serwować obiady, organizować wesela, przyjęcia okolicznościowe, a nawet potańcówki. Tak powstały dochód miałby zasilić Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów 'AS' (www.aktywnysenior.org.pl), którego częścią będzie płocka restauracja. Stowarzyszenie zrzesza członków z Mazowsza i innych części Polski. Podczas zajęć dla seniorów powstają m.in. sympatyczne skrzaty z wielkiej, naciągniętej na oczy czapce - to skrzaty Helpik i Helpinka. Mają nie więcej niż 80 cm wysokości, są wykonane przy użyciu polskich tkanin i sprzedawane z instrukcją, aby na ich widok po prostu się uśmiechnąć albo przytulić, kiedy coś nie idzie po naszej myśli. Skrzaty kojarzono chociażby w Warszawie za sprawą automatu z dobrem, który stanął na ul. Muranowskiej. Zamiast batoników czy napojów, w dystrybutorze znajdowały się skrzaty uszyte przez seniorów. W internetowym sklepiku udostępniają poduszki czy kubki z ich wizerunkiem, ręczniki, a same skrzaty mają różna kolorystykę. Dochód przeznaczany jest na realizację celów statutowych - ma wspomagać aktywizację osób powyżej 55 roku życia i umożliwiać realizację kolejnych pomysłów, pomagać materialnie. Tu można obejrzeć materiał na temat historii ludzi, którzy tworzą skrzaty.

Wróćmy jednak do planowanej restauracji w Płocku - miałaby nazywać się Płockie Gary Babci Krysi. Będzie działała jako przedsiębiorstwo ekonomii społecznej, w którym zostaną zatrudnione osoby wykluczone społecznie - głównie seniorzy. Nie udało się pozyskać lokali od PSS Zgoda, za to udało się podpisać umowę na wynajem lokalu z Płocką Spółdzielnią Mieszkaniową Lokatorsko-Własnościową. Od 2 stycznia ruszają z remontem pomieszczeń w lokalu nr 20 przy ul. Obrońców Płocka 1920 (budynek w którym znajdował się Fachowiec). Otwarcie planują na koniec pierwszego kwartału 2019 r. W środku do dyspozycji będą mieli dwie sale konsumpcyjne. Seniorzy, którzy będą członkami stowarzyszenia, zapłacą za obiad 7 zł, natomiast bez legitymacji członkowskiej koszt zupy i drugiego dania wyniesie 14 zł. Każdego dnia klienci wybiorą, na co mają ochotę, spośród trzech propozycji.

Jedna taka restauracja już działa w Mławie. Nad kuchnią czuwa tam Pani Krysia, która wcześniej prowadziła kącik kulinarny w istniejącym od 2016 r. Centrum Aktywnego Seniora. Oferują tam wieczory taneczne, karaoke, zajęcia teatralne i wieczorki literackie prezentujące twórczość. Ostatnio prowadzili także zbiórkę na organizację wigilii dla seniorów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE