Reklama

Zamiast trzech miesięcy, masz kilka dni na wyprowadzkę. Spółka zmienia zasady

Opublikowano:
Autor:

Zamiast trzech miesięcy, masz kilka dni na wyprowadzkę. Spółka zmienia zasady - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek wiceprezeska Banku Żywności, Aldona Cybulska otrzymała aneks do zawartej umowy z jedną z miejskich spółek na wykorzystanie pomieszczeń w charakterystycznym niebieskim budynku przy ul. 3 Maja. Treść dokumentu ją zaskoczyła.

W poniedziałek wiceprezeska Banku Żywności, Aldona Cybulska otrzymała aneks do zawartej umowy z jedną z miejskich spółek na wykorzystanie pomieszczeń w charakterystycznym niebieskim budynku przy ul. 3 Maja. Treść dokumentu ją zaskoczyła.

Bank Żywności jest jednym z najemców w budynku przy ul. 3 Maja 18. Warunki w środku... są, mówiąc delikatnie, nieszczególne. Dlatego i czynsz jest niski. Budynek nadal nie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wnętrza przywołują na myśl okres PRL. Nieszczelne są okna, na ścianach tworzą się zacieki po ulewie, doskwiera brak windy.

Chodzi o jeden z punktów wspomnianego aneksu:

- Użyczający zastrzega sobie prawo do rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia w przypadku przeznaczenia lokalu na cele inne niż użytkowe lub ze względu na stan techniczny budynku. Wówczas biorący w użyczenie zobowiązany jest opuścić i zdać lokal na żądanie użyczającego w terminie przez niego wskazanym, nie krótszym niż 7 dni.

Po jego przeczytaniu można zacząć się zastanawiać, czy za kilka dni ktoś się nie zjawi, by powiedzieć "wyprowadzajcie się w terminie siedmiu dni".

Czy takie pismo otrzymali wszyscy najemcy? Czy budynek jest już w tak złym stanie technicznym, że wkrótce czeka go remont, a może rozbiórka? Czemu wprowadzono tak krótki okres czasu zamiast ustalonego wcześniej trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia? Skontaktowaliśmy się z prezesem Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwa Budownictwa Społecznego Arkadiuszem Kochanowiczem. Przyznaje, że to stare budownictwo, obiekt wymaga nakładów finansowych. Są robione ekspertyzy. A co dalej z remontem budynku? - Wszystko zależy od tego, czy znajdą środki finansowe - rozkłada ręce. A w projekcie budżetu miasta na 2019 r. takich nie ujęto.

Barbara Wiącek, kierownik Rejonu Obsługi Mieszkańców Nr 2 w MZGM-TBS, przypomina, że te budynek jest własnością gminy, reprezentowaną przez Zarząd Budynków Komunalnych, natomiast administratorem jest miejska spółka. Wyjaśnia też, że podobne aneksy sukcesywnie otrzymują wszyscy najemcy. - Właściciel, czyli w tym przypadku gmina, wymaga dokonania zmian w umowach najmu na lokale użytkowe - przy czym chodzi o wszystkie lokale gminne. Zmiany dotyczą kwestii kaucji (wprowadzenia nowego rachunku kaucyjnego) oraz wypowiedzenia umowy najmu bez zachowania wcześniej ustalonego okresu wypowiedzenia w dwóch sytuacjach: przeznaczenia lokalu na inne cele niż użytkowe bądź złego stanu technicznego budynku, kiedy liczy się szybkość opuszczenia obiektu z powodu zagrożenia katastrofą budowlaną. Istnieje też zagrożenie dla zdrowia i życia. - Na tę chwilę nic nie wskazuje na to, aby miało dojść do takiej sytuacji w budynku przy ul. 3 Maja - dodaje. - W pozostałych przypadkach ustalonych w umowie nadal obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

Przypomina też sprawę z oficyną kamienicy przy ul. Tumskiej 14, kiedy lokatorzy musieli opuścić swoje mieszkania. Akurat w tym przypadku budynek nie należał do gminy. Czy właśnie z tego powodu aneks ma datę wsteczną? O sprawie lokatorów z Tumskiej 14 zrobiło się głośno 6 listopada, z kolei aneksy miałyby wchodzić w życie od 1 listopada. Tymczasem wiceprezeska Banku Żywności pismo otrzymała dopiero 26 listopada. Barbara Wiącek tłumaczy, że aneksy były przygotowywane na początku tego miesiąca. - W przypadku Banku Żywności może był problem z dostarczeniem? Szkoda, że nikt w tej sprawie ze mną się nie skontaktował. Datę w aneksie należy zmienić na późniejszą - zaznacza kierowniczka ROM 2 w MZGM-TBS.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE