Reklama

Zakup czy wynajem kampera?

Opublikowano:
Autor:

Zakup czy wynajem kampera? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Karawaning w Polsce dopiero raczkuje, jeśli mielibyśmy porównać to zjawisko z Zachodem Europy. Niemniej, rozwija się dość prężnie, a na wakacje kamperem wybiera się coraz szersza rzesza turystów. Pozostaje pytanie o sens zakupu takiego pojazdu. Można nabyć go na własność, ale może lepiej wypożyczyć?

Karawaning w Polsce dopiero raczkuje, jeśli mielibyśmy porównać to zjawisko z Zachodem Europy. Niemniej, rozwija się dość prężnie, a na wakacje kamperem wybiera się coraz szersza rzesza turystów. Pozostaje pytanie o sens zakupu takiego pojazdu. Można nabyć go na własność, ale może lepiej wypożyczyć?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto posłużyć się badaniem, które przygotowano na podstawie danych z serwisu OTOMOTO. Statystyki badania Hello Camping wyraźnie wskazują, że kampery to pojazdy drogie. Za 10-letniego kampera zapłacić trzeba średnio ponad 70 tys. złotych (http://www.hellocamping.pl/images/felieton/Do_pobrania/HelloCamping_Otomoto_Raport.pdf). Nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. Nic więc dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się wypożyczalnie takich pojazdów. Jak wygląda wypożyczenie kampera w praktyce?

Koszty wynajęcia kampera

Wypożyczenie kampera także nie należy do najtańszych, choć tutaj nie mówimy już o dziesiątkach tysięcy złotych. Doba wypożyczenia takiego pojazdu dla 4-osobowej rodziny kosztuje mniej więcej tyle, ile w hotelu nocleg ze śniadaniem. Dlatego zawsze najlepiej jest podróżować z kompletem pasażerów, co niewątpliwie zmniejszy koszty podróży. Ceny najmu różnią się w zależności od pory roku oraz modelu auta. Zimą mieszczą się w kwocie nawet od 200 zł za dobę, ale od maja do września wypożyczenie na dzień kosztować może co najmniej 500 zł.

Nie są to wszystkie wydatki. Dodatkowo należy przygotować się na kaucję i opłatę serwisową. Kaucja wynosi zwykle około 3–4 tys. zł. Opłata serwisowa, z której można zrezygnować, to koszt 300–600 zł. Biorąc pod uwagę wszystkie wydatki, to jednak dość mało, a więc warto z tej oferty skorzystać. Serwis wiąże się z przeglądem wyposażenia, przygotowaniem części mieszkalnej czy napełnieniem zbiorników wody. Napełniana jest też butla z gazem, czyści się też toaletę. Osoba wypożyczająca pojazd dostaje go też z pełnym bakiem (w takim wypadku przed oddaniem trzeba kampera zatankować).

Ubezpieczenie

Nie może zabraknąć pytań o ubezpieczenie, z ang. campervan insurance. W tym przypadku cały obowiązek ubezpieczenia pojazdu u ubezpieczyciela ciąży na jego właścicielu. Najemca otrzymuje kampera z ważnym badaniem technicznym i wspomnianą już polisą. Warto zapytać o dodatkowe ubezpieczenie Assistance i NNW. Jeśli wypożyczalnia go nie oferuje, można je nabyć u dowolnego ubezpieczyciela. Być może oferta zachodnich towarzystw ubezpieczeniowych (np. https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/campervan-insurance/) jest pod tym względem znacznie szersza, ale i w Polsce firmy ubezpieczeniowe mają swoim klientom coraz więcej do zaoferowania.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE