Za dwa tygodnie kończy się studencka laba i zaczyna czas zakuwania. Na płockich uczelniach wciąż trwa rekrutacja uzupełniająca, a PWSZ i Włodkowic chwalą się nowymi kierunkami.
Rejestracja internetowa na studia stacjonarne i niestacjonarne w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej trwa do 21 września, a uczelnia ma do zaproponowania przyszłym żakom ponad dwadzieścia bezpłatnych specjalności na pięciu kierunkach. – Są jeszcze miejsca na ekonomii, filologii, matematyce, informatyce i pedagogice – poinformowała Agnieszka Grażul-Luft z działu promocji PWSZ.
Właśnie informatyka jest jedną z nowości na płockiej uczelni. Jednak w odróżnieniu do pozostałych kierunków wprowadzonych po raz pierwszy w tym roku akademickim, chętni do zdobycia wykształcenia z tej dziedziny mają jeszcze szansę – trwa dodatkowa rekrutacja. W ramach tego kierunku można wybrać jedną z trzech specjalności: grafikę komputerową i projektowanie gier, programowanie i bazy danych albo sieci komputerowe i sieciowe systemy operacyjne.
Rekordy popularności pobiło szeroko zapowiadane pielęgniarstwo, które po latach nieobecności wróciło do Płocka: pragnący przywdziać pielęgniarski czepek po prostu ciągnęli tłumami! - To kierunek, który cieszy się ogromnym powodzeniem, bardzo wyczekiwany przez środowisko. Zgłosiło się więcej kandydatów niż mogliśmy przyjąć – mówi doc. dr Jan Kalinowski, prorektor ds. studenckich PWSZ.
Liczba chętnych do studiowania w Instytucie Nauk o Zdrowiu znacznie przekroczyła limit przyjęć określony rozporządzeniem ministra zdrowia, więc na pielęgniarstwo nie ma dodatkowej rekrutacji. Podobnie było z trzecią nowością: pedagogiką resocjalizacyjną profilaktyką społeczną- rekrutacja na studia stacjonarne została już zamknięta.
Nowości na PWSZ dotyczą także studiów podyplomowych, na które można się zgłaszać aż do końca września. - Uczelnia proponuje cztery nowe specjalności z ekonomii (zarządzanie ryzykiem w banku, zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie, organizacja i zarządzanie biznesem w branży turystycznej, zarządzanie relacjami z klientem) i trzy z pedagogiki (edukacja muzyczna, studium technik kreatywnych w zarządzaniu przedsiębiorstwem, rozwijanie kreatywności dziecięcej) –wymienia Agnieszka Grażul-Luft.
Nowym kierunkiem chwali się też Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku: uczelnia decyzją Państwowej Komisji Akredytacyjnej otrzymała uprawnienia do kształcenia na kierunku praca socjalna. Są jeszcze wolne miejsca, a semestr kosztuje 1750 zł. - Praca socjalna to dynamicznie rozwijający się w Unii Europejskiej i Polsce zawód zaufania publicznego, a absolwenci tego kierunku mogą zostać zatrudnieni na terenie UE w ośrodkach pomocy społecznej, ośrodkach i centrach pomocy rodzinie, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, szpitalach, placówkach wychowawczych, a także we wszelkiego rodzaju organizacjach pozarządowych zajmujących się pomocą socjalną i działalnością charytatywną jak Caritas, PAH, PCK i innych – podkreśla Kamila Bielińska z działu promocji SWPW.
Jak dowiedzieliśmy się we Włodkowicu, do 20 września trwa także rekrutacja na kilka innych kierunków: administrację, bezpieczeństwo narodowe, informatykę, pedagogikę, zarządzanie i wychowanie fizyczne, a na magisterskich uzupełniających – na administracji, zarządzaniu i pedagogice. Studia na tych kierunkach są płatne, ale jest i dobra wiadomość dla tych, którzy za naukę płacić nie mogą – zostało kilka wolnych miejsc na dwóch bezpłatnych kierunkach studiów dziennych: administracji samorządowej i na zarządzaniu projektem.
Pozostałych kierunków nie dotyczy rekrutacja uzupełniająca. Podobnie jak w przypadku PWSZ jednym z bardziej oblężonych studiów było pielęgniarstwo (w Wyszkowie).
Płocka filia Politechniki Warszawskiej czeka na zgłoszenia pragnących studiować również do 20 września. Przedłużona rekrutacja dotyczy wszystkich kierunków studiów, ale tylko w trybie zaocznym – na dziennych jest już komplet. Nowości żadnych nie ma, ale – jak podkreśla Łukasz Gościniak z PW, w ostatnich latach niemal wszystkie programy studiów zostały zmodernizowane w oparciu o oczekiwania przyszłych potencjalnych pracodawców. A ponieważ w skali całego kraju dramatycznie brakuje inżynierów, specjalistów od mechaniki, budowy maszyn, przemysłu petrochemicznego i innych kierunków, które można zgłębiać na uczelniach technicznych, nie ma potrzeby korygowania oferty edukacyjnej i wprowadzania nowych kierunków. Jak powiedział nam Gościniak, niesłabnącą popularnością od lat cieszy się budownictwo, płocczanie są tez zainteresowani studiowaniem ekonomii.
Strony wszytskich płockich uczelni wyższych znajdziesz w naszym katalogu:
Żaku! Włodkowic, PWSZ i PW wciąż czekają
Opublikowano:
Autor: Małgorzata Rostowska
Przeczytaj również:
WiadomościZa dwa tygodnie kończy się studencka laba i zaczyna czas zakuwania. Na płockich uczelniach wciąż trwa rekrutacja uzupełniająca, a PWSZ i Włodkowic chwalą się nowymi kierunkami.
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE