Reklama

Zakażą sprzedaży alkoholu w nocy? Są takie przymiarki

Opublikowano:
Autor:

Zakażą sprzedaży alkoholu w nocy? Są takie przymiarki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Co będzie dalej ze sprzedażą napojów alkoholowych? Niektórzy posłowie opowiedzieli się za prohibicją w godzinach nocnych, oferując możliwość wprowadzenia ograniczeń samorządom. Jest już w tej sprawie projekt ustawy.

Co będzie dalej ze sprzedażą napojów alkoholowych? Niektórzy posłowie opowiedzieli się za prohibicją w godzinach nocnych, oferując możliwość wprowadzenia ograniczeń samorządom. Jest już w tej sprawie projekt ustawy.

Będzie prohibicja? Na razie nie ma zakusów, aby całkowicie zakazać sprzedaży alkoholu, jednak jest pomysł, aby ograniczyć jego sprzedaż zależnie od godziny. Projekt nowelizacji ustawy o Wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przedłożyli w sejmie posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Jeśli zostanie zaakceptowany, wówczas radni będą mogli, jeśli tak zdecydują w drodze uchwały, wprowadzić prohibicję w godz. 22.00 – 6.00. Nie dotyczyłoby to jednak pubów czy restauracji. Tam nadal będzie można wypić kieliszek wina czy wypróbować piwo z regionalnego browaru.

To jednak nie koniec pomysłów. Kolejny polega na tym, aby to radni mogli decydować już nie tylko o punktach sprzedaży mocniejszego alkoholu, ale też mogli ustalać maksymalną liczbę miejsc sprzedaży trunków słabszych poniżej 4,5 proc. i piwa. Posłowie dążą również do całkowitego zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych (za wyjątkiem miejsc wskazanych przez gminę). Autorzy projektu uzasadniają, że w ten sposób można ograniczyć spożycie alkoholu (ponieważ wielkość spożycia alkoholu w Polsce jest wyższa niż średnia wielkość spożycia w innych krajach Unii Europejskiej), zwiększyć bezpieczeństwo w miastach i poprawić stan zdrowia Polaków. A dlaczego także w przepisach chcą ująć piwo? Z powodu statystyk, które świadczą o popularności tego znanego już od starożytności napoju wyskokowego. To właśnie piwo miałoby stanowić niemal 58 proc. wypijanego w Polsce alkoholu.

A zatem jeśli nowe przepisy zostaną zaakceptowane przez parlament, wówczas wszystko już od stycznia 2018 roku może pozostać w gestii radnych. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE