Reklama

Zainwestują nawet 2,7 miliarda złotych. PERN w obliczu wyzwań

Opublikowano:
Autor:

Zainwestują nawet 2,7 miliarda złotych. PERN w obliczu wyzwań - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nakłady inwestycyjne Grupy PERN mają wynieść do 2022 r. 2,7 mld zł. Przed nimi ambitne zadania, w tym budowa nowych zbiorników na paliwa i rurociągu umożliwiający dostarczenie ropy najwyższej jakości z Gdańska do Płocka.

Nakłady inwestycyjne Grupy PERN mają wynieść do 2022 r. 2,7 mld zł. Przed nimi ambitne zadania, w tym budowa nowych zbiorników na paliwa i rurociągu umożliwiający dostarczenie ropy najwyższej jakości z Gdańska do Płocka.

Pod koniec ubiegłego roku nastąpił rozruch technologiczny nowych zbiorników w Koluszkach, a do połowy 2019 roku do eksploatacji trafią dwa zbiorniki paliwowe w Nowej Wsi Wielkiej – to 128 tys. m³ nowych pojemności, które PERN zaoferuje klientom – informuje biuro prasowe Grupy PERN.

Doszło do aktualizacji dokumentu wyznaczającego kierunki rozwoju na kolejne lata, bowiem Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PERN zatwierdziło Wieloletni Plan Strategiczny Spółki na lata 2018–2022. Strategia zakłada zwiększenie skali działania PERN oraz zapewnienie stabilnego wzrostu przychodów i zasobów finansowych na realizację kluczowych zadań. A plan jest ambitny i odnosi się do nakładów inwestycyjnych wynoszących 2,7 mld zł do 2022 r. 

– Polski rynek coraz bardziej otwiera się na dostawy ropy z różnych kierunków. Rafinerie sprowadzają drogą morską gatunki surowca z wielu zakątków świata. Dla zwiększenia sprawności obsługi i efektywności tego rozwiązania, PERN musi wybudować dodatkowy rurociąg, który pozwoli na dostarczanie z Gdańska do rafinerii w Płocku ropy najwyższej jakości. Kolejnym zadaniem jest budowa nowych pojemności na ropę naftową. Już w 2019 roku ruszy rozbudowa Terminala Naftowego w Gdańsku. Coraz bliżej finału będą prace również na budowie nowych „stutysięczników” (zbiorników na ropę) w Bazie w Gdańsku – czytamy w komunikacie Grupy PERN. – Jednocześnie następuje rozwój rynku paliwowego. Klienci potrzebują nowych możliwości magazynowania paliw i jak najbardziej efektywnej logistyki. Stąd także w tym obszarze dynamiczne działania PERN. Już dziś nastąpił rozruch technologiczny nowych zbiorników w Koluszkach, a do połowy 2019 roku do eksploatacji trafią dwa zbiorniki paliwowe w Nowej Wsi Wielkiej. Kluczowe będzie także wybudowanie rurociągu paliwowego z Boronowa do Trzebini, który poprawi dostępność paliw dla Aglomeracji Śląskiej.

Rada Ministrów już przyjęła projekt ustawy o dot. bezpieczeństwa energetycznego, o przygotowaniu i realizacji inwestycji strategicznych w sektorze naftowym. W projekcie stworzono podstawy prawne pozwalające na sprawne przygotowanie i realizację strategicznych inwestycji polegających na budowie rurociągu ropy naftowej Gdańsk-Płock, budowie rurociągu produktów naftowych Boronów-Trzebinia, budowie rurociągu produktów naftowych Podziemny Magazyn Ropy i Paliw Góra-Wielowieś, budowie rurociągów ropy naftowej lub produktów naftowych w celu zmiany przebiegu trasy istniejących rurociągów albo ich odbudowie, rozbudowie, przebudowie, remoncie, rozbiórce lub zmianie sposobu użytkowania.

- Ta ustawa pozwoli nie tylko na znaczne uproszczenie procesu legislacyjnego, procesu inwestycyjnego, ale także zapewni właściwy poziom odszkodowań dla osób, których grunty będą przejęte na poczet Skarbu Państwa w związku z realizacją tego rodzaju inwestycji – powiedział Prezes Rady Ministrów, Matusz Morawiecki.

Zgodnie z projektem ustawy, podmiotem odpowiedzialnym za realizację wspominanych inwestycji ma być PERN SA. Wyłącznym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE