Reklama

Zagłosują nawet dzieci. W tym roku duże zmiany w budżecie obywatelskim

Opublikowano:
Autor:

Zagłosują nawet dzieci. W tym roku duże zmiany w budżecie obywatelskim - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak dotąd było siedem edycji budżetu obywatelskiego. Zdarzały się pewne zmiany, ale tym razem trzeba się dostosować do ustawy. Parlamentarzyści ustalili ramy, a mu musimy zorganizować płocki budżet obywatelski w taki sposób, aby wszystko zgadzało się z nowymi przepisami.

Jak dotąd było siedem edycji budżetu obywatelskiego. Zdarzały się pewne zmiany, ale tym razem trzeba się dostosować do ustawy. Parlamentarzyści ustalili ramy, a mu musimy zorganizować płocki budżet obywatelski w taki sposób, aby wszystko zgadzało się z nowymi przepisami.

Zmiany są koniecznością z racji ustawy z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. W miastach na prawach powiatu utworzenie budżetu obywatelskiego stało się obowiązkowe. Według nowych przepisów budżet obywatelski jest szczególną formą konsultacji społecznych, natomiast o wydatkach w jego ramach mieszkańcy będą co roku decydować poprzez bezpośrednie głosowania. Wybrane zadania zostają uwzględnione w uchwale budżetowej gminy, a rada gminy nie może usuwać ich z budżetu ani w istotnym stopniu zmieniać.

Na tym nie koniec. Środki wydatkowane w ramach budżetu obywatelskiego mają być teraz dzielone na pule obejmujące całość gminy i jej części w postaci jednostek pomocniczych. W Płocku pula pieniędzy wynosiła 5 mln zł i już wcześniej wszystko odbywało się z podziałem na projekty ogólnomiejskie i osiedlowe. Co więc nowego przewiduje ustawodawca? Otóż według nowych przepisów wysokość budżetu obywatelskiego musi wynosić co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy zawartych w ostatnim sprawozdaniu wykonania budżetu.

To, co pokrywa się, to istniejący już w Płocku wymóg podpisów mieszkańców popierających projekt. Ale i tu ustawodawca nakazał, aby w uchwale została określona maksymalna liczba podpisów, przy czym nie może być większa niż 0,1% mieszkańców terenu objętego pulą budżetu obywatelskiego, w którym zgłaszany jest projekt.

Warto zwrócić uwagę na to, kto może głosować. W Płocku trzeba było mieć przynajmniej 16 lat, z kolei ustawodawca nie wprowadził żadnego zawężenia kręgu podmiotów uprawnionych do wzięcia udziału w konsultacji. Jedynym ustawowym wymogiem jest fakt bycia mieszkańcem danej gminy.

W poniedziałek podczas posiedzenia komisji rewizyjnej w auli ratusza budżet zarówno chwalono, jak i wskazywano jego mankamenty. Od wskazania tych drugich rozpoczął dyskusję mieszkaniec, Paweł Stefański. - Głęboko wadliwy jest moim zdaniem sposób kwalifikowania, oceniania projektów - przekonywał. Poddawał pod wątpliwość sposób korzystania z boiska pod balonem, sens powstania murali, tężni na osiedlu Winiary, gdyż jak twierdził "nic nie da, a ktoś przytuli pieniądze", parku dla psów na Podolszycach (kierując swoje słowa m.in. do przewodniczącej komisji rewizyjnej, radnej Marty Krasuskiej, pomysłodawczyni parku). Wskazał także na zapowiadany park wodny (wciąż nie udało się znaleźć wykonawcy).

- Fontanna to rozpasana konsumpcja dla tych, którzy mają wszystko i tylko fontanny im brakuje.

Przewodnicząca osiedla Winiary, Anna Cybart podeszła do mównicy:

- Pan mnie tutaj troszkę obraża, ponieważ należę do pomysłodawców powstania tężni. Czy zmieniony będzie regulamin budżetu obywatelskiego?

Odpowiedzi udzieliła dyrektorka Wydziału Wspierania Inicjatyw Społecznych, Monika Maron. Potwierdzała, że zmiany w regulaminie są nieuniknione:

- Właśnie nad tym pracujemy. Zobligowała nas do tego nowa ustawa o samorządzie gminnym, która weszła od tego roku. Projekt regulaminu zamierzamy przedstawić pod koniec marca. Odbędą się konsultacje, w których będzie można zabrać głos.  Wówczas zdecydują państwo, jaki ostateczny kształt przybierze budżet obywatelski w Płocku.

Projekt nowego regulaminu budżetu obywatelskiego miałby trafić w kwietniu pod obrady płockich radnych.

- Co przyświeca komisji decydującej o realizacji poszczególnych projektów w przypadku przekroczenia kosztorysu? - pytała radna Wioletta Kulpa. - Czasami mieścimy się w ramach przeliczeń wnioskodawców, a innym razem mamy mniejsze czy większe przekroczenia kwot. Bywa, że decydujemy się na realizację inwestycji przekraczającej dwu- czy trzykrotnie daną kwotę wyliczoną w ramach kosztorysu, a nieraz mamy informację jeszcze na poziomie dopuszczania do głosowania, że projekt nie został zakwalifikowany z uwagi na to, że faktyczny kosztorys okazał się znacznie wyższy od tego zaproponowanego przez wnioskodawców w formularzu.

- Do tej pory w regulaminie obowiązują limity, to 500 tys. zł na projekty osiedlowe i do 2 mln zł na projekty ogólnomiejskie - dodała Monika Maron. - Nie chcemy mocno absorbować mieszkańców koniecznością precyzyjnych wyliczeń. Zajmują się tym specjaliści w komórkach merytorycznych, którzy później oceniają te projekty.

Przewodniczący zarządu rady mieszkańców osiedla Kochanowskiego, Wojciech Rygalski chwalił budżet obywatelski. Wnioskowano już o samochód dla Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" i modernizację sali dla młodych artystów, w tym zamontowanie klimatyzacji.

- Mieszkańcy wniosek poparli, bo dostrzegali potrzebę. Jeśli mają narzędzie, możliwość, to z tego korzystają. I tej możliwości nie trzeba zabierać. Dobrze, że mają być zmiany. Teraz termin jest fatalny. Jeśli robimy projekt w partnerstwie z placówką oświatową, to akurat są wakacje. Proszę, aby termin budżetu obywatelskiego nie był wakacyjny.

- Nie będzie - poinformowała Monika Maron. - Z pewnością nikt nam budżetu obywatelskiego nie zabiera. Przeciwnie, teraz będzie obowiązek jego organizacji. To narzędzie pozwalające mieszkańcom zdecydować, co jest im potrzebne. Oni wybierają, co jest dla nich istotne.

Radna Kulpa poprosiła przedstawicieli rad osiedlowych o opinie na temat budżetu. - Czy my powinniśmy realizować z budżetu obywatelskiego drobne zakupy dla szkół, przedszkoli, bibliotek? Remont ogrodzenia szkoły powinien być zadaniem własnym gminy. Budżet obywatelski kojarzy mi się z realizacją pomysłów mieszkańców niezwiązanych z jednostką podporządkowaną Urzędowi Miasta Płocka. Z wybudowanego placu zabaw przy przedszkolu nie skorzystają wszystkie dzieci z całego osiedla. To powinno być raczej zadanie własne gminy, ponieważ korzystają dzieci z danego przedszkola. Czy pewne zadania nie powinny być realizowane wprost z budżetu gminy, a nie z budżetu obywatelskiego? Bo według mnie próbuje się w ramach budżetu obywatelskiego coś zrealizować dla jednostek gminy. A zatem może warto coś zmienić w regulaminie?

Monika Maron uprzedzała: - W żaden sposób, z uwagi na ustawę, nie możemy ograniczać budżetu obywatelskiego. Oznacza to, że każdy mieszkaniec Płocka, również ten urodzony wczoraj, może głosować czy złożyć projekt. Oczywiście dzięki opiekunowi prawnemu. Każdy nadający się do zrealizowania przez gminę miasto Płock projekt może trafić do budżetu obywatelskiego. Już mamy doświadczenia innych miast. Przy próbach ograniczeń wojewoda mazowiecki kwestionował takie praktyki.

O głos poprosił Dariusz Sławiński, przewodniczący zarządu rady osiedla Międzytorze.

- Robiliśmy ostatnio spotkanie, które miało na celu rozdzielenie tego, co powinno się znaleźć u nas na osiedlu w ramach budżetu i tego, co ewentualnie byśmy widzieli w ramach budżetu obywatelskiego. Radna ma rację. Kiedy nie widzimy już możliwości znalezienia pieniążków w budżecie miasta, zaczynamy ich szukać w budżecie obywatelskim. A tak nie powinno być.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE