Reklama

Zabytek będzie dostępny już po wakacjach

Opublikowano:
Autor:

Zabytek będzie dostępny już po wakacjach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na koniec września przewidziane jest zakończenie renowacji wieży ciśnień. Po zakończeniu remontu charakterystyczna budowla na Placu Dąbrowskiego stanie się ogólnodostępna.

Na koniec września przewidziane jest zakończenie renowacji wieży ciśnień. Po zakończeniu remontu charakterystyczna budowla na Placu Dąbrowskiego stanie się dostępna dla wszystkich.

Renowacja zabytkowego obiektu rozpoczęła się w ubiegłym roku. Głównym inwestorem jest spółka Wodociągi Płockie. Właściciel obiektu wyasygnował na modernizację milion złotych. Do tego doszły: ratuszowa dotacja w wysokości 200 tysięcy oraz darowizny ze ,,sprzedaży cegiełek”. Całkowity koszt jest szacowany na trzy miliony, ale będzie go można podać dopiero po zakończeniu prac.

Budynek po odrestaurowaniu zostanie przeznaczony pod wynajem. Na parterze i pierwszym piętrze znajdą się restauracje i kawiarnie, zaś w najwyższym jego miejscu powstanie punkt widokowy. Dlatego też renowacji poddane zostało głównie wnętrze budynku.

Na eksploatację reszty pomieszczeń jest jeszcze wiele pomysłów. Zaplanowana jest także budowa nowej fontanny, która znajdzie się przed budynkiem. Autorzy projektu to Krzysztof Kamiński i Marta Siodłak.

Płocka wieża ciśnień powstała na przełomie XIX i XX wieku na mocy koncesji na budowę nowoczesnych wodociągów miejskich, którą otrzymał Selewka Chessin, inżynier z Moskwy. Na przełomie lat pełniła najróżniejsze funkcje – mieściły się tam mieszkania, archiwa czy galerie. Systematycznie niszczona, głównie podczas wojen. Na szczęście solidna konstrukcja umożliwiła jej przetrwanie.

Fot. Tomasz Paszkiewicz

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE