Reklama

Za tydzień pojawią się nowe e-dowody z chipami

Opublikowano:
Autor:

Za tydzień pojawią się nowe e-dowody z chipami - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przed wydaniem nowych dowodów osobistych - tzw. e-dowodów - odbyły się testy w ponad 40 urzędach miast i gmin, aby przekonać się jak urzędnicy poradzą sobie z nowymi procedurami. Sprawdzano je m.in. w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Krakowie, Wrocławiu, Olsztynie, Rzeszowie czy w Zielonej Górze. Ostatecznie w Ministerstwie Cyfryzacji stwierdzono, że wszystko działa tak jak powinno. Wnioski o wydanie e-dowodu można składać od 4 marca.

Przed wydaniem nowych dowodów osobistych - tzw. e-dowodów - odbyły się testy w ponad 40 urzędach miast i gmin, aby przekonać się jak urzędnicy poradzą sobie z nowymi procedurami. Sprawdzano je m.in. w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Krakowie, Wrocławiu, Olsztynie, Rzeszowie czy w Zielonej Górze. Ostatecznie w Ministerstwie Cyfryzacji stwierdzono, że wszystko działa tak jak powinno. Wnioski o wydanie e-dowodu można składać od 4 marca.

Także w Płocku pierwsze dowody z warstwą elektroniczną (chipem) trafią do mieszkańców w marcu. Nie zmienią się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego: będzie on nadal potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza, uprawniał do przekraczania granic niektórych państw. Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane mogą używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami, umożliwi m.in. logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty) oraz elektroniczne podpisywanie dokumentów (dzięki podpisowi osobistemu).

Samo użycie dowodu w urzędzie będzie zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. Aby jednak zostać uwierzytelnionym lub gdy zechcemy złożyć podpis osobisty, trzeba będzie wpisać kod PIN dla każdego z tych certyfikatów (odpowiednio 4-cyfrowy PIN1 i 6-cyfrowy PIN2). Kody będzie można ustalić już w urzędzie w momencie odbioru dowodu (bądź później w urzędzie gminy).

Nowe dowody z zewnątrz są podobne do obecnych dokumentów tożsamości. Największa różnica polega na chipie umieszczonym wewnątrz, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej. Chip będzie bezstykowy i niewidoczny. Na dowodzie znajdziemy także numer CAN – na awersie w postaci numeru, a na rewersie w postaci kodu kreskowego. Numer ten jest potrzebny, jeśli chcemy skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione.

Wnioski o wydanie nowego dowodu można składać od 4 marca. A co w takim razie z osobami, które mają ważny dowód osobisty, ale bez chipa? Czy będą musiały wymienić dowód? Nie, dotychczasowe dokumenty zachowują ważność. Dowody z warstwą elektroniczną będą stopniowo zastępować dotychczasowe dowody - w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty). Proces wymiany dowodów został rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r. Jeżeli posiadacz dowodu osobistego obecnego wzoru zechce posługiwać się dowodem z warstwą elektroniczną, będzie mógł go wymienić jeszcze przed upływem ważności dotychczasowego dokumentu.

Z przygotowaniami do wydawania e-dowodu wiążą się pewne komplikacje. Od środy (27 lutego), ze względu na prace techniczne, czasowo wyłączona zostanie możliwość elektronicznego złożenia wniosku o dowód. Chodzi m.in. o skonfigurowanie systemów informatycznych. Wnioski online będzie można składać (także osobiście) ponownie od poniedziałku – 4 marca 2019 roku i te osoby dostaną już nowe dowody osobiste z warstwą elektroniczną. Składając wniosek, pamiętajmy o jego prawidłowym wypełnieniu. Najczęstsze błędy dotyczą zdjęć (opis znajdziemy na portalu obywatel.gov.pl).

W piątek (1 marca) od godz. 12.00 nastąpi przerwa techniczna. Tego dnia wnioski o dowód będą przyjmowane w urzędach do godz. 11.30. Od godz. 12.00 do zamknięcia urzędu nie będzie możliwości ani złożenia wniosku, ani załatwienia innych spraw dotyczących dowodu osobistego, np. nie odbierzemy gotowego już dokumentu.

GODZINY OBSŁUGI KLIENTÓW:

Al. J. Piłsudskiego 6: poniedziałek - piątek 8.00-17.00.

Punkt Obsługi Mieszkańca, ul. Miodowa 8 lok. 6: poniedziałek - piątek 9.00-16.30.

Biuro Obsługi Klienta (wejście od ul. Zduńskiej): poniedziałek, wtorek, środa 7.30-15.30, czwartek 8.30-17.30, piątek 8.30-15.30.

Informacje na temat e-dowodu,w  tym o jego zabezpieczeniach, znajdziemy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

 

Wykorzystana grafika - materiały Ministerstwa Cyfryzacji

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE