Według policyjnych statystyk w 2021 roku odnotowano około 2,5 tysiąca wypadków drogowych, w których uczestniczyły osoby będące pod wpływem alkoholu, i w których śmierć poniosło 331 osób. Tylko na Mazowszu doszło do takich 354 zdarzeń, w którym śmierć poniosły 73 osoby, a rannych zostało niemal 400.
W Płocku startuje program "Autosobriety". To szkolenia on-line, mające na celu zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu, a co za tym idzie - śmiertelnym wypadkom i kolizjom drogowym.
Powstał on z inicjatywy UNITAR - Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń (United Nations Institute for Training and Research) i jest obecnie realizowany w Republice Południowej Afryki, Dominikanie, Meksyku i Ekwadorze, a do 2024 r. zostanie wdrożony w kolejnych, ponad 10 krajach.
Polska jest pierwszym krajem w UE, który realizuje ten projekt. Kierowany jest on przede wszystkim do przyszłych kierowców, instruktorów szkół jazdy oraz ośrodków szkolenia kierowców
Koordynacją projektu będzie się zajmował CIFAL Płock. To jeden z 25 afiliowanych, międzynarodowych centrów szkoleniowych UNITAR.
- Chcemy, aby program "Autosobriety" docelowo rozszerzył i uzupełnił tradycyjny program nauki realizowany przez ośrodki szkolenia kierowców – będziemy o tym rozmawiać z właścicielami szkół nauki jazdy, aby każdy kursant mógł je odbyć – podkreśla Artur Zieliński, zastępca prezydenta Płocka i Dyrektor Wykonawczy CIFAL w Polsce. - Program będzie też dostępny on-line, co umożliwi samodzielne ukończenie szkolenia praktycznie każdemu chętnemu. Mam nadzieję, że wdrożenie programu w Płocku to początek szeroko zakrojonej akcji edukacyjnej, która przyczyni się do eliminacji tak istotnego problemu, jakim jest prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu.
Szkolenie ma składać się z czterech modułów dostępnych na stronie UNITAR, a także na partnerskiej platformie EdApp. Uczestnicy szkolenia dowiedzą się jaki wpływ na ich organizm ma alkohol, jakie są możliwości ryzyka, które związane są z jazdą na "podwójnym gazie", jakie są konsekwencje prawne, poznają statystyki i dowiedzą się jak zapobiegać prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu. Co ciekawe, w ramach szkolenia będzie można skorzystać ze specjalnych gogli VR.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.