Reklama

Reklama

Za kierownicę bez promili. W Płocku startuje globalny program szkolenia kierowców

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UMP

Za kierownicę bez promili. W Płocku startuje globalny program szkolenia kierowców - Zdjęcie główne

foto UMP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Każdego roku w wypadkach drogowych w kraju giną ludzie. Jedną z przyczyn jest prowadzenie samochodu na tzw. "podwójnym gazie". W Płocku startuje pilotażowy projekt szkolenia kierowców "Autosobriety". Jego celem jest zapobieganie śmiertelnym wypadkom i kolizjom na drogach.

Reklama

Według policyjnych statystyk w 2021 roku odnotowano około 2,5 tysiąca wypadków drogowych, w których uczestniczyły osoby będące pod wpływem alkoholu, i w których śmierć poniosło 331 osób. Tylko na Mazowszu doszło do takich 354 zdarzeń, w którym śmierć poniosły 73 osoby, a rannych zostało niemal 400.

W Płocku startuje program "Autosobriety". To szkolenia on-line, mające na celu zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu, a co za tym idzie - śmiertelnym wypadkom i kolizjom drogowym.

Powstał on z inicjatywy UNITAR - Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń (United Nations Institute for Training and Research) i jest obecnie realizowany w Republice Południowej Afryki, Dominikanie, Meksyku i Ekwadorze, a do 2024 r. zostanie wdrożony w kolejnych, ponad 10 krajach. 

Polska jest pierwszym krajem w UE, który realizuje ten projekt. Kierowany jest on przede wszystkim do przyszłych kierowców, instruktorów szkół jazdy oraz ośrodków szkolenia kierowców 

Koordynacją projektu będzie się zajmował CIFAL Płock. To jeden z 25 afiliowanych, międzynarodowych centrów szkoleniowych UNITAR. 

- Chcemy, aby program "Autosobriety" docelowo rozszerzył i uzupełnił tradycyjny program nauki realizowany przez ośrodki szkolenia kierowców – będziemy o tym rozmawiać z właścicielami szkół nauki jazdy, aby każdy kursant mógł je odbyć – podkreśla Artur Zieliński, zastępca prezydenta Płocka i Dyrektor Wykonawczy CIFAL w Polsce. - Program będzie też dostępny on-line, co umożliwi samodzielne ukończenie szkolenia praktycznie każdemu chętnemu. Mam nadzieję, że wdrożenie programu w Płocku to początek szeroko zakrojonej akcji edukacyjnej, która przyczyni się do eliminacji tak istotnego problemu, jakim jest prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu.

Szkolenie ma składać się z czterech modułów dostępnych na stronie UNITAR, a także na partnerskiej platformie EdApp. Uczestnicy szkolenia dowiedzą się jaki wpływ na ich organizm ma alkohol, jakie są możliwości ryzyka, które związane są z jazdą na "podwójnym gazie", jakie są konsekwencje prawne, poznają statystyki i dowiedzą się jak zapobiegać prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu. Co ciekawe, w ramach szkolenia będzie można skorzystać ze specjalnych gogli VR.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy