Reklama

Za długo jesteś na zwolnieniu? Mogą wezwać na kontrolę nawet przez SMS

Opublikowano:
Autor:

Za długo jesteś na zwolnieniu? Mogą wezwać na kontrolę nawet przez SMS - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Chorzy do kontroli typowani są losowo, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych bierze pod uwagę także inne czynniki - mówi regionalny rzecznik ZUS, Piotr Olewiński. Od 1 stycznia 2019 t. ZUS ma nowe możliwości wzywania na kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Chodzi głównie o kontrolę orzekania w przypadku krótkotrwałych zwolnień lekarskich.

- Chorzy do kontroli typowani są losowo, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych bierze pod uwagę także inne czynniki - mówi regionalny rzecznik ZUS, Piotr Olewiński. Od 1 stycznia 2019 t. ZUS ma nowe możliwości wzywania na kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Chodzi głównie o kontrolę orzekania w przypadku krótkotrwałych zwolnień lekarskich.

Od 1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy dopuszczające wezwanie na kontrolę telefonicznie, chociaż w tym przypadku Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi spełnić jeden warunek - rozmowa ma być rejestrowana. Prawo dopuszcza teraz także wezwanie poprzez SMS, a nawet wiadomość mailową.

- Będzie ono skuteczne, gdy doręczający otrzyma potwierdzenie otrzymania wiadomości przez ubezpieczonego wzywanego na kontrolę - tłumaczy Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego. - Nowe rozwiązania ułatwią przeprowadzanie kontroli krótkotrwałych zwolnień lekarskich. Wszystko za sprawą skrócenia czasu pomiędzy podjęciem decyzji o kontroli danego zwolnienia a badaniem u lekarza orzecznika ZUS.

Do tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych wzywał na badanie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Skutkowało to tym, że krótkotrwałe zwolnienia były niemal wyłączone z kontroli u lekarzy orzeczników ZUS. Piotr Olewiński dodaje: - Wysyłając wezwanie urzędnik musiał wyznaczyć datę badania, która uwzględni czas na doręczenie listu. Często wiec zdarzało się tak, że zanim chory odebrał korespondencję, to już kończył się okres zwolnienia i wracał do pracy.

[ZT]21485[/ZT]

W trakcie kontroli sprawdzą - po pierwsze - czy lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie prawidłowo ocenił stan zdrowia ubezpieczonego, i po drugie, ważny jest czas, na jaki wystawiono zwolnienie. Rzecznik ZUS wyjaśnia: - Chorzy do kontroli typowani są losowo, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych bierze pod uwagę także inne czynniki. Mogą to być informacje pochodzące z zewnątrz, takie jak prośby o kontrole lub informacje o próbie wyłudzeń zasiłków. Do sprawdzenia wybierane są również zwolnienia nietypowe, np. 30-dniowe zwolnienie lekarskie wystawione w związku z zachorowaniem na grypę, która zazwyczaj trwa znacznie krócej. Gdy lekarz orzecznik stwierdzi, że ubezpieczony jest zdrowy, to wypłata zasiłku zostaje wstrzymana i nazajutrz ubezpieczony stawia się do pracy.

Spytaliśmy rzecznika, czy były już przypadki wezwań telefonicznych i skąd ZUS ma dane: adresy mailowe i numery telefonów. - Pochodzą od płatników składek. Korzystamy z tych, które zostały nam wcześniej przez nich udostępnione - stwierdził Piotr Olewiński. - Nie ma jednak obowiązku udzielania tych danych Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Zdarzyło się już, że osoby były wzywane na kontrolę telefonicznie. Nadal będziemy również wysyłali powiadomienia listami poleconymi za potwierdzeniem odbioru.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może prowadzić dwa rodzaje kontroli zwolnień. Pierwszy to opisana kontrola prawidłowości orzekania, druga natomiast dotyczy wykorzystania zwolnienia. W tym przypadku sprawdzane jest postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza. Chodzi przede wszystkim o nakaz powstrzymania się od pracy oraz unikanie sytuacji, które zakłócą szybkie dojście do zdrowia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE