Reklama

Za chwilę akcja szukania bliźniaków[FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Za chwilę akcja szukania bliźniaków[FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 100 polskich uczelni weźmie udział w czwartej edycji akcji „Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś całe życie”. Wśród nich nie mogło rzecz jasna zabraknąć płockiej Politechniki, która w akcjach rejestracji dawców szpiku ma już niemałe doświadczenie. Uwaga, za niecałą godzinę wyruszamy na poszukiwania naszego bliźniaka genetycznego!

Ponad 100 polskich uczelni weźmie udział w czwartej edycji akcji „Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś całe życie”. Wśród nich nie mogło rzecz jasna zabraknąć płockiej Politechniki, która w akcjach rejestracji dawców szpiku ma już niemałe doświadczenie. Uwaga, za niecałą godzinę wyruszamy na poszukiwania naszego bliźniaka genetycznego!

Już za chwilę rozpoczyna się kolejna, czwarta już akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. To nie zabawa - co kilka minut kolejna osoba dowiaduje się, że jest chora na białaczkę, co 10 minut ktoś umiera na te chorobę,  Jak mówiła podczas konferencji prasowej licealistka Aleksandra Podwójci, córka zmarłego w ubiegłym roku niestrudzonego propagatora dni dawcy szpiku Pawła Podwójciego z Politechniki, zaledwie 30 proc. chorych znajduje dawcę szpiku w rodzinie. Reszta czeka na szpik od nieznajomych ludzi ze zgodnością tkankową, rozsianych po całym świecie. Dlatego tak ważne jest, by zostać wpisanym do bazy - być może gdzieś w Polsce, na innym kontynencie albo w miasteczku niedaleko Płocka nasz bliźniak genetyczny umiera na raka, a jedyna szansa to nasze komórki macierzyste?

Studenci z płockiej Politechniki po raz kolejny pracują nad zmniejszeniem tych tragicznych statystyk i razem z setką innych polskich uczelni przyłączają się do kolejnej już akcji fundacji DKMS.W kwietniu biegłego roku  podczas akcji „Studenci Przeciwko Białaczce” zarejestrowało się prawie 6 tysięcy osób, a pół roku później - 17,5 tysiąca ludzi.

Do rejestracji poza Aleksandrą Podwójci zachęcali również prezydent Andrzej Nowakowski, szefowa MDK Litosława Koper, która oddała krew do badań na zgodność tkankową już podczas pierwszej akcji i teraz czeka na swojego bliźniaka, a także Marcin Siwek i Maciej Maszeńda, którzy  już mieli okazję oddać szpik i uratować komuś życie. – Każdy z nas może być czyimś lekarstwem na białaczkę – podkreślali.
 
Rejestracja odbędzie się w dziś, w środę 9 kwietnia i jutro, w czwartek między godz. 11 a 18 w gmachu głównym Politechniki przy ul. Łukasiewicza 17 oraz w budynku uczelni przy Al. Jachowicza 2.

Jeśli nadal nie jesteście przekonani - obejrzyjcie dostępny w naszej galerii od dwóch tygodni spot przygotowany specjalnie na tę odsłonę akcji i czym prędzej pędźcie na politechnikę.


Konferencja prasowa w MDK, Fot. Rafael Dominik

Zobacz również:UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE