Reklama

Za 80 mln zł zbudują centrum radioterapii

Opublikowano:
Autor:

Za 80 mln zł zbudują centrum radioterapii - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeszcze w tym roku ma ruszyć budowa ośrodka radioterapii. To inwestycja warta 80 mln złotych! - Uruchomienie nowoczesnego ośrodka radioterapii to ważny element w strategii szpitala - mówi Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

Jeszcze w tym roku ma ruszyć budowa ośrodka radioterapii. To inwestycja warta 80 mln złotych! - Uruchomienie nowoczesnego ośrodka radioterapii to ważny element w strategii szpitala - mówi Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

27 lutego 2017 roku  podpisano umowę z firmą Nu-Med na wydzierżawienie działki na budowę ośrodka radioterapii z urządzeniem PET.  Nowe centrum będzie działało w ramach funduszu z NFZ. Szacuje się, że rocznie przyjmie od 1500 do 2000 tysięcy pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi. 

Oddział onkologiczny w WSzZ w Płocku powstał w lutym 2011 r. w wyniku przekształcenia, istniejącego od 2000 roku, oddziału dziennego onkologii zachowawczej i zlokalizowany jest w nowym pawilonie. Rocznie przyjmuje ponad 3500 pacjentów, głównie na chemioterapię szpitalną i w ramach programów lekowych. Kolejnym krokiem w kierunku poprawy diagnostyki ma być właśnie uruchomienie nowoczesnego ośrodka radioterapii. 

- Uruchomienie nowoczesnego ośrodka radioterapii to ważny element w strategii szpitala - mówi Stanisław Kwiatkowski, dyrektor WSzZ. - Planujemy budowę w Płocku Centrum Radioterapii. Uważamy, że Płock, powiat płocki, gostyński i sierpecki zasługują, żeby taki zakład powstał. Pacjenci z tych powiatów jeżdżą niekiedy w bardzo ciężkim stanie na świadczenia do Bydgoszczy czy do Warszawy. Teraz ma się to zmienić.

Jak zapewnia dyrektor szpitala Stanisław Kwiatkowski, choć termin rozpoczęcia budowy opóźnia się około pół roku, nie ma podstaw do niepokoju, by inwestycja nie powstała. Pojawiła się konieczność uzyskania zgody w ramach nowych przepisów, przez wojewodę mazowieckiego, a ta procedura trwa około trzy miesiące. Zgoda została pozyskana, natomiast w tej chwili trwa proces projektowania i uzgadniania dokumentacji. Zakład na pewno też otrzyma kontrakt z NFZ, ponieważ jest wpisany w mapę potrzeb zdrowotnych. Aktualnie władze spółki Nu-Medu pozyskują środki finansowe na realizację inwestycji. Koszt jest szacowany na 80 mln zł. 

Jak mówi dyrektor, kontrakt został podpisany z firmą Nu-Med, ale nie jest to pierwszy inwestor, który miał wykonać inwestycję. W 2014 roku szpital nawiązał kontakt z firma z Krakowa Amethyst, z którą podpisana została umowa na dzierżawę działki pod budowę zakładu radioterapii. Niestety firma nie wywiązała się z obietnic zapisanych w umowie i na początku 2017 ta umowa została rozwiązana.

- Dawało mi to wolna rękę do poszukiwania rozwiązań z innymi firmami, które nie ukrywam przejawiały zainteresowanie budową Zakładu Radioterapii w Płocku - kontynuuje Kwiatkowski. - W 28  lutym 2017 roku podpisano następną umowę na dzierżawę działki, oczywiście po różnych procedurach wymagających  zgód właściciela na dzierżawę działki z firmą Nu-Med z Gdańska, która posiada takie zakłady radioterapii w Katowicach, Zamościu, Piotrkowie Trybunalskim i w Elblągu.

Zakład Radioterapii powstanie na działce przy ul. Szpitalnej od południowej strony oddziału zakaźnego szpitala. Powierzchnia działki liczy około 5.600 metrów kw. Od ośrodka do szpitala będzie tunel...

Po stronie dzierżawcy działki leży obowiązek wybudowania wyposażenia i zatrudnienia personelu. Korzyści dla szpitala mają być bardzo duże. Będzie pobierał niemałe czynsze dzierżawy, wzrośnie znaczenie szpitala jako jednostki służby zdrowia.

Jak mówi dyrektor, w  założeniach projektowych centrum ma być połączone tunelem ze szpitalem po to, żeby pacjenci mogli przemieszczać się z zakładu radioterapii i na odwrót. Co istotne, szpital będzie czerpał korzyści na rzecz wykonywania dla zakładu różnych badań laboratoryjnych, rentgenowskich i konsultacji medycznych itp. Centrum będzie zbudowane za wzór Centrum Diagnostyki i Terapii Nu-Med mieszczącej się w Zamościu.

Num-Med Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Zamość posiada ponad 6,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i został wyposażony w 44 łóżka. Centrum posiada wszystkie niezbędne urządzenia do prowadzenia teleradioterapii, a pacjenci mogą korzystać z nowocześniejszego sprzętu, tj. dwóch akceleratorów TrueBeam wyposażonych w kolimatory wielolistkowe MLC, precyzyjnego tomografu komputerowego służącego do planowania oraz pracowni PET-CT. Pokoje pacjentów zostały zaopatrzone w węzeł sanitarny, telewizor, aneks kuchenny z lodówką, szafki do przechowywania rzeczy. Dla chorych i ich rodzin przygotowano pokój do spotkań rodzinnych. Oprócz tradycyjnego leczenia szpitalnego w zamojskim ośrodku NU-MED prowadzona jest również terapia w trybie ambulatoryjnym, gdzie pacjent przychodzi na napromienienie i wraca do domu. 

Nowa placówka w Płocku ma więc działać na podobnych zasadach w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, a więc wszyscy ubezpieczeni pacjenci będą mogli korzystać z niej bezpłatnie. Pacjenci będą kierowani przez lekarzy z naszych oddziałów szpitalnych, ze szpitala miejskiego w Sierpcu, Gostyninie w Kutnie i Ciechanowie.

- Szacuje się, że centrum będzie przyjmować między 1500 a 2000 rocznie pacjentów - mówi dyrektor. - Co istotne, nie będzie kolejki, podobnie jak to się w dzieje w Bydgoszczy i Warszawie.

Po 25 latach umowa może być przedłużona lub przejść na własność szpitala, uwzględniając zwrot kosztów, według wyceny nieruchomości.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE