Reklama

Z ostatniej chwili: nowy biskup Płocka

Opublikowano:
Autor:

Z ostatniej chwili: nowy biskup Płocka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Papież Franciszek powołał nowego biskupa pomocniczego diecezji płockiej. Został nim 44-letni ks. prał. Mirosław Milewski, wikariusz generalny diecezji i kanclerz Kurii.

Papież Franciszek powołał nowego biskupa pomocniczego diecezji płockiej. Został nim 44-letni ks. prał. Mirosław Milewski, wikariusz generalny diecezji i kanclerz Kurii.

O tym, że w diecezji płockiej szykują się święcenia biskupie, mówiło się już od dawna, zważywszy na fakt, że dotychczasowy biskup pomocniczy, 74-letni bp Roman Marcinkowski zbliża się do osiągnięcia wieku emerytalnego, czyli 75 lat. W kuluarach przewijały się nazwiska kandydatów do biskupiej sakry, a wśród nich - nazwisko ks. Mirosława Milewskiego. Dziś potwierdziły się te informacje - jak poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, papież Franciszek mianował pochodzącego z Ciechanowa kapłana na biskupa pomocniczego diecezji płockiej.

Nowego biskupa wybiera papież, ale nazwiska trzech kandydatów do sakry biskupiej (tzw. terno) wskazuje nuncjusz apostolski, czyli legat papieski i przedstawiciel głowy Kościoła powszechnego w danym kraju. Nuncjuszem w Polsce jest abp Celestino Migliore, prywatnie bliski przyjaciel bpa płockiego Piotra Libery. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że do nominacji doszło po którymś terno z kolei odrzuconym przez Watykan, ale najprawdopodobniej we wszystkich konfiguracjach pojawiało się nazwisko kanclerza Kurii.

Jak zapowiada nuncjatura apostolska, ks. Milewski przyjmie święcenia biskupie z rąk ordynariusza diecezji Piotra Libery 27 lutego w płockiej katedrze. Współkonsekratorami będą abp Celestino Migliore i kard. Kazimierz Nycz, zwierzchnik metropolii warszawskiej, w której skład wchodzi diecezja płocka.

Znana jest już również dewiza nowego biskupa pomocniczego - jak podaje nuncjatura, będą to słowa z Ewangelii św. Mateusza, którymi chętnie posługiwał się Jan Paweł II:  Nolite timere (Nie lękajcie się!).

W pierwszych słowach biskup-nominat zapowiedział oś swojej pracy duszpasterskiej. - Chciałbym być przede wszystkim świadkiem zmartwychwstałego Pana, głosicielem kerygmatu i człowiekiem modlitwy - słowa nowego biskupa cytuje biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Jak się dowiedzieliśmy, na razie pierwszy biskup pomocniczy, czyli bp Roman Marcinkowski nie przechodzi na emeryturę, więc Płock będzie miał dwóch biskupów pomocniczych. Z pierwszych zapowiedzi wynika również, że biskup będzie na razie piastował dotychczasowe funkcje w Kurii diecezjalnej.

Nowy biskup ma 44 lata, pochodzi z parafii św. Franciszka z Asyżu w Ciechanowie. W 2004 r. uzyskał stopień doktora na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na podstawie pracy „Społeczne uwarunkowania postaw młodzieży wobec AIDS”. W tym samym czasie rozpoczął pracę w płockiej Kurii, a następnie również w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, w którym przez dwa lata pełnił funkcję prefekta ds. wychowawczych. Obecnie wykłada tam katolicką naukę społeczną i teologię pastoralną. W 2008 r. został kanclerzem Kurii, a w 2009 r. - wikariuszem generalnym diecezji płockiej.  

Na zdjęciu: biskup-nominat przyjmuje gratulacje w opactwie pobenedyktyńskim w sobotnie popołudnie

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE