Reklama

Wzrosną składki ZUS. Ile i dla kogo?

Opublikowano:
Autor:

Wzrosną składki ZUS. Ile i dla kogo? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rząd przyjął założenia do projektu budżetu na rok 2019. Z dokumentu opublikowanego przez ministerstwo finansów możemy dowiedzieć się m.in. o tym, na jakim poziomie ustalona została wartość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na rok 2019. To właśnie poziom tego prognozowanego wynagrodzenia decyduje o tym, jak wysokie będą składki ZUS płacone przez przedsiębiorców w kolejnym roku. Podstawa wymiaru składek kalkulowana jest bowiem jako 60% tego przewidywanego wynagrodzenia.

Rząd przyjął założenia do projektu budżetu na rok 2019. Z dokumentu opublikowanego przez ministerstwo finansów możemy dowiedzieć się m.in. o tym, na jakim poziomie ustalona została wartość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na rok 2019. To właśnie poziom tego prognozowanego wynagrodzenia decyduje o tym, jak wysokie będą składki ZUS płacone przez przedsiębiorców w kolejnym roku. Podstawa wymiaru składek kalkulowana jest bowiem jako 60 proc. tego przewidywanego wynagrodzenia.

Jak informuje portal zus.pox, osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą składki o 7,3 proc. wyższe niż w roku 2018 - "Tym samym, comiesięczna danina na rzecz ZUS wyniesie ponad 1300 zł".

W ostatnich tygodniach informowaliśmy o poważnych zmianach, które czekają przedsiębiorców w zakresie obowiązkowych składek ZUS. Od stycznia 2019 roku najmniejsze firmy przestaną płacić składki w formie stałej, ryczałtowej kwoty. Danina na rzecz ZUS ma bowiem zależeć od wysokości osiąganych przez te firmy przychodów.  

Niższe składki ZUS w 2019 roku obowiązywać będą jednak tylko tych przedsiębiorców, którzy w 2018 roku osiągnęli przychody nie wyższe niż 63 tys. zł. Pozostałe firmy zapłacą składki ZUS według dotychczasowych zasad. A składki te, niestety, ponownie ulegną podwyższeniu.

Prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne na 2019 rok zostało przyjęte na poziomie znacznie wyższym niż w roku 2018. Wzrosło ono z 4443 zł w roku 2018 do aż 4765 zł w roku 2019. Podstawę wymiaru składek ZUS stanowić będzie 60 proc. tej kwoty czyli 2859,00 zł. Tak duży wzrost wartości bazowej oznacza również wysoki wzrost składek ZUS na rok 2019.

Na chwilę obecną znana jest jedynie wysokość składek na ubezpieczenie społeczne, a więc wysokość składki emerytalnej, rentowej, wypadkowej i chorobowej oraz składki na Fundusz Pracy. Wciąż nie znamy jednak wysokości nowej składki zdrowotnej.

Łącznie, pełne składki ZUS na rok 2019 (bez składki zdrowotnej) wyniosą 974,65 zł wobec 908,76 zł w roku 2018. Oznacza to wzrost o 65,89 zł czyli o 7,3 proc. w stosunku do roku 2018.

Powyższe wartości nie zawierają składki zdrowotnej. Wysokość składki zdrowotnej kalkulowana jest bowiem odrębnie, a jej wartość zależy od innego wskaźnika. Wskaźnik ten zostanie opublikowany dopiero w styczniu. Biorąc jednak pod uwagę zmiany wysokości składki zdrowotnej w poprzednich latach, możemy założyć, iż w 2019 roku składka zdrowotna wzrośnie do poziomu ok. 345 zł (szczegóły tutaj).

Po uwzględnieniu nowej wartości składki zdrowotnej, łączna wartość składek ZUS w 2019 roku wyniesie ok. 1320 zł miesięcznie, czyli prawie 100 zł więcej niż obecnie.

Wzrosną również składki dla nowych firm. W ostatnich dniach rząd przyjął również propozycję podwyższenia płacy minimalnej. Przypomnijmy, że wartość pensji minimalnej przekłada się wprost na wysokość preferencyjnych składek ZUS odprowadzanych przez nowych przedsiębiorców.

W 2019 roku, wartość minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrośnie z dotychczasowych 2100 zł do poziomu 2220 zł. Oznacza to wzrost o 5,7 proc. O tyle też wzrosną ulgowe składki ZUS dla nowych firm.

Podobnie jak w przypadku standardowych składek, do powyższych wartości należy doliczyć jeszcze składkę zdrowotną, która wyniesie ok. 345 zł. Oznacza to, że łączne składki ZUS płacone przez nowych przedsiębiorców w 2019 roku wyniosą ok. 555 zł. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE