Reklama

Wzmożona aktywność oszustów. Tym razem korzystają z domeny rządowej

Opublikowano:
Autor:

Wzmożona aktywność oszustów. Tym razem korzystają z domeny rządowej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Uwaga na wzmożoną aktywność oszustów! Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dzwonią ludzie z informacjami o dziwnych mailach z frazą "Zaległe składki". Po kliknięciu w wiadomość, znajdziemy prośbę o potwierdzenie odebrania wiadomości.

Uwaga na wzmożoną aktywność oszustów! Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dzwonią ludzie z informacjami o dziwnych mailach z frazą "Zaległe składki". Po kliknięciu w wiadomość, znajdziemy prośbę o potwierdzenie odebrania wiadomości. W ten sposób ktoś obcy może uzyskać dostęp do naszego komputera bądź będziemy mieli problem z wirusem komputerowym, którym zainfekujemy sprzęt elektroniczny.

Oszuści próbują uzyskać dostęp do komputerów klientów ZUS. Na ich wzmożoną aktywność ponownie zwraca uwagę regionalny rzecznik tej instytucji, Piotr Olewiński. Powtarza, że ZUS nie wysyła do swoich klientów korespondencji mailowej. To oszuści się pod niego podszywają.

- Tylko jednego dnia do Zakładu zadzwoniło kilkanaście osób z informacją o dziwnych mailach, w których jako nadawca figuruje właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych - mówi Olewiński. - Na szczęście klienci zwrócili uwagę na nieprawidłowy adres mailowy ZUS, który był w stopce wiadomości. Stopka, poza prawidłowym adresem centrali ZUS, zawierała bowiem adres skrzynki mailowej oparty o domenę rządową tj. „gov.pl”, tymczasem tak strona www.zus.pl, jak i adresy mailowe pracowników ZUS nie funkcjonują w oparciu o domenę rządową.

Olewiński tłumaczy też, że kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyraził zgodę na taką formę kontaktu.

ZUS ostrzega by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci. W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, proszony jest o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE