Reklama

Wzgórze Tumskie pomnikiem historii [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Wzgórze Tumskie pomnikiem historii [WIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś odbyła się uroczystość wpisania przez Prezydenta Andrzeja Dudę dziesięciu nowych obiektów na listę pomników historii. Wśród nich znalazło się Wzgórze Tumskie.

Dziś odbyła się uroczystość wpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę dziesięciu nowych obiektów na listę pomników historii. Wśród nich znalazło się Wzgórze Tumskie.

Prezydent RP Andrzej Duda przekazał w Pałacu Prezydenckim na ręce biskupa płockiego Piotra Libery i proboszcza parafii katedralnej ks. kan. Stefana Cegłowskiego dokument wpisujący katedrę na listę pomników historii. Pomnikiem historii stało się Wzgórze Tumskie wraz ze znajdującymi się na nim budowlami.

- Bardzo dziękuję, że ta lista pomników historii będzie w Polsce uwzględniała tak ważne i tak bliskie wielu Polakom, znane miejsca, które wszyscy podziwiamy - mówił dziś prezydent Andrzej Duda. - Chciałem z całego serca podziękować za opiekę nad tymi wielkimi świadectwami naszej historii, nad wielkimi świadectwami naszych dziejów [...] To jest bogactwo kultury europejskiej, które dziś znajduje się w naszych rękach, które historia i los nam powierzył i dziękuję Państwu z całego serca, że o nie dbacie.

Prezydent chciał, by na 100-lecie odzyskania niepodległości na liście pomników historii znalazło się 100 obiektów. Okazuje się, że będzie ich "trochę ponad 100", o czym zapewnił dziś wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Dziś na liście pomników historii znalazły się: 

1. Gdańsk – Twierdza Wisłoujście

2. Koszuty – zespół dworsko-parkowy

3. Krasiczyn – zespół zamkowo-parkowy

4. Kwidzyn – zespół katedralno-zamkowy

5. Lidzbark Warmiński  – zamek biskupów warmińskich

6. Płock – Wzgórze Tumskie

7. Rogalin – zespół pałacowy z ogrodem i parkiem

8. Strzelno – zespół dawnego klasztoru Norbertanek

9. Święta Lipka – sanktuarium pielgrzymkowe

10. Ujazd – ruiny zamku Krzyżtopór

- Uczestniczyłem dziś w uroczystości wpisania nowych obiektów na listę pomników historii. Od dziś nasze Wzgórze Tumskie jest jednym z 91 w Polsce i 5 na Mazowszu POMNIKÓW HISTORII! - napisał dziś na swoim profilu na FB prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE