W piątek 10 lutego przypada 83. rocznica Wywózki Polaków na Wschód. Z tej okazji o godz.12.00 zaplanowano złożenie kwiatów przy Memoriale Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie (Cmentarz Komunalny, ul. Bielska 66).
Pół godziny później, o godz. 12.30, nastąpi złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim i Mogile Sybiraków (cmentarz przy al. Kobylińskiego).
Przypomnijmy, że w 1940 r. sowieci przystąpili do realizacji planu Stalina i zorganizowali deportacje Polaków w głąb ZSRR. 10 lutego 1940 r. rozpoczęła się pierwsza masowa wywózka Polaków na Nieludzką Ziemię.
Deportacje objęły ok. 750 tysięcy Polaków. Wywożono całe rodziny, wywózka odbywała się w skrajnych warunkach. Polacy z kresów trafiali na daleki wschód ZSRR – od półwyspu Kola po Czukotkę, od Workuty, Norylska, leżących za kołem podbiegunowym, po Kazachstan, Ałtajski Kraj, Krasnojarski Kraj, Jakucję, Kołymę, Magadan, Chabarowsk.
- Wielu młodych mężczyzn siłą wcielono do Armii Czerwonej, Polacy trafiali także do gułagów, gdzie w strasznych warunkach i skrajnie niedożywieni wykonywali przymusową, niewolniczą pracę w kopalniach, tajdze, przy budowie kanałów i kolei. Do niewolniczej pracy były wykorzystywane także kobiety, dzieci oraz osoby w podeszłym wieku - informuje UMP.
Z kolei we wtorek 21 lutego przypada 82. rocznica likwidacji getta w Płocku przez niemieckich okupantów. W samo południe kwiaty zostaną złożone na Cmentarzu Żydowskim (ul. Mickiewicza 19).
Płoccy Żydzi po deportacji z likwidowanego na przełomie lutego i marca 1941 roku getta trafili m.in. do Działdowa, Chmielnika, Skarżyska-Kamiennej, Częstochowy, Starachowic i Bodzentyna.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.