Autor: | Zdjęcie: fb KM

Wyszarpali złoto! Krystian Matusiak show, Petra Płock najlepsza w finale Mistrzostw Polski! - Zdjęcie główne

foto fb KM

WiadomościPiłkarze ręczni BHT Petra Płock po niesamowitej walce wygrali Finał Mistrzostw Polski w Piłce Ręcznej Plażowej - Kołobrzeg 2024. Po raz czwarty z rzędu!

W sobotę i niedzielę na plaży nad Bałtykiem rywalizowało po 8 ekip męskich i żeńskich, wyłonionych z wcześniejszych turniejów eliminacyjnych w Inowrocławiu, Gdańsku oraz Płocku.

– Nadmorska plaża to najlepsze miejsce do promocji naszej dyscypliny. Czeka nas weekend pełen fantastycznych emocji w Kołobrzegu – zapowiadał Marcin Kobylarz z zarządu Związku Piłki Ręcznej w Polsce ds. Piłki Ręcznej Plażowej.

Grupowymi rywalami Petry, broniącej tytułu, byli: KPR Feniks Lubliniec, Mazur Sołdański Sierpc oraz BHT GRU Juko Piotrków Trybunalski.

Płocczanie pokonali kolejno Feniksa 2:0, Mazura Sołdański Sierpc 2:1 oraz  Juko Piotrków Trybunalski 2:0 i awansowali do półfinału zawodów.

W półfinale Petra (po bardzo zaciętym pierwszym secie) pokonała 2:0 Delfina Grudziądz. W ekipie płocczan świetnie bronił Krystian Matusiak.

W finale BHT Petra zmierzyła się z ekipą SPRP Damy Radę Inowrocław. Goście rozpoczęli od prowadzenia 2:0, płocczanie wyszli na 4:2, ale wyjątkowo skoncentrowani rywale prowadzili 6:4.
.
Po dwóch interwencjach Matusiaka było 10:8 dla Petry, ale i bramkarz z Inowrocławia Mateusz Chrośniak pokazywał świetną formę. Zespół Damy Radę wygrywał 18:14. Przy 18:16 płocczanie spudłowali, ale po trafieniu Macieja Fabianowicza wyrównali na po 18.

24 sekundy przed końcem pierwszego seta przy stanie 20:18 dla Inowrocławia, BHT Petra poprosiła o czas, a rywale spudłowali! 6 sekund przed końcem płocczanie wyrównali!

W decydującej rozgrywce, Petra najpierw zdobyła piłkę, a Bartosz Wojdak zdobył decydujące punkty i Petra prowadziłą 1:0 w setach!

- Petra! Petra! - niosło się na trybunach przed drugim setem w Kołobrzegu.

Na piasku znów trwałą bardzo wyrównana walka, płocczanie prowadzili 6:4, znów szalał Matusiak i po rzucie Konrada Kopra zrobiło się 8:4. Inowrocławianie nie odpuszczali, w połowie seta doszli na 14:12.

Matusiak dostał piłką w twarz, ale to nie wybiło go z rytmu, bronił jak w transie, Petra wyszła na prowadzenie już 20:12, a nieco podłamani rywale poprosili o czas. Płocczanie rozbili rywala w drugim secie 28:16, wygrali mecz 2:0 i zdobyli złoty medal. Po raz czwarty z rzędu!

Nagrodą był puchar, medale i 8 tys. zł. Na 8. miejscu upasował się zespól z Sierpca. Najlepszym bramkarzem MP został Krystian Matusiak z Petry. W rywalizacji pań złoto obroniły zawodniczki Conkret Byczki Kowalewo Pomorskie.

Skład Petry Płock: Krystian Matusiak, Maciej Fabianowicz, Jakub Goleniewski, Jakub Karaś, Filip Koper, Konrad Koper, Dawid Lemanowicz, Marcin Miedziński, Alan Młodziejewski, Kacper Paczkowski, Miłosz Rupp, Jarosław Suski, Karol Trzciński, Kacper Turalski, Bartosz Wojdak.

Na czym polega piłka ręczna plażowa? Każdy mecz składa się z dwóch dziesięciominutowych części gry, ale ich wynik liczony jest oddzielnie. Jeśli drużyny wygrają po jednej z nich, zawodnicy wykonują na przemian po pięć rzutów sam na sam z bramkarzem, a jeśli nadal jest remis, to zarządzane są kolejne serie, które trwają aż do wyłonienia zwycięzcy.

Z kolei jeśli któraś z dwóch części meczu zakończy się remisem, to arbiter wznawia grę rzutem sędziowskim, a gra toczy się do pierwszej zdobytej bramki.
Rywalizacja odbywa się na boisku o wymiarach 27×12 m, pole bramkowe rozpoczyna się na szóstym metrze od bramki, a jednocześnie na boisku w każdej z drużyn przebywa po czterech zawodników.

Każdy gracz z piłką może zrobić trzy kroki, a zamiast kozłowania gracze mogą położyć na chwilę piłkę na piasku, by móc znów wykonać trzy kroki.