Reklama

Wystawa Grand Press Photo niebawem w Płocku

Opublikowano:
Autor:

Wystawa Grand Press Photo niebawem w Płocku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Magazyn “Press” od 2005 roku organizuje ogólnopolski konkurs fotografii prasowej Grand Press Photo. Wystawa prezentuje około 200 najlepszych zdjęć z 5 tys. nadsyłanych na konkurs. Do obejrzenia już we wrześniu w galerii Mazovia!

Magazyn “Press” od 2005 roku organizuje ogólnopolski konkurs fotografii prasowej Grand Press Photo. Wystawa prezentuje około 200 najlepszych zdjęć z paru tysięcy nadsyłanych na konkurs. Do obejrzenia już we wrześniu w galerii Mazovia!

Wystawa Grand Press Photo z najlepszymi zdjęciami prasowymi polskich fotoreporterów zagości w Płocku już nie po raz pierwszy. Od 18 września do 8 października w Galerii Mazovia będzie można oglądać wystawę pokonkursową, która kierowana jest nie tylko do szerokiego grona zawodowych fotografów i amatorów fotografii, ale do wszystkich, którzy interesują się fotografią prasową czy sztuką w ogóle. 

Wśród prezentowanych fotografii są zdjęcia pojedyncze, fotoreportaże, projekty dokumentalne. Prace trafiły do finału konkursu, w którym jury przewodniczył członek prestiżowej agencji VII Stefano De Luigi - włoski fotoreporter, członek prestiżowej agencji fotograficznej VII od 2008 roku. Jest czterokrotnym laureatem konkursu World Press Photo, w różnych kategoriach (1998, 2007, 2010, 2011).

Wystawę otwiera Zdjęcie Roku autorstwa Adama Lacha (Napo Images) zrobione 24 lipca 2017 roku w Warszawie podczas protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa.

Zdjęcie, jak uzasadniał Stefano De Luigi, zostało wybrane, ponieważ przypomniało o czymś bardzo istotnym, może najważniejszym: o wolności, wolności słowa, wolności do tego, aby kochać. Jak podkreślał, nie możemy nigdy zapomnieć o tym, że wolność jest podstawą każdej demokracji. Ponadto, co nie było bez wpływu, w fotografii dopatrzył się podobieństwa do znanego obrazu Eugene’a Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady”.

Zwycięzca, Adam Lach, komentował wygraną, że cieszy się, iż jury zauważyło niezwykłą prawdę zapisaną w tej fotografii, bo ona niczego nie udaje. Jak mówił, niezwykłe jest to, że ludzie się jednoczą, i po jednej, i po drugiej stronie, a fotografowie powinni podejść do tego z szacunkiem.

Jak podaje magazyn Press, na wystawie zobaczymy także m.in. poruszające zdjęcia dokumentujące dramat ludności Rohingja, która z Birmy uciekła do Bangladeszu; wstrząsające obrazy po nawałnicy, jaka nawiedziła Polskę w ubiegłym roku; świat widziany oczami młodych ludzi; mocne kadry z demonstracji w obronie sądów oraz z Marszu Niepodległości, niespodziewane, czasem bardzo dziwne, sytuacje z zawodów sportowych. Są też zapadające w pamięć portrety polskich górali, obrazy dokumentujące walkę w obronie wycinki polskich lasów, poruszająca opowieść o Igorze cierpiącym na zespół kociego krzyku czy wstrząsający dokument o własnym zmaganiu się fotografa z depresją.  

W osobnym konkursie w ramach Grand Press Photo 2018 wybierana jest najlepsza książka fotograficzna - tytuł Photo Book of The Year 2018.

Portal Płock objął wydarzenie swoim patronatem.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE