Reklama

Wyruszają w rejs. Na Wiśle wielokrotnie zabrzmi hejnał Płocka

Opublikowano:
Autor:

Wyruszają w rejs. Na Wiśle wielokrotnie zabrzmi hejnał Płocka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Każdego dnia rejsu będzie puszczany hejnał płocki z jachtu komandora, który usłyszą wodniacy na trasie wiodącej aż do Gdańska. W Płocku także pożegnają ich dźwięki hejnału zagrane przez trębacza z ratusza. Poprzez rejs chcą pochwalić się swoim miastem wyróżnionym medalem zarządu głównego PTTK „Miasto Przyjaznego Brzegu”.

Każdego dnia rejsu będzie puszczany hejnał płocki z jachtu komandora, który usłyszą wodniacy na trasie wiodącej aż do Gdańska. W Płocku także pożegnają ich dźwięki hejnału zagrane przez trębacza z ratusza. Poprzez rejs chcą pochwalić się swoim miastem wyróżnionym medalem zarządu głównego PTTK „Miasto Przyjaznego Brzegu”.

Wyruszą w I rejs żeglarsko-motorowodny hejnału płockiego w ramach ogólnopolskiej akcji „Rok Rzeki Wisły” już w najbliższą sobotę, 29 lipca o godz. 10.00. Uczestnicy mają obowiązkowo zabrać ze sobą „humor, uśmiech, życzliwość i tylko jeden foch na cały rejs, mile widziany instrument muzyczny i inne rozweselacze”.

To reaktywowane po wielu latach przedsięwzięcie przez Oddział Żeglarsko – Motorowodny PTTK "MORKA" w Płocku, którego celem jest wspólne turystyczne pływanie połączone ze zwiedzaniem tego, co najbardziej urokliwe na wytyczonym szlaku. Rzeka dawniej pełniła funkcję transportową do zaopatrzenia miast zlokalizowanych przy jej brzegu, niosła także nowości kulturowe i techniczne. W trakcie rejsu zaplanowano przerwy, pierwsza we Włocławku, będzie też czas na obejrzenie gotyckich zabytków w Chełmnie. 

- Zamki krzyżackie będą towarzyszyć nam już od Torunia poprzez Grudziądz, Tczew. Na Gdańsk, pomimo że cumować będziemy pod „Żurawiem” zawsze za mało jest czasu by zwiedzić jego nie tylko kultowe miejsca – informują organizatorzy. - Z powagą oddamy honor Żołnierzom Westerplatte wypływając na Zatokę Gdańską, prawą burtą miniemy Port Północny, wejdziemy do Górek Zachodnich by odwiedzić Centrum Szkoleniowe Żeglarstwa Polskiego.

W założeniu „Rejs Hejnału Płockiego” ma zostać imprezą cykliczną pod patronatem klubu Morka, jednak skierowanym nie tylko do samych żeglarzy i motorowodniaków z basenu Zalewu Włocławskiego, ale do wszystkich, którzy lubią spędzać wolny czas na wodzie. Rejs potrwa kilka dni, 5 sierpnia mogą już dotrzeć do Gdańska, później niektórzy popłyną jeszcze na Zatokę, inni na Zalew Wiślany (Krynica, Frombork – to tylko najważniejsze), kolejni jeszcze spróbują przed Elbląg i pochylnie dostać się na Jeziorak.

Płocczanie mogą uczestniczyć w otwarciu rejsu w sobotę na molo. Ze względu na Audioriver plany się nieco zmieniły. Kilka zdań zamierza powiedzieć komandor rejsu, natomiast tuż po zagranym hejnale dojdzie do podniesienia bandery. - Tuż po tym wsiadamy na okręty i wypływamy – mówi nam komandor rejsu, Łukasz Szczucki. Dopiero się okaże, jak duża liczba okrętów wyruszy ze względu na poziom wody, aby spokojnie były w stanie przepłynąć całą trasę do Gdańska. 

W każdym z mijanych portów będą zostawione materiały promocyjne miasta, licząc na zainteresowanie mieszkańców. - Zamierzamy promować nasz klub, miasto i całe Mazowsze – dodaje komandor. W każdym porcie czekają ich umówione spotkania. Nieodłącznym elementem wyprawy będzie również płocki hejnał. w tym roku obchodzimy 80-lecie jego powstania. Dźwięki hejnału pomogą uczestnikom w porannej pobudce o godz. 8.00, następnie usłyszą go każdego dnia rejsu jeszcze dwukrotnie o godz. 12.00 i 18.00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE