Reklama

Wyruszą za mury dawnego grodu

Opublikowano:
Autor:

Wyruszą za mury dawnego grodu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W sobotę płocczanie wyruszą na spacer po dawnym gościńcu prowadzącym w kierunku Czerwińska. Przewodnicy z Duces Mazovie uspokajają, że chodzi o przejście ulicą Kościuszki.

W sobotę płocczanie wyruszą na spacer po dawnym gościńcu prowadzącym w kierunku Czerwińska. Przewodnicy z Duces Mazovie uspokajają, że chodzi o przejście ulicą Kościuszki.

Poprzednim razem wspólnie z płocczanami dwaj przewodnicy z Duces Mazovie odkrywali dawne dzieje związane z ulicą Grodzką. Już niebawem wyruszą na ulicę Kościuszki, przy której nie brakuje wyjątkowych miejsc wartych uwagi.

To właśnie przy tej ulicy powstała w 1937 roku pierwsza w Płocku Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Dembego, której księgozbiór liczył na początku 1 tys. 842 tomy, a po zaledwie dwóch latach rozrósł się do czterech tysięcy. Przy tej samej ulicy, z adresem Kościuszki 16, znajdziemy najstarszą ceglaną budowlę na Mazowszu, kościół św. Dominika. Tylko same dzieje świątyni mogłyby posłużyć za niezwykle ciekawą i długą opowieść. Nie każdy także zdaje sobie sprawę, że budynek, w którym mieści się Szpital Świętej Trójcy, liczy już przeszło 600 lat. Jego początki sięgają 1405 roku, kiedy to siostra króla Władysława Jagiełły, księżna Aleksandra ufundowała drugi w naszym mieście klasztor dla zakonu dominikanów. W ten sposób wzniesiono nie tylko kościół pod wezwaniem św. Trójcy, ale i pojawił się także szpital dla ubogich. Z innych atrakcji na szlaku koniecznie trzeba jeszcze wspomnieć o domu rodzinnym poety Władysława Broniewskiego oraz o zabytkowym Placu Obrońców Warszawy. Gdyby chcieć opisać dzieje zaledwiej tej jednej płockiej ulicy, wyszłaby z tego bardzo gruba książka.

Uczestnicy spaceru mogą być pewni, że tematów do opowieści nie zabraknie. Oprowadzanie zakończy się przy Wieży Ciśnień, w której chętni będą mogli kupić w promocyjnej cenie grzańca i pajdę chleba ze smalcem. Zbiórka pod odwachem 20 lutego o godzinie 16.00.

Fot. Karolina Burzyńska/Portal Płock, Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE