Reklama

Wypadek a utrata zniżek ? To powinien wiedzieć każdy kierowca

Opublikowano:
Autor:

Wypadek a utrata zniżek ? To powinien wiedzieć każdy kierowca - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kolizja lub stłuczka mogą zdarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Wystarczy chwila nieuwagi, gorsze samopoczucie lub niekorzystne warunki na drodze. Podpowiadamy o czym warto pamiętać w takiej sytuacji.

Kolizja lub stłuczka mogą zdarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Wystarczy chwila nieuwagi, gorsze samopoczucie lub niekorzystne warunki na drodze. Podpowiadamy o czym warto pamiętać w takiej sytuacji.

Konsekwencje wypadku samochodowego są oczywiste: uszkodzone auto, utrudnienia spowodowane brakiem transportu, a także utrata wypracowanych za bezszkodową jazdę zniżek.

Ubezpieczenie auta. Dlaczego zniżki za bezszkodową jazdę są tak ważne?

Zniżki za bezszkodową jazdę mają największy wpływ na cenę polisy ubezpieczeniowej. Każdy rok bezszkodowej jazdy nagradzany jest - w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego - zniżką w wysokości od 5 do 10%. Maksymalna wysokość zniżek wynosi obecnie 60%.

Dla kierowcy płacącego 500 złotych przy podstawowej stawce, 60-procentowa zniżka oznacza składkę w wysokości zaledwie 200 złotych.

Niestety, jeśli ubezpieczony spowoduje kolizję, ubezpieczyciel będzie miał prawo do zmniejszenia zniżek.

Ubezpieczenie auta. Sposób naliczania zniżek i zwyżek

Naliczając zniżki i zwyżki ubezpieczyciele kierują się tabelą o nazwie „Bonus Malus”.Termin „malus” jest określeniem, które można przetłumaczyć jako: zły, brzydki, pechowy. Określa on prawdopodobieństwo szkody, za którą nasz ubezpieczyciel będzie musiał zapłacić. Do 2003 wszystkich ubezpieczycieli obowiązywała taka sama tabela. W kolejnych latach, w związku ze zmianą przepisów, każde towarzystwo ubezpieczeniowe wypracowało swój model naliczania zwyżek i zniżek.

Nie tylko utrata zniżek

W przypadku kolizji większość towarzystw ubezpieczeniowych zabiera sprawcom 10% zniżki za każdą szkodę. Zdarza się, że ubezpieczyciele „zerują” zniżki w przypadku dwóch szkód w jednym roku. Jeśli kierowca często powoduje wypadki, ubezpieczyciel może nie tylko zabrać mu zniżki za bezszkodową jazdę, ale również naliczyć zwyżki za wysoką szkodowość.

Przed podjęciem decyzji o wykupieniu ubezpieczenia auta warto sprawdzić, jaką politykę dotyczącą zniżek i zwyżek prowadzi wybrany ubezpieczyciel. Wszystkie niezbędne informacje na ten temat można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń (OWU).

Jak zachować zniżki?

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że wypracowane przez lata zniżki można ochronić nawet po spowodowaniu kolizji drogowej. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ochronę zniżek. Daje to ubezpieczonemu gwarancję, że zniżki pozostaną niezmienne, nawet jeśli będzie miał stłuczkę lub wypadek i z jego polisy wypłacone zostanie odszkodowanie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE