Reklama

Wydarzenie 2014 roku. Wybierajcie!

Opublikowano:
Autor:

Wydarzenie 2014 roku. Wybierajcie! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak co roku w styczniu zachęcamy do wybierania najważniejszego wydarzenia minionego roku. W ubiegłym bezapelacyjne zwycięstwo należało do organizowanego przez płockich kibiców marszu w rocznicę obrony Płocka przed bolszewikami. Co wygra w tym roku?

Jak co roku w styczniu zachęcamy do wybierania najważniejszego wydarzenia minionego roku. W ubiegłym bezapelacyjne zwycięstwo należało do organizowanego przez płockich kibiców marszu w rocznicę obrony Płocka przed bolszewikami. Co wygra w tym roku?

W wybieranie najważniejszego wydarzenia minionego roku bawimy się z naszymi czytelnikami już po raz piąty!

W poprzednich latach bardzo poważnie podeszliście do naszej zabawy noworocznej, angażując się mocno w kibicowanie "swoim" wydarzeniom i mamy nadzieję, że w tym roku będzie podobnie.

Podobnie jak w ubiegłym roku pierwszy etap zabawy rozgrywa się na Facebooku. To za pomocą tzw. "lajków", czyli kliknięć "Lubię to"  spośród 50 wydarzeń wytypujecie najważniejsze i to one powalczą w finałowej sondzie, którą utworzymy z 10 wydarzeń na stronie głównej Portalu Płock.

Głosować możecie na dowolną liczbę wydarzeń w galerii na Facebooku do poniedziałku 12 stycznia do południa, czyli do godz. 12.00. Wtedy wyłonionych zostanie 10 finałowych wydarzeń. Tradycyjnie już, siedem wydarzeń to te z największą liczbą lajków, a pozostałe trzy wybierze redakcja Portalu Płock (spoza tych z najwyższą liczbą głosów).

Potem, od 12 stycznia do końca miesiąca, wszyscy, również ci, którzy nie mają Facebooka, będą mogli głosować na finałową dziesiątkę wydarzeń w specjalnej sondzie na stronie głównej Portalu Płock. Wygra wydarzenie, które otrzyma najwięcej głosów w sondzie. Do dzieła!

Przypomnijmy zwycięzców z poprzednich lat:

Wydarzenie 2013 roku - Marsz kibiców w rocznicę obrony Płocka

Wydarzenie 2012 roku - Juwenalia 2012

Wydarzenie 2011 roku - Mistrzostwo Polski szczypiornistów Wisły

Wydarzenie 2010 roku - Otwarcie Orlen Areny

Już od dziś głosujemy na FB! Weź udział w 1. etapie naszej zabawy - zagłosuj na wydarzenie, klikając w "Lubię to!" pod zdjęciem. Siódemka z największą ilością głosów przejdzie do 2. etapu

50 wydarzeń 2014 roku oglądajcie w naszej galerii


Przypominamy 50 wydarzeń minionego roku. Sami oceńcie, co było najważniejsze!

Orszak Trzech Króli

Z roku na rok przybywa płocczan uczestniczących w orszaku przechodzącym ulicami Płocka na święto Trzech Króli. W 2014 r. kilkutysięczny wielobarwny, rozśpiewany tłum w papierowych koronach przeszedł z kościoła św. Jadwigi do Orlen Areny, gdzie pokłoniono się św. Rodzinie i śpiewano kolędy z Eleni.

22. Finał WOŚP

Podczas 22. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wolontariusze  z charakterystycznymi czerwonymi serduszkami uzbierali blisko 190 tys. zł. Przed ratuszem  wystąpili Lipali, Reszta Pokolenia, Muchy, GroupThink, Fear Inside Of Me. Ale WOŚP to też inne atrakcje - m.in. wylicytowano zatrudnienie prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. Przez kilka godzin prezydent sprzedawał wczasy w biurze podróży.

Otwarcie wyremontowanej wieży ciśnień

Płocka wieża ciśnień, jeden z cenniejszych zabytków wodociągowych, doczekała się kapitalnego remontu. Po dwóch latach prac ponadstuletni budynek zyskał m.in. punkt widokowy na szczycie wieży, fontannę i taras na wysokości pierwszego piętra. Obecnie mieści się tam restauracja.

De Mono Symfonicznie

Koncert De Mono z Płocką Orkiestrą Symfoniczną w Szkole Muzycznej okazał się strzałem w dziesiątkę. Niby to było stare dobre De Mono z Andrzejem Krzywym, a jednak ktoś inny. Przeboje w symfonicznych aranżacjach Jacka Piskorza porwały płocką publiczność.

Rekordowy Marsz Żołnierzy Wyklętych

Blisko 800 płocczan, a także mieszkańców m.in. Ciechanowa i Sierpca przeszło 1 marca w drugim już Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych od pomnika Piłsudskiego na płocką Stanisławówkę. Na czele pochodu szli rekonstruktorzy w mundurach Narodowych Sił Zbrojnych oraz płoccy kombatanci, a także harcerze, kibice Wisły Płock, prezydent miasta, parlamentarzyści, radni różnych klubów, rodziny z dziećmi.

Wisła w najlepszej szesnastce Ligi Mistrzów

Nafciarze po meczach grupowych Ligi Mistrzów awansowali do TOP16, gdzie o ćwierćfinał walczyli z węgierskim MKB Veszprem. W Płocku po niesamowitych emocjach Wisła wygrała 34:33. Niestety w rewanżu lepsi okazali się Węgrzy i to oni awansowali do najlepszej ósemki Ligi Mistrzów.

Otwarcie Leroy Merlin

Pod koniec marca uroczyście otwarto Leroy Merlin - drugi po Decathlonie hipermarket w Centrum Graniczna. Hipermarket o powierzchni handlowej liczącej blisko 12 tys. m kw. zajmuje 5-hektarową działkę i jest  jednym z największych sklepów tej sieci w Polsce.

Rejestracja dawców szpiku kostnego

W ciągu roku kilkukrotnie prowadzono akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. Dzięki nim trzech płocczan pomogło swoim bliźniakom genetycznym.  W ostatnią akcję zorganizowaną przez uczennicę płockiej Małachowianki Aleksandrę Podwójci we współpracy z Fundacją DKMS w trzech płockich galeriach handlowych zarejestrowało się blisko 650 płocczan.

Red Lips i Margaret na urodzinach Mazovii

Swoje czwarte urodziny galeria Mazovia na Podolszycach świętowała z koncertami Red Lips i Margaret. Na urodzinowe koncerty przybyły tłumy płocczan.

Płocka Noc Kabaretowa

Płocki amfiteatr zamienił się w rzymskie koloseum podczas VIII Płockiej Nocy Kabaretowej. W starożytnej scenerii alternatywną historię rzymskich intryg i knowań opowiedzieli widzom w Płocku i przed telewizorami wieloletni prowadzący imprezę, czyli Paranienormalni oraz ich kabaretowi: Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Rak, Formacja Chatelet, Nowaki, K2, Artur Andrus, Katarzyna Pakosińska, Jerzy Kryszak, Kabaret Czesuaf, Weźrzesz, Jacek Ziobro, a także Zespół The Jobbers i Grupa Rekonstrukcyjna XXI Legion.

Perfect Symfonicznie

Legenda polskiego rocka z Grzegorzem Markowskim na czele już od pierwszego utworu, kultowej „Autobiografii”, porwała publiczność w płockim amfiteatrze. Koncert Perfectu z Płocką Orkiestrą Symfoniczną oczarował płocczan.

Kazik w płockim teatrze

Koncert Kazika z kwartetem Pro Forma z Poznania fani artysty zapamiętali na długo. Kazik śpiewał przede wszystkim piosenki swojego nieżyjącego już ojca Stanisława Staszewskiego, z którym wiąże się wiele anegdotek dotyczących Płocka, bo "Tata Kazika" przyjechał do naszego miasta w 1961 r., by pełnić funkcję miejskiego architekta. Tu powstały takie utwory jak choćby kultowa "Celina" czy "Inżynierowie z Petrobudowy".

Juwenalia 2014

Koncert zespołu disco polo Long & Junior na rozpoczęcie Juwenaliów zgromadził nad Wisłą tłumy imprezujących studentów. Kolejnego dnia na placu przy Politechnice dla fanów rapu wystąpili Kękę, Kali i Paluch, natomiast zwolennicy rockowych brzmień oklaskiwali Happysad i Red Lips.

Rok Wolności

Na inaugurację obchodów Roku Wolności w Płocku uruchomiono okolicznościową biało-czerwoną iluminację budynku ratusza, przez cały rok trwały wydarzenia upamiętniające ćwierćwiecze po transformacji ustrojowej w 1989 r.

Orlen Cup na Starym Rynku

Orlen Cup to jedyny mityng odbywający się na miejskiej starówce. Tym razem Amerykanin Reese Hoffa pokonał Tomasza Majewskiego w konkursie pchnięcia kulą, a w skoku wzwyż najlepsza okazała się Kamila Lićwinko.

T.Love na Biesiadzie Kasztelańskiej

T.Love z Muńkiem Staszczykiem to największa gwiazda Biesiady Kasztelańskiej, która odbyła się na stadionie miejskim. Występ dawno niewidzianej w Płocku kapeli przyciągnął tłumy płocczan.

Odsłonięcie pomnika Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej

Po czterech latach starań udało się upamiętnić współzałożycielkę zespołu Mazowsze i aktorkę przedwojennych kabaretów pomnikiem na Tumskiej. Słynna płocczanka stanęła z parasolką i naręczem kwiatów na płockim deptaku.

Wybory do europarlamentu

W majowych wyborach płocczanie wybrali swoich przedstawicieli w parlamencie europejskim. W Płocku frekwencja nie powalała - do urn pofatygowało się 23,1% płocczan, a w powiecie płockim - 16,75% . I tu, i tu wygrał PiS, wyprzedzając PO (w Płocku) i PSL (w powiecie).

Powstanie wiaduktu nad Piłsudskiego

Wczesną jesienią zakończyła się budowa wyczekiwanego od wielu lat wiaduktu kolejowego nad al. Piłsudskiego. Razem z żółto-czerwonym wiaduktem w przeszłość odeszły zamykające się tuż przed nosem kierowców kilka razy dziennie szlabany na jednej z głównych arterii miasta.

Pierwszy Dzień Wisły

Dzień Wisły to święto mające ożywić nabrzeże wiślane i na nowo zwrócić miasto w stronę królowej polskich rzek. Pierwszy raz odbyło się w czerwcu oczywiście nad Wisłą. Cały dzień nad rzeką trwały gry i zabawy, oczywiście  marynarskie, m.in. wielobój marynarski, przeciąganie liny, a także regaty żeglarskie, pokazy wodne, koncert szantowy, wreszcie wielka parada jednostek pływających.

Wystawa kotów w Orlen Arenie

Trwająca dwa dni  Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych przyciągnęła do Orlen Areny tłumy miłośników wąsatych stworzeń. Kocie piękności oceniali w Płocku sędziowie felinologiczni ze Szwajcarii, Włoch, Szwecji oraz Niemiec.

Liga Europy

Pod koniec czerwca w płockiej Orlen Arenie odbyły się mecze Ligi Europejskiej i płocczanie mogli oglądać siatkówkę na najwyższym poziomie. Płock w roli miasta-gospodarza jednego z weekendów LE spisał się bardzo dobrze. Reprezentacja kobiet zmierzyła się z Niemkami, a męska ekipa biało-czerwonych zagrała z Rumunią.

Reggaeland 2014

Podczas kolejnego święta reggae na płockiej plaży bawiło się ok. 6 tysięcy osób. Nad Wisłą wystąpili m.in. The Skints, Train to Roots, Mo’Kalamity po Ward 21, Maroon Town i Michale Prophet, a także Darek Malejonek z Maleo Reggae Rockers.

Powstanie nowej komendy policji

Płoccy policjanci wreszcie się doczekali - po latach gnieżdżenia się przy Słowackiego i 1 Maja wszystkie dotąd rozproszone oddziały płockiej komendy przeprowadziły się do nowej siedziby przy Kilińskiego. W biało-niebieskim nowoczesnym kompleksie budynków vis a vis ogródka jordanowskiego znalazły się m.in. strzelnica, boiska na dachu, siłownia, sauna, sala gimnastyczna.

Protest mieszkańców Ciółkowa

Mieszkańcy Ciółkowa ubrani w kamizelki z napisem „Czyste Ciółkowo”, trzymając w rękach transparenty protestowali przeciwko uciążliwemu sąsiedztwu kompostowni w gminie Radzanowo podczas uroczystego otwarcia nowej komendy i obchodów 95. rocznicy powstania policji. Ich zdaniem, działalność zakładu stale ich truje.

Trening siatkarski z Marcinem Możdżonkiem

Wielka frajda dla dzieciaków kochających siatkówkę. W Orlen Arenie środkowy bloku polskiej reprezentacji i późniejszy Mistrz Świata Marcin Możdżonek poprowadził czterogodzinny trening siatkarski.

Audioriver 2014

Ponad 25 tysięcy osób bawiło się na nadwiślańskiej plaży mimo deszczowej aury podczas kolejnej edycji Audioriver. Nad Wisłą wystąpili m.in. Naughty Boy, Booka Shade, Little Dragon, Bokka, Nina Kraviz, Pretty Lights i Koven. Popularnością cieszył się też trzeci dzień festiwalu w ogórku MZOS pod oryginalną instalacją z parasoli.

Polish Hip-Hop Festival

Festiwal hiphopowy z roku na rok zyskuje coraz większą renomę. Pierwszego dnia na Polish Hip-Hop Festival po półfinale bitwy freestylowej na plaży wystąpili Sitek/Buszu/DJ Prox, Sobota, Rasmentalism, VNM, Eldo i Tedea drugiego dnia  wielkim finale bitwy freestylowej wystąpili Te-Tris/Pogz, Quebonafide, Ten Typ Mes, JWP/BC, Molesta Ewenement i Kaliber 44.

Mistrzostwo Polski w deblu w tenisie na wózkach

Kamil Fabisiak i Piotr Jaroszewski (SIKT Płock) wywalczyli tytuł mistrzów Polski w deblu w tenisie na wózkach. Ponadto Piotr Jaroszewski został wicemistrzem w grze pojedynczej. Indywidualne Mistrzostwa Polski w tenisie na wózkach odbyły się na kortach Wisły.

Jarmark Tumski

Aż 700 wystawców zgromadził w tym roku na głównym deptaku miasta kolejny już Jarmark Tumski. Płocczanie tłumnie przechadzali się między straganami z różnościami, ciesząc się, że martwa na co dzień Tumska znów ożyła.

Stary most zapłonął dla Miasta-Bohatera

Kilkaset osób - kibiców Wisły Płock i płocczan, którzy się do nich przyłączyli, uczciło 94. rocznicę bohaterskiej obrony Płocka przed bolszewikami. Stary most zapłonął setką rac, rozbłysło także molo i skarpa. Wcześniej złożono kwiaty i wieńce przy grobie 14-letniego Antolka Gradowskiego, który zginął podczas obrony miasta, i przy pomniku Obrońców Płocka przy katedrze.

Disco pod gwiazdami

Gwiazdy polskiej i zagranicznej muzyki pop i dance wystąpiły w płockim amfiteatrze podczas pierwszej edycji festiwalu "Disco pod gwiazdami". Wystąpiły takie legendy tej muzyki, jak m.in. Boney M., Kate Ryan, Bad Boys Blue, Fun Factory, Francesco Napoli, Weekend, Czerwone Gitary, Boys, Akcent, Classic, Jacek Stachursky i Paula, LOKI, Iwan Komarenko i Formacja Nieżywych Schabuff.

Ewa Farna i Enej na koncercie Lata z Radiem

Ewa Farna, Enej, Singin' Birds i iluzjonista Maciej Pol wystąpili podczas Lata z Radiem. Znana impreza muzyczna radiowej „Jedynki” odbyła się na stadionie miejskim przy ul. Sportowej. Na koniec niebo rozbłysło fajerwerkami, które oglądały tłumy płocczan.

Vistula Folk Festival

Trzecia po latach przerwy edycja Nadwiślańskiego Festiwalu Folklorystycznego. W parku na Podolszycach, na starówce i w amfiteatrze wystąpili tancerze z Łotwy, Tajwanu, Włoch, Ukrainy, a także jak zwykle niezawodne Dzieci Płocka i Zespół Pieśni i Tańca Wisła.

Remont Małachowianki

Zakończył się trwający dwa lata remont płockiej Małachowianki, najstarszej szkoły w Polsce. Liceum zmieniło się nie do poznania. Największe wrażenie robi aula w dawnej kolegiacie św. Michała, a także odkryte podczas prac wczesnośredniowieczne mury, które można podziwiać na ścieżce dydaktycznej. Podczas wykopalisk archeologicznych odkryto również stare cmentarzysko - odkopane szczątki pochowano w ossuarium na dziedzińcu szkoły.

River Fly na lotnisku aeroklubu

RiverFly, czyli niezwykle widowiskowe I Zawody Motoparalotniowe o Puchar Prezydenta Miasta Płocka na lotnisku Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej. Kilkunastu paralotniarzy, wśród nich Wojciech Bógdał, ścigało się w różnych konkurencjach, a późnym popołudniem przyszedł czas na to, na co wszyscy czekali - lot pilotów mknących z prędkością ponad 100 km/h między dwoma 12-metrowymi  pylonami, podobnymi do tych, które znamy z air show.

Dawid Kwiatkowski w Galerii Wisła

Tłumy młodych fanów, głównie płci pięknej, przyszły na koncert niemal równie młodego idola nastolatek - Dawida Kwiatkowskiego. Polski Justin Bieber, jak nazywa się czasem 18-latka, wystąpił w Galerii Wisła. Były piski, łzy, wyznania miłosne i… rzut pomidorem od zazdrosnego młokosa.

Summer Fall Festival

Podczas trzeciej edycji rockowego festiwalu na zakończenie lata na nadwiślańskiej plaży zagrali m.in. KZR, Skowyt, Leniwiec, Molly Malone’s, Ine Kafe, Kozak System, Strachy na Lachy i gwiazda wieczoru -  New Model Army.

Półmaraton Dwóch Mostów

Linię startową w III Półmaratonie Dwóch Mostów przekroczyła rekordowa liczba ponad 900 osób. Po raz pierwszy bieg transmitowano na żywo w namiotach na Starym Rynku i w Internecie, a piękna letnia pogoda przyciągnęła na trasę półmaratonu wielu kibiców, którzy ochoczo oklaskiwali biegaczy.

Alterstacja z koncertami m.in. Gaby Kulki i Julii Marcell

Płocka Alterstacja była pierwszym przystankiem Julii Marcell na trasie koncertowej promującej nowy materiał z płyty "Sentiments". Publiczność w POKiSie była oczarowana. Nie mniej ciepło płocka publiczność inną gwiazdę Alterstacji - Gabrielę Kulkę, nazywaną polską Kate Bush i Tori Amos.

Pierwszy odcinek obwodnicy

W listopadzie oddano dla ruchu pierwszy odcinek tzw. małej obwodnicy. Wybudowany ze wsparciem unijnym pierwszy etap łączy rondo Wojska Polskiego z rondem przy Otolińskiej. W najbliższych planach są kolejne etapy obwodnicy północno-zachodniej, która ma wyprowadzić z centrum ruch ciężarowy.

Wybudowanie krytego boiska

Kryte boisko, które powstało na stadionie Wisły, to zwycięski projekt budżetu obywatelskiego. Pod wielkim ogrzewanym i oświetlonym balonem młodzi miłośnicy piłki nożnej mogą trenować niezależnie od pogody na zewnątrz.

Otwarcie dworca po przebudowie

Po wielu latach z Płocka zniknął paskudny popadający w ruinę dworzec PKP/PKS. W miejscu rudery stanął nowoczesny budynek z poczekalnią i minigalerią handlową utrzymany w intensywnie zielonej kolorystyce, z ogromna wiatą chroniącą przed zimnem, deszczem, śniegiem, ale i upałem podróżnych czekających na swój autobus na kilkunastu stanowiskach.

Andrzej Nowakowski prezydentem po raz drugi

Miażdżącą przewagą głosów prezydentem Płocka na kolejną kadencję został Andrzej Nowakowski, kandydat PO. Reelekcję urzędujący prezydent wywalczył już w pierwszej turze, wygrywając z kontrkandydatem z PiS stosunkiem głosów ponad 56 proc. do 22 proc. głosów.

Nowa rada miasta

Nowa rada miasta wybrana na kadencję 2014-2018 rozpoczęła działalność. W nowej radzie 10 mandatów przypadło w udziale kandydatom PiS, o jeden mniej dla PO, a do tego cztery dla ludowców i tylko dwa dla SLD. Przewodniczącym rady został ponownie Artur Jaroszewski, a wiceprzewodniczącymi: Małgorzata Struzik, Tomasz Korga i Wojciech Hetkowski.

Wisła wiceliderem na półmetku 1.ligi

Po dziewiętnastu kolejkach piłkarze Wisły zajmują drugie miejsce w tabeli 1.  ligi dające awans do T-Mobile Ekstraklasy. Jeśli po piętnastu wiosennych  meczach nafciarze utrzymają pozycję wicelidera kibice w Płocku będą świętować awans do krajowej elity.

Gala King of Kings

Gala King of Kings nie przyciągnęła zbyt wielu widzów na trybuny Orlen Areny. Najzagorzalsi fani kick-boxingu zobaczyli 12 pasjonujących walk z udziałem m.in. płocczan Marty Chojnoskiej, braci Roberta i Mateusza Rajewskich, Piotra Woźnickiego, Kacpra Sumińskiego, Dawida Wysokińskiego.

Targi ślubne w Galerii Wisła

Galeria Wisła po raz kolejny zamieniła się w jedno wielkie centrum ślubne, dzięki któremu narzeczeni mogli za jednym zamachem załatwić wiele spraw związanych ze ślubem. Zaprezentowało się blisko 100 firm: domów weselnych, salonów sukien i garniturów ślubnych, fotografów, didżejów, makijażystek i fryzjerek, kwiaciarek, wypożyczalni aut itd.

Otwarcie Petropolu po remoncie

Pod koniec 2014 roku po wielu latach do życia wrócił hotel Petropol, jeden z najwyższych i najbardziej charakterystycznych budynków w tej części Płocka. Dziewięciopiętrowy wieżowiec po byłym hotelu Orbisu został kupiony przez spółkę Da&Paf z Włocławka, która rozpoczęła kapitalny remont. Płocki hotel dołączył do jednej z największych sieci hotelarskich Best Western.

Zwycięstwo Wisły nad Barceloną w Lidze Mistrzów

W Mikołajki 2014 r. piłkarze ręczni Wisły Płock odnieśli historyczne zwycięstwo nad Dumą Katalonii. Nafciarze pokonali FC Barcelona 34:31!

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE