Reklama

Reklama

Wybrano nowego biskupa płockiego! Kto stanie na czele diecezji?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Michał Siedlecki/Episkopat.pl

Wybrano nowego biskupa płockiego! Kto stanie na czele diecezji? - Zdjęcie główne

foto Michał Siedlecki/Episkopat.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Papież Franciszek mianował nowego ordynariusza diecezji płockiej. Został nim dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. - Jesteśmy wdzięczni Ojcu świętemu za tę decyzję i nowego pasterza! - napisał ks. bp. Wiesław Śmigiel, administrator apostolski diecezji płockiej.

Reklama

Ojciec Święty powierzył diecezję bp. Szymonowi Stułkowskiemu z Poznania. 

Nowy biskup diecezji płockiej ma 61 lat, a święcenia przyjął w 1986 roku w katedrze poznańskiej. W tamtejszej archidiecezji był m.in. diecezjalnym duszpasterzem rodzin, pracował w Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, był też rektorem Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Poznaniu. 

W archidiecezji poznańskiej pełnił urząd wikariusza generalnego, a w ramach Konferencji Episkopatu Polski był wiceprzewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich, a także członkiem Komisji Duszpasterstwa i Komisji ds. Misji.

- W dniu kanonicznego przejęcia diecezji przez biskupa Szymona wygasa misja administratora apostolskiego, którą spełniałem w duchu służby Kościołowi oraz w poczuciu szacunku dla diecezji płockiej - napisał do wiernych ks. Wiesław Śmigiel, dotychczasowy administrator diecezji. - Wyrażam wdzięczność wszystkim duchownym, osobom konsekrowanym i wiernym świeckim za współpracę, życzliwość i zaangażowanie w sprawy diecezji.

Dewiza nowego biskupa to "vos autem dixi amicos" (nazwałem was przyjaciółmi) - są to słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Jana (15,15). Jak podaje Episkopat, biskupowi szczególnie bliska jest działalność na polu misjologicznym. Od roku 2006 jest opiekunem Akademickiego Koła Misjologicznego im. Dr Wandy Błeńskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był też diecezjalnym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy