Kiedy pojawiały się pierwsze informacje o kandydatach w wyborach parlamentarnych, najciekawsze były te dotyczące samych płocczan - kto zmierzy się w wyborczym starciu. Od początku można było obstawiać niektórych dotychczasowych posłów. Później zaczęły pojawiać się niespodzianki, bowiem mieszkańców Płocka na listach przybywało...
Czy ktoś spodziewał się, że w tych wyborach wystartuje np. aktor Mariusz Pogonowski, który dopiero niedawno został miejskim radnym? Wiele osób zdziwiło się także na wieść, że w wyborach ponownie zmierzą się kandydujący niedawno w wyborach samorządowych na prezydenta Płocka, Tomasz Kominek i Wioletta Kulpa. Znajome twarze powróciły na billboardy.
Na liście Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Sejmu był np. obecny poseł Marek Opioła, który jako swoje miejsce zamieszkania nie podał już Płocka, tylko Warszawę. Tym sposobem jedyną płocczanką wystawioną w tych wyborach faktycznie była Wioletta Kulpa, która zdobyła 9 487 głosów. Można było się spodziewać, że wieloletnia płocka radna większość głosów zdobędzie właśnie dzięki płocczanom. Tak też się stało.
Lepszym wynikiem może się jednak pochwalić obecna posłanka Elżbieta Gapińska - 10 905 głosów, w tym 7 015 w Płocku, z kolei Arkadiusz Gmurczyk z Zielonych zdobył 1 910 głosów. Na reprezentującą na liście Nowoczesną, Katarzynę Kwarcińską-Kulis oddało głos 460 osób. Student Wiktor Oniszk przekonał do siebie 344 mieszkańców okręgu. Mamy także aktora płockiego teatru, Mariusza Pogonowskiego, który może być zadowolony z wyniku - zdobył 2 200 głosów.
Jak wypadli płocczanie na listach Polskiego Stronnictwa Ludowego? Wicestarosta płocki, Iwona Sierocka zaskarbiła sobie głosy 1 553 osób, nieco słabszy wynik miała miejska radna i radna osiedlowa, Anna Derlukiewicz - 1 190 głosów. Przypominający w tej kampanii wyborczej o budowie trasy S10, startujący jednocześnie z 10. miejsca na liście, Michał Sosnowski swoją aktywnością przykuł uwagę 1 546 wyborców. Najlepszym wynikiem spośród płocczan startujących z listy PSL może pochwalić się Tomasz Kominek - zdobył poparcie 2 290 osób.
Na liście Sojuszu Lewicy Demokratycznej umieszczono cztery osoby z Płocka. Płocczaninem jest lider listy, Arkadiusz Iwaniak - on również może być zadowolony z wyniku, postawiło na niego 15 098 wyborców. Również kolejne dwie pozycje na liście oddano właśnie płocczanom: Adrianowi Brudnickiemu (2 809 głosów) i Zbigniewowi Augustyńskiemu (1 083 głosów). Z 12. miejsca na liście wystartowała płocczanka, Anna Welenc. Jej start w wyborach przełożył się na 668 głosów.
Płocczan znajdziemy także na liście Komitetu Wyborczego Konfederacja Wolność i Niepodległość. To Tomasz Józef Stelmach oraz Krzysztof Franciszek Kowalski. Pierwszy uzyskał 1 489 głosów, drugi - 371.
Na liście Komitetu Wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy również znalazła się dwuosobowa reprezentacja z Płocka. Na wyborczy start zdecydowali się Przemysław Piotr Koziński, który zdobył 108 głosów, a także Elżbieta Leńska - akurat na tę kandydatkę oddano 159 głosów.
Reasumując, w wyborach do Sejmu wystartowało 18 płocczan (odnośnie miejsca zamieszkania kierowaliśmy się danymi PKW), w tym najwięcej z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego - Koalicji Polskiej, z kolei najmniejszą reprezentację wystawiło Prawo i Sprawiedliwość. Najlepszy wynik należy do Arkadiusza Iwaniaka. Zestawienie poniżej (w fotogalerii można znaleźć także jak przedstawiały się głosy na poszczególnych kandydatów w powiatach).
Arkadiusz Iwaniak - 15 098 (mandat posła)
Elżbieta Gapińska - 10 905 (mandat posła)
Wioletta Kulpa - 9 487
Adrian Brudnicki - 2 809
Tomasz Kominek - 2 290
Mariusz Pogonowski - 2 200
Arkadiusz Gmurczyk - 1 910
Iwona Sierocka - 1 553
Michał Sosnowski - 1 546
Tomasz Józef Stelmach - 1 489
Anna Derlukiewicz - 1 190
Zbigniew Augustyński - 1 083
Anna Welenc - 668
Katarzyna Kwarcińska-Kulis - 460
Krzysztof Franciszek Kowalski - 371
Wiktor Oniszk - 344
Elżbieta Leńska - 159
Przemysław Piotr Koziński - 108