reklama

Wujaszek Wania znowu na topie

Opublikowano:
Autor:

Wujaszek Wania znowu na topie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRosyjska kultura cieszy się w kraju nad Wisłą coraz większą popularnością. W ślad za Bieriozką, Chórem Aleksandrowa i Rosyjskim Baletem Narodowym do Płocka przywędrował festiwal filmów rosyjskich. Czy ściągnie tłumy?

Rosyjska kultura cieszy się w kraju nad Wisłą coraz większą popularnością. W ślad za Bieriozką, Chórem Aleksandrowa i Rosyjskim Baletem Narodowym  do Płocka przywędrował festiwal filmów rosyjskich. Czy ściągnie tłumy?

Festiwal Sputnik narodził się dzięki Fundacji Wspieram, Europejskiej Agencji Reklamowej oraz firmie dystrybucyjnej 35 mm. Wieloletnie propagowanie kultury rosyjskiej poprzez koncerty Chóru Aleksandrowa, zespołu Bieriozka i wielu innych artystów spotkało się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony polskiej publiczności. Także w Płocku. Naturalnym ruchem było rozszerzenie oferty kulturalnej o produkcje filmowe kina rosyjskiego.

W roku 2007 odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich, który spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony widzów. Festiwal okazał się wielkim sukcesem i udowodnił, że kino rosyjskie jest przez Polaków znane i lubiane i powinno częściej gościć, zarówno w kinach, jak i w telewizji. W tym roku „Sputnik nad Polską” już po raz piąty wzbogaci kalendarz imprez kulturalnych. Celem jest zaprezentowanie jak najszerszej publiczności największych osiągnięć rosyjskiej kinematografii. Podczas Festiwalu pokazywane są zarówno dzieła mistrzów kina rosyjskiego, jak i produkcje młodego pokolenia reżyserów, a także filmy dla dzieci.

Obrazy te w niczym nie ustępują produkcjom zachodnim, jednak mimo swej niezaprzeczalnej wartości niezwykle rzadko mają okazję gościć na polskich ekranach. Wybrane filmy prezentowane są nie tylko mieszkańcom Stolicy, Festiwal ma bowiem odsłony w kinach całej Polski. „Sputnik nad Polską” to jednak nie tylko seanse filmowe, ale i szereg imprez towarzyszących – koncertów, wystaw, wykładów, debat, spotkań z twórcami filmowymi i krytykami. Goście, którzy dotychczas odwiedzili Festiwal - twórcy filmowi ze strony polskiej i rosyjskiej oraz przedstawiciele władz obu państw zgodnie podkreślają polityczną i kulturową rolę tego przedsięwzięcia, które według nich z pewnością przysłuży się zbliżeniu narodów Rosji i Polski i wzbogaci wzajemne stosunki kulturowe.

Już za kilka dni festiwal zagości w Płocku, prezentując twórczość tak znakomitych reżyserów jak Aleksiej Bałabanow, Andriej Konczałowski czy Paweł Łungin. NoveKino Przedwiośnie będzie gospodarzem seansów, pierwszy już 19 stycznia, zakończenie – 13 lutego. Bilety kosztują 15 zł

Harmonogram
19. 01. – godz. 18.30 – „Podróż ze zwierzętami domowymi”, 2007 r., reż. Wiera Strożewa
26.01. – godz. 18.30 – „Ładunek 200”, 2007 r., reż. Aleksiej Bałabanow
02.02. – godz. 11 – „Idź i patrz”, 1985r., reż. Elem Klimow, seans dla szkół
02.02 – godz. 18.30 - „Słowo jak głaz”,2007 r., reż. Aleksiej Mizgiriew
09.02 – godz. 11 – „Białe słońce pustyni”, 1969r., reż. Władimir Motyl, seans dla szkół
09.02 – godz. 18.30 – „Wyspa”, 2006, reż. Paweł Łungin
16.02 – godz. 11 – „Wujaszek Wania”, 1970r., reż. Andriej Konczałowski, seans dla szkół
16.02 – godz. 18.30 – Pełnia księżyca”, 1998r., reż. Karen Szachnazarow
20.02 – godz. 18 – Dom Darmstadt, Klub Filmowy „Kawa i papierosy” –„Gwiazda o imieniu Wiktor Coj”, 2010r., reż. Sofia Troszyna, „Assa”, 1987r., reż. Siergiej Sołowiow

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE