Reklama

Wszystkie placówki oświatowe zostaną zamknięte. Co z opieką nad dziećmi?

Opublikowano:
Autor:

Wszystkie placówki oświatowe zostaną zamknięte. Co z opieką nad dziećmi? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd zdecydował się zamknąć wszystkie placówki oświatowe i szkoły wyższe. Zarządzenie będzie obowiązywało w całym kraju już od poniedziałku 16 marca i będzie obowiązywało przez dwa tygodnie.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd zdecydował się zamknąć wszystkie placówki oświatowe i szkoły wyższe. Zarządzenie będzie obowiązywało w całym kraju już od poniedziałku 16 marca i będzie obowiązywało przez dwa tygodnie. 

W chwili gdy premier Morawiecki rozpoczynał konferencję prasową potwierdzone było 25 przypadków zakażenia koronawirusem. Rząd podjął decyzję, której można było się spodziewać - we wtorek decyzję o odwołaniu zajęć podjęły m.in. Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Jagielloński. Na zamknięcie wszystkich placówek oświatowych, czyli żłobków, przedszkoli, szkół i uczelni wyższych 11 marca zdecydował się rząd Polski. 

- Powinniśmy się wystrzegać dużych skupisk ludzkich. Takimi skupiskami są placówki oświatowe. Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych,  od poniedziałku, ale od jutra [czwartek 12 marca - przyp. autora] nie będą dostępne do procesu edukacyjnego. Ze względu na to, że niektórym rodzicom trudno może być trudno zorganizować opiekę, w czwartek i piątek szkoły będą otwarte i nauczyciele będą mogli pilnować dzieci - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Od poniedziałku zdecydowana większość szkół będzie zamknięta. Zarządzenie nie dotyczy m.in. przedszkoli i szkół specjalnych. Jak mówił Łukasz Szumowski, minister zdrowia, to nie są dodatkowe ferie. Młodzi ludzie w miarę możliwości mają zostać w domu. Szkoły zostaną zamknięte do 25 marca.

- Zdajemy sobie sprawę, że w przypadku dzieci najmłodszych, czyli tych z przedszkoli i początkowych klas szkoły podstawowej, trudno jest z dnia na dzień znaleźć opiekę na długi czas. Proponuje więc, by w czwartek i piątek szkoły pełniły funkcję opiekuńczą w szczególnych wypadkach, gdy rzeczywiście rodzice i opiekunowie nie będą w stanie zapewnić opieki - mówił Dariusz Piontkowski, minister edukacji. 

Jednocześnie zaapelował, by starsze dzieci w miarę możliwości już od czwartku 12 marca nie przychodziły do szkoły. Jak dodał, zawieszenie działalności placówek oświatowych nie wpływa póki co na kalendarz egzaminów. Pierwszy z nich, egzamin ósmoklasisty ma zacząć się 21 kwietnia.

Minister zdrowia apeluje, żeby opieki nad dziećmi nie powierzać seniorom. Specustawa wprowadziła zasiłki opiekuńcze dla rodziców, którzy w tych dniach będą opiekować się dziećmi.  

Zamknięcie dotyczy także muzeów czy kin. 

Urząd Miasta Płocka niedługo wyda w tej sprawie komunikat.  

Aktualizacja 12:15

Konferencja prezydenta Andrzeja Nowakowskiego została zaplanowana na godz. 14:00. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE